Devrimci İşçi Partisi Bildirisi: Alın teri döküyoruz, prim ödüyoruz, emeklilik hakkımızı istiyoruz!

EYT bildiri

Emeklilikte yaşa takılanların  (EYT) yaşadığı haksızlığı gidermesi gerekenler bunun yerine EYT’lileri halkın sırtındaki bir yükmüş gibi göstermeye çalışıyorlar. Oysa EYT’liler halkın sırtında yük değildir. Halkın kendisidir. EYT’liler buzdağının görünen kısmıdır. Çok daha büyük bir kesim için, özellikle de çocuklarımız ve gelecek kuşaklar için emeklilik ufukta bile gözükmüyor.

Tekrarlayalım! Kimse 38 yaşında emekli olmayı talep etmiyor. Milyonlarca insan gasp edilmiş emeklilik hakkını istiyor. Söylendiği gibi 12 milyon değil, 5,5 milyon EYT’li var. EYT’lilere emeklilik hakkı verilmesinin maliyeti ise 26 milyar değil, 6-7 milyar lira.

Milletin sırtındaki yük patron sınıfıdır!

Devlete vergi borcu olan ilk 100 şirketin toplam borç tutarı 31 milyar lira!

Millete küfür etmesiyle gündeme gelen birinin sahibi olduğu inşaat şirketinin 400 milyon liradan fazla vergi borcu tek kalemde silindi. Benzer şirketlerden silinen vergi borçlarının miktarı 3 milyar lirayı geçiyor!

Emekçilerin alın terinden yapılan kesintilerle oluşturulan İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 11 milyar lira önce kamu bankalarına, oradan da şirketlere aktarılarak yağmalandı ve yağmalanmaya devam ediyor!

Hazine geçtiğimiz yıl 71 milyar lira faiz ödedi, önümüzdeki yıl ise faiz ödemeleri 107 milyar liraya çıkacak.

Tablo ortadadır, çalışanların gasp edilen alın teri ve emeklilik haklarıyla şirketler, yerli ve yabancı tefeciler beslenmektedir.

Patron partilerinden çözüm bekleme!

Bugünkü iktidar patronların iktidarıdır ve patronların sorunlarını çözmekle ilgileniyor. Suç ortağı olan muhalefet de farklı değil. 1999’da ilk mezarda emeklilik yasası geldiğinde bugünkü iktidar yoktu. Marmara depreminin enkazı daha kalkmamışken bu yasayı geçirdiler. Her fırsatta kendisinden önceki dönemi yerip oy isteyen iktidar, konu patronların çıkarı olduğunda 1999’un mezarda emeklilik yasasına dört elle sarılıyor! Bugün muhalefetin toplam 255 milletvekili var. Ama EYT önergesi bugüne kadar en fazla 145 oy aldı. Yani muhalefet de farklı değil. EYT için oy bile vermiyor ama EYT’li milyonların oylarını istiyor.

Görüldüğü gibi patronlar vergi kaçırmasa, devlet patronların borçlarını silmese, devletin hazinesi yerli ve yabancı tefecilere yağmalatılmasa EYT sorunu rahatlıkla çözülebilir. Bugün EYT sorunu çözülemiyor değil, çözülmüyor!

Emeklilik hakkımızı nasıl alacağız!

Patron partilerinden koparak, işçi ve emekçiler olarak ayrı gayrı demeden birleşerek hakkımızı alabiliriz. Bekleyerek değil mücadele ederek kazanabiliriz. Biz oy deposu değiliz. Üretenleriz ve üretimden gelen gücümüzü kullanmalıyız! Mücadele sadece EYT’lilerin mücadelesi değildir. Emeklilik hakkı gasp edilen ve mezarda emekliliğe mahkûm edilen tüm işçi sınıfının mücadelesidir. Çözüm de bu büyük gücün Birleşik İşçi Cephesi’nde birleşmesidir!

Alın teri döken ve prim ödeyen işçi ve emekçiler için emeklilik lütuf değil, haktır!

SGK’nın, işsizlik sigortası fonunun yağmalanmasına son!

Dış borç reddedilsin! Kamu kaynakları faize değil, halkın ihtiyaçlarına harcansın!

Borçlu şirketler kurtarılmasın işçi denetiminde kamulaştırılsın!

SGK ve İşsizlik Sigortası Fonu işçi yönetimine!

Fabrikalar, bankalar devletin devlet işçinin olacak!

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Mart 2019 tarihli 114. sayısında yayınlanmıştır.