Bu grev hepimizin grevi!

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası, 29 Ocak günü 22 fabrikada greve çıkıyor. 19 Şubat’ta bunlara 18 yeni fabrika katılacak. Toplam 15 bine yakın işçi greve gidiyor. 

Bu grev bütünüyle haklı bir grevdir. Metal işverenlerinin örgütü MESS metal işçisine yoksulluğu dayatıyor. İşçiyi enflasyona gene ezdiriyor, ücretler arasında zaten açık olan makası daha da keskinleştiriyor, bir de dünyanın ekonomik krizin pençesinde olduğu böyle bir dönemde toplu sözleşmeyi üç yıla yayıyor, işçiyi gelecek sarsıntılara karşı korunaksız bırakıyor. Birleşik Metal işçisi “hayır” diyor, haklıdır!

Metal işçileri!

MESS, Türk Metal ve Çelik-İş sendikalarının başına çöreklenmiş bürokratlarla “al gülüm ver gülüm” anlaştı. Birleşik Metal işçisi bütün sektörün işçilerinin çıkarını savunuyor. Greve gidecek 15 bin işçi öteki sendikalarda örgütlü veya hiç sendikası olmayan 100 binlerce metal işçisi için öncü mücadele veriyor! Hangi sendikada olursanız olun, sendikasız da olsanız, grevdeki kardeşlerimizin yardımına koşun. Bu sizin de grevinizdir!

İşçiler, emekçiler!

Türkiye işçi sınıfı on yıllardır bütün haklarını, kazanımlarını yitirmeye devam ediyor. Özelleştirme sendikaları zayıflattı. Taşeron sistemi son darbeyi vuruyor. Grevler “erteleme” adı altında yasaklanıyor. Asgari ücret yerlerde sürünüyor. Kamu emekçilerinin maaşları hiçbir şeye yetmiyor. İşsizlik yeniden başını aldı gidiyor. 2014 Türkiye tarihinin “iş kazası” olarak anılan iş cinayetlerinde rekor kırdığı yıl oldu. 301 madencinin hayatını yitirdiği Soma gökten düşmedi. 

Hangi sektörde çalışıyor olsak olalım, mesleğimiz ne olursa olsun, metal işçilerini grevi bizim de mücadelenizdir. Onlar örgütlü işçiler olarak ücretlerini arttırırlarsa, çalışma şartlarını iyileştirirlerse bu, hepimizin mücadele gücünüzü arttıracaktır. Bu bizim de grevimizdir!

Haydi, hepimiz sınıfımızın mücadele saflarına! Herkes metal işçileriyle dayanışmaya! 

İş çıkışında grev çadırlarını toplu halde ziyaret edelim. Grevcilere yalnız olmadıklarını gösterelim!

Sendikalı olanlarımız, hangi konfederasyonda olursak olalım, sendikalarımıza metal grevine destek vermek için baskı yapalım. 

Evimizdeki aşımızı, bir günlük yevmiyemizi grevcilerle paylaşalım. Onlara maddi ve manevi destek olalım

Bu grev hepimizin grevi!

Devrimci İşçi Partisi