DİP Politbüro Bildirisi: Türk ve Kürt emekçileri Newroz’a birlikte sahip çıkmalı ve şovenist provokasyonu boşa çıkarmalıdır!

AKP hükümeti Newroz kutlamalarını yasaklayarak temel hak ve hürriyetleri açıkça bir kez daha ayaklar altına almıştır. Ne İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun ne de İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in gösterdiği gerekçeler gerçeği yansıtmaktadır.

Her şeyden önce bu yasaklama kararının sorumluluğu tümüyle AKP hükümetine aittir. Valiliklere yapılacak miting ve şenlikler için haftalar öncesinden resmi başvurular yapılmış, İstanbul ve Diyarbakır (Amed) başta olmak üzere organizasyonla ilgili görüşmeler belirli bir aşamaya gelmişken İçişleri Bakanlığı’nın gizli genelgesi ile 3 gün öncesinden tüm illerde 21 Mart günü dışındaki etkinlikler yasaklanmıştır. Bu siyasi bir karardır. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da ifade ettiği gibi iktidar partisi elindeki yetkiyi kötüye kullanarak muhalefet partisinin etkinliklerini engellemektedir. Bu, demokratik hakların en basit, en temel olanlarından birinin ayaklar altına alınmasıdır. Başta CHP olmak üzere diğer muhalefet partilerinin suskunluğu ise burjuva partilerinin şovenizmde ortaklaşmasının bir sonucu olarak değerlendirilmelidir.

 

Bu yasaklama kararının bayramların ve özel günlerin gününde kutlanması ile ilgisi yoktur. Bu iktidar tarafından kötü niyeti örtmek için kullanılan beceriksizce bir argümandan ötesi değildir.

Henüz 8 Mart mitingleri 11 Mart’ta gerçekleştirilmişken, daha önceki yıllarca defalarca bu tür kutlamalar geniş kesimlerin katılabilmesi için Pazar günlerinde yapılmışken kimsenin bu gerekçeleri ciddiye alması beklenemez. Ancak tarih konusunda söylenenler hükümetin gerçek niyetini ve amaçlarını da deşifre etmektedir. AKP tüm Kürt halkının Newroz’u kutlama hakkını hedef almıştır. Bu tavır özelde ise Kürt yoksul ve emekçilerine yöneliktir. Bayramlar gününde kutlanmalı diyen AKP’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte GÜNSİAD (Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği) tarafından Çırağan Sarayı’nda düzenlenen Newroz resepsiyonuna davet edilmiştir. Patronların Çırağan’da 18 Mart’ta yapacağı resepsiyona evet diyenler, geniş halk kitlelerinin özelde de en kötü koşullarda, güvencesiz, sigortasız çalışan ekmeği patronlarının iki dudağı arasına sıkışmış Kürt işçi ve emekçilerin (ve tüm uluslardan sınıf kardeşlerinin) katılımını engellemek için hafta içinde kutlama yapılmasını dayatmaktadır.

Başta Kürt halkı olmak üzere bu toprakların tüm işçi, emekçi ve ezilenlerin istedikleri zamanda, istedikleri yerde miting, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma ve bu çerçevede de Newroz’u kutlama hakkı vardır. Bu hak kullanılmalıdır ve kullanılacaktır. AKP hükümetinin provokatif yasaklama kararı, geniş bir şovenist saldırı dalgasının bir parçasıdır ve bu saldırı Türk ve Kürt emekçilerinin ortak mücadelesi ve dayanışmasıyla püskürtülecektir.

Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği!

Bijî yekîtiya karkeran, biratîya gelan!

Newroz kutlu olsun!

Newroz pîroz bê!

Devrimci İşçi Partisi Politbürosu