Mutfaktaki yangın sönmüyor, İktidar “algı operasyonu” ile enflasyonu düşük gösteriyor

Mutfaktaki yangın sönmüyor, İktidar “algı operasyonu” ile enflasyonu düşük gösteriyor

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), bugün (3 Mayıs) Nisan ayı enflasyon verilerini açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yanına yandaş basını alıp hemen “algı operasyonu”na başladı: “Enflasyon geriledi!” Oysa vatandaşın karnı bu laflara tok. İşçi ve emekçiler bir mutfağı saran alevlere bir de damada bakıyor ve şöyle diyor: “Herhalde ayrı gezegenlerde yaşıyoruz…”

Berat Albayrak’ın ve AKP iktidarının “algı operasyonu” çok basit bir şeye dayanıyor. Enflasyon oranı olarak, her şeyin içine atıldığı bir mal ve hizmetler grubunun fiyat artışları söyleniyor. Bu rakam son açıklamalara göre %19,50. Yanına mevsimsellik ve uluslararası gelişmelerin etkilerinden arındırılan, daha istikrarlı bir yapıya sahip olan çekirdek enflasyon ekleniyor: O da %16,30. Bunlarla bir resim çiziliyor. Resmin ortasına da vatandaşın enflasyondan anladığı mutfak harcamalarını temsil eden temel gıda maddeleriyle bir alışveriş arabası koyuluyor. Ama üzerine gıda enflasyonu yazılmıyor.

Berat Albayrak’ın ve yandaş basının ağzına almadığı rakam orada: TÜİK’in aynı açıklamasında Gıda ve Alkolsüz İçecekler kapsamındaki fiyat artışı yıllık %31,86!

Türk-İş’in seçimlerin ardından başlayan zam yağmurundan sonra güncellediği açlık ve yoksulluk sınırları ise şöyle:

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.106,89 TL, 
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.862,82 TL,  
  • Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 2.600,60 TL.  

Son olarak belirtelim. İşçi ve kamu çalışanlarının toplu sözleşmelerinde ve genel maaş zamlarında hesaplanan enflasyon oranı da vatandaşın mutfağını yakan %31,86 değil, patronların işine gelen TÜFE rakamı yani %19,30. Kapitalist düzenin mantığı: Varsın işçinin emekçinin ekmeği küçülsün, patronların kârına bir şey olmasın!