DİP bildirisi: Paris ikinci Roboski olmasın!

İmralı’da Öcalan ile yapılan görüşmelerin doğası henüz açıklığa kavuşmadan, Paris’te korkunç bir cinayet işlendi. Kürt hareketinin siyasi-diplomatik çalışmalarını sürdüren üç silahsız kadın militan, soğukkanlı bir şekilde katledildi. Tarihi 30 yıla yaklaşan savaş sürecince (Öcalan’a yönelik başarısız bir suikast girişimi bir yana bırakıldığında) Kürt hareketinin önde gelen yöneticileri ilk kez böyle soğukkanlı biçimde katledilmektedir. Bu, Kürt halkına yönelmiş alçakça bir saldırıdır. Bu, savaşın en kötü dönemlerinde bile uygulanmamış bir yöntemin şimdi ilk kez uygulanmasıdır. Öyleyse, bu olay herkes tarafından en büyük sorumluluk ve ciddiyetle ele alınmalıdır.

AKP hükümetinde ve hâkim medyada bu ciddiyeti görmek olanaklı değildir. Bir “iç hesaplaşma” senaryosu, suçu Kürt hareketinin kendisi üzerine yıkmaya çalışıyor. Güya savaşın devamını arzu eden bir kanat Abdullah Öcalan’ın devletle anlaşmasını sabote etmeye çalışıyor. Sürecin bu kadar erken bir aşamasında, müzakerelerin başarı şansı hiç yüksek değilken, PKK’nin içinden bir kanadın bütün Kürtlerde infial uyandıracak bir cinayetle Kürtlerin özgürlüğü davasına hizmet ediyor olduğuna inanarak böyle bir eyleme kalkışması, ancak çocukların inanabileceği bir senaryodur.

Herkesi ciddiyete davet ediyoruz. Bu devletin tarihinde binlerce kayıp, faili meçhul cinayet, yargısız infaz vardır. Bu devletin tarihinde tam da Paris’te Ermenilere karşı Abdullah Çatlı’ları kullanmak vardır. Çocuk kandırmadan öteye gidemeyecek senaryolar üretmek yerine, eksiksiz bir soruşturma talebini yükseltmek, hakikatin ortaya çıkmasını talep etmek gerekir.

Devrimci İşçi Partisi, Paris’te yapılan suikastın faillerinin ve sorumlularının ortaya çıkarılmasının iki halkın kardeşliği için önemini vurgular. Türkiye’nin NATO ortağı Fransa devletine, Paris’in en işlek bölgelerinden birinde, hep polis gözetiminde olan bir hareketin mekânında işlenen bu cinayet konusunda bilgi edinilememesinin olanaksız olduğunu hatırlatır. Fransa ve Türkiye devletlerinin her ikisinin de bu cinayetlerin üzerindeki perdenin kaldırılmasında sorumluluğu olduğunu vurgular.

Fransa’nın bütün işçi sınıfı örgütlerine, sosyalist ve ilerici hareketlerine, demokrasiden yana tüm güçlerine bu konuda uyanık olmaları ve Fransa devletine bu konunun takipçisi olacaklarını ısrarla ifade etmeleri yolunda çağrı yapar. Türkiye’de iki halkın kardeşliğine önem veren bütün toplumsal ve siyasal güçleri, çocuksu iddialarla veya İran, Rusya ve benzeri spekülasyonlarla uğraşacaklarına gerçeğin ortaya çıkarılması için çaba göstermeye çalışır.

Kürt halkına bu zor gününde başsağlığı diler, halkların kardeşliği için, Kürt halkının eşitliği ve kendi kaderini tayin edebilmesi için mücadeleye devam ettiğini vurgular.

Paris ikinci Roboski olmasın!

Paris suikastının failleri ve sorumluları bulunsun ve cezalandırılsın!

Yaşasın halkların eşitliği ve kardeşliği!

Yaşasın Kürt halkının özgürlüğü!

Devrimci İşçi Partisi Politbürosu

 

Kurdî: Belavok a DİP ê:Bila Parîs nebe Roboskiya duyemîn!