Uluslararası

Sungur Savran, 14 Ocak 2018
14 Ocak sadece Tunus devriminin başlangıcı değildi. Kendisiyle birlikte Arap devrimini tetikledi.
Gerçek, 13 Ocak 2018
Fırat kapanından sonra İdlib çıkmazına giren Türkiye’nin Suriye politikası adeta yolun sonuna gelmiş durumda. Türkiye içindeki tüm siyasi aktörlerin hareket planında Suriye’deki gelişmeler en önemli başlıklardan birini oluşturuyor.
DIP, EEK and PO, 12 Ocak 2018
DİP, EEK ve PO, 4 Aralık’ta, İstanbul’da yapılan uluslararası konferanstan istifade ederek partileri arasında önceden planladıkları bir toplantıyı gerçekleştirdi. Yüzüncü yıl konferansı
Gerçek, 10 Ocak 2018
Fotoğraftaki duvar yazısı: “İskat el-kanunü’l-maliyye”, yani “Maliye kanunu iptal edilsin!” Sosyal medyada ise, “Ne bekliyoruz?” sloganı hâkim.
Devrimci İşçi Partisi, 10 Ocak 2018
Arjantin'de emeklilik yasasındaki değişikliklere karşı 14 ve 18 Aralık tarihlerinde yüzbinlerce insanın katıldığı gösterilerle işçi sınıfı ayağa kalktı. Yasa geçti ama Macri hükümeti işçi sınıfı karşısında zayıf, önümüzdeki günlerin yeni mücadelelere gebe olduğunu biliyor. Bu nedenle 14 ve 18 Aralık'ta sendika bürokrasisine rağmen yüzbinlerce insanın katıldığı eylemlerin çağrısını yapan, örgütleyen, emeklilik reformuna karşı mücadeleye öncülük edenlere karşı bir saldırı başlattı.  
Gerçek, 7 Ocak 2018
Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yapılan referandumda her ne kadar Kürt halkı bağımsızlık yönünde irade göstermişse de bu sürecin başını çeken Barzani ve aşiretinin derdi, Kürtleri değil kendilerini kurtarmaktı. Zira Barzani yıllardır yapılması gereken seçimleri erteliyor, halktan gelen baskıdan kurtulmak için de referandumu koz olarak kullanıyordu.
Gerçek, 3 Ocak 2018
Onbinlerce aktivist ve örgütle birlikte, 16 yaşındaki Filistinli Ahed Tamimi’ye ve tüm Filistinli siyasi tutsaklara özgürlük talep eden uluslararası kampanyaya katılıyoruz. 19 Aralık Salı günü İsrail işgal güçleri Batı Şeria’daki Nebi Salih’de Ahed’i, annesi Neriman’ı ve kardeşi Nur’u gözaltına aldı.
Araz Bağban, 2 Ocak 2018
28 Aralık’ta Horasan’ın kentlerinde hayat pahalılığına karşı başlayan itirazlar kısa süre içinde hayret uyandıracak bir hızla İran’ın birçok iline yayıldı ve bir hafta içinde adeta bir halk isyanına dönüştü. Başta itirazlar sadece hayat pahalılığını, geçim sıkıntılarını ve yolsuzlukları hedef almaktaydı. Ancak bu itirazlar hızla politikleşti ve İslam cumhuriyetinin bütünlüğünü, yani dini istibdadı hedef almaya başladı. Sloganlar hızla kahrolsun pahalılıktan, kahrolsun diktatörlüğe dönüştü.
Gerçek, 2 Ocak 2018
İranlılar, 2017 yılını sokaklarda noktalamaya, 2018’e de giderek yükselen bir isyanla girmeye karar vermiş görünüyorlar. 28 Aralık günü başlayan ve kısa sürede Meşhed, Kirmanşah ve İsfahan gibi kentlere yayılan gösteriler, beklenmedik bir hızla diğer şehirlere de sıçradı. 2018’in ilk günü itibariyle ölü sayısı 18’i bulurken, göstericilerin talepleri de gıda fiyatlarındaki artışın ya da artan işsizliğin protestosundan, rejimi bir bütün olarak karşılarına alan bir çizgiye evrildi.
DIP, EEK, MTL, PO and PT, 25 Aralık 2017
ABD başkanı Donald Trump 6 Aralık 2017’de “Kudüs’ü İsrail’in başkenti” ilan ederek Ortadoğu’da olan savaşları, halk isyanlarını ve siyasi krizi tırmandırmış oldu. Filistin halkının bütün haklarını acımasızca yok sayan bu açıklama bütün Arap ve Müslüman halklara yapılan yeni bir saldırı ve emperyalist savaşı genişletme vasıtasıyla tüm insanlığa karşı bir tehdittir. Uluslararası işçi hareketini, dünyanın bütün özgürlük savaşçılarını ve ezilenlerini seferber olmaya, toprakları Siyonist İsrail, onun askeri birlikleri ve yerleşimcileri tarafından işgal edilmiş olan Filistin halkının kahramanca...

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri