DİP Bildirisi: Taşeron yasaklansın herkese güvenceli kadro!

Taşeronla milyonlar sömürülüyor asalaklar semiriyor!

Türkiye’de 2002’de 387 bin olan taşeron işçi sayısı bugün, 750 bini kamuda olmak üzere 2,5 milyona ulaştı. Aileleriyle birlikte 10 milyon kişi taşeron sömürüsü altında yaşıyor. Bundan taşeron patronları, bal tutup parmağını yalayan ihaleci kamu görevlileri ve iş gücünü ucuzlatan büyük sermaye sahipleri fayda sağlıyor. Bunlar bir avuç asalaktır. Ama suyun başını tutuyorlar. Bu yüzden milyonları ezen ve sömüren taşeron düzeni devam ediyor!

Yılbaşına kadar çözüm yok! Oyalama var!

Son olarak yılbaşına kadar çözüm dediler… Yine oyalıyorlar. Yeni bir sözleşmeli statü icat edip taşeron zulmünü 3 yıllık sözleşmeye bağlayıp kalıcılaştıracaklar. Bunu Çalışma Bakanı da Başbakan Binali Yıldırım da katıldıkları programlarda itiraf etti. Oyalıyorlar!

Seçim oyunlarına gelip geleceğini çöpe atma! Birleşerek taşeron düzenini çöpe at!

Seçim dönemleri yaklaştığında kimse milyonlarca taşeron emekçisini göz ardı edemez. Etmiyorlar da… Ama iktidarın yaptığı taşeron işçisini boş vaatlerle oyalamaktan, seçim sonrasında da kaderine terk etmekten ibaret. Muhalefetin durumu da farklı değil. Çözüm bulmaya niyetli olsalar kendi belediyelerinde taşeron zulmüne son verirler.

Tek çözüm var: Taşeron yasaklansın! Herkese güvenceli kadro!

Taşeron düzeni kölelik düzenidir. Kadro lüks değil haktır! Taşeron işçisi ayrıcalık değil aynı işi yapan başkalarıyla eşit olmak istiyor!

Hep birlikte taşeron düzenine son verelim!

Bu talep sadece 10 milyon taşeron işçisi ve ailesini değil tüm emekçileri ilgilendiriyor. Çünkü taşeronun olduğu yerde kadroluya da güvence yoktur. İşçi ve emekçi arasında rekabetten patron yararlanır. Ancak taşeron-kadrolu tüm emekçilerin birliği taşeron düzenine son verebilir!

Sendikalara üye ol! Sahip çık! Denetle!

İşyerinde, işkolunda, ülke çapında birlik ol!

Sömürü düzenine son vermek için Devrimci İşçi Partisi’ne katıl! 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2017 tarihli 97. sayısında yayınlanmıştır.