Emredersiniz komutanım Tayyip Erdoğan!

Burjuvazinin, yönettiği halkı aldatmak için kullandığı bin bir yoldan biri de, ülkenin dünya ulusları içinde önemli, başarılı, güçlü bir yere sahip olduğu konusunda böbürlenip durmaktır. Böylece, halkın “ulusal gururu” okşanacak, her gün ezilen, horlanan, aşağılanan insanlar kendini o ulusa ait olduğu için üstün hissedecektir. Böbürlenecek çok fazla bir şey yok mu? Yalandan kimin başı ağrımış?

Hürriyet gazetesinde (26 Haziran 2011, s. 22) koca puntolarla sayfanın tepesine yerleşmiş bir başlık, üç satır: “Liderliği Erdoğan’a kaptırdı”. Yanında Obama’nın resmi. Tanımıyorsanız iyi anlayın diye üzerine de yazmışlar: Barack Obama. O da ne? Obama selam durmuş. Başlıkla fotoğrafı yan yana koyduğunuzda ne oluyor? Obama liderliği kaptırdığı Erdoğan’a selam duruyor! Hürriyet gibi Erdoğan muhalifi bir gazete, iş halkı Türkiye devletinin büyüklüğü konusunda aldatmaya gelince sınır tanımıyor!

ABD’nin, New York Times ve Wall Street Journal ile birlikte en önemli üç gazetesinden biri olan Washington Post başyazısında böyle diyesiymiş! Hürriyet yöneticileri, anlaşılan bu internet çağında kendilerinden başka kimsenin yabancı gazeteleri okumadığı güvenli varsayımına sığınıyorlar! Gazetenin başyazısını okuyan hemen görecektir ki, yazıda “kaptırdı” olarak yorumlanabilecek herhangi bir kelime yoktur. Gazetenin Obama’ya iki eleştirisi vardır: bir, Obama Suriye konusunda çok pasif kalmıştır; iki, Suriye ile başa çıkma işini, son yıllarda dış politikası ABD’ninkinden “keskin farklılıklar” gösteren Tayyip Erdoğan’a bırakmıştır. Nerede “kaptırmak”, nerede “bırakmak”! “Kaptırmak”ta mücadele var, yarış var. “Bırakmak”ta işbirliği var, iradi olarak öyle istemek var.

Ama yazının İngilizcesini okumaya da gerek yok. Hürriyet’in manşetinin yalan olduğunu anlamak için... Hürriyet’in kendi haberini okumak yeterli! Yazıyı Washington Post’tan özetleyerek çeviren gazeteci söylenenlerin anlamını dürüstlükten sapmadan vermiş. Ama tepedekiler, gazetenin politikasını belirleyenler, halkı aldatmayı sanat haline getirmiş olanlar, haberde öyle bir şey yazmadığı halde, Erdoğan’ı yağlamışlar, Türkiye devletini allamışlar pullamışlar.

Neden? Çünkü yakında Türkiye Suriye’ye karşı emperyalizmin kirli işlerine daha da fazla batacak. O zaman Gerçek gibi halka hakikati anlatanlar Erdoğan’ın ABD adına onun pis işlerini yapmakta olduğunu teşhir edecekler. Onun için şimdiden hazırlamak gerekiyor halkı, inandırmak gerekiyor ki Erdoğan, Obama’nın taşeronu olmak ne demek, onun selam durduğu komutanı!