Patronlar ticari sır arkasına saklanıp işçi çıkartıyor: Defterleri açın! Fabrikalar işçi denetimine!

Patronlar ticari sır arkasına saklanıp işçi çıkartıyor: Defterleri açın! Fabrikalar işçi denetimine!

Patronlar krizi bahane ederek ilk fırsatta işçi çıkarmaya gitmek istiyor. Çünkü kârlarını korumak için daha az işçiyle üretim yapmak, maliyetleri düşürmek, mevcut işçileri işten atılma korkusuyla kamçılamak istiyorlar. Ancak patronların gerçekten krizde olup olmadıklarını bilemiyoruz. Çünkü ticari sır arkasına gizlenip fabrikanın bilgilerini işçilerden gizliyorlar.

Defterleri açın: Bilmek istiyoruz!

İşçi çıkartmayan patronlardan bazıları ise İşkur’a başvurarak kısmi çalışma ödeneğinden faydalanmak istiyor. İşkur, bu uygulama ile kısa zamanlı çalıştırılacak ya da izne çıkartılacak işçilerin brüt ücretlerinin yüzde 60’ını ödüyor. Tabii İşkur bu ödemeyi yapmak için patronlardan yaşadıkları ekonomik darboğazı kanıtlamak üzere bilgi ve belge sunmalarını istiyor. Peki devlete sunulan bilgi ve belgeler neden işçilere sunulmuyor? İşçilerin aileleriyle birlikte hayatlarını ve geleceklerini etkileyen bir süreç hakkında neden işçiler bilgilendirilmiyor?

Çünkü kriz bahanesiyle işten çıkarmaların hemen hepsi faturayı işçiye ödetmek üzere tezgâhlanan bir oyundan ibarettir. Şirketin ticari bilgileri incelendiğinde, bir ekonomik darboğaz varsa bile işçi çıkartma dışında tasarruf edilebilecek onlarca kalem bulmak mümkündür. Kaldı ki işçiler için, özellikle de borçlu olanlar için bir ay işsiz kalmak dahi büyük bir yıkım anlamına gelebilecek iken patronların şirketleri iflas etse bile yedi sülalelerini geçindirecek kirli çıkıları mevcuttur.

Pazarlık yok! İşçi denetimi var!

Bu yüzden işçiler, işten çıkarma tehditlerine karşı patronlarla pazarlığa girmemelidir. Çünkü patronlar işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etmek isteyecektir. Patronların tehditlerine karşı işçiler “defterleri açın!” diyerek cevap vermelidir. İşçilerin işten çıkartılması hiçbir koşul ve şart altında kabul edilmemelidir. İşçi çıkartmadan varlığını sürdüremeyeceğini iddia eden bir patron varsa hiç durmadan pılısını pırtısını toplasın ve gitsin! Bu iş yerleri işçi denetiminde kamulaştırılsın ve üretime devam etsin!  

Bu yazı Gerçek gazetesinin Eylül 2019 tarihli 120. sayısında yayınlanmıştır.