AKP’nin emperyalizm yanlısı Sünni ekseni

AKP kongresi yapıldı. Daha doğrusu AKP Genel Başkanı’nın ve konukların konuşmaları dinlendi. Erdoğan’ın belirlediği yeni MKYK listesi de yeni A Takımı olarak onaylandı. Yani işin parti içi kısmı pek de bir kongre görüntüsünde değildi. Daha ziyade bir Ortadoğu kongresi havası vardı. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Hamas lideri Halit Meşal, Kürdistan Özerk Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, güya Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı mülteci Tarık Haşimi, bu Ortadoğu kongresinin baş aktörlerinden oldular.

Batıcı laik burjuva medyası bu manzara karşısında derhal telaşa kapıldı. Erdoğan’ın konuşmasında AB’den pek bahsedilmemişti. Türkiye’nin ekseni Batı’dan, AB’den Ortadoğu’ya mı kayıyordu? Batıcı burjuvazi ve medya AB için “yenilsen de yensen de taraftarın seninle” duygusunda olabilir. Ancak aklı başındaki hiçbir politikacının ekonomik krizle nasıl boğuşacağını, parasal birliğini ve siyasi kurumlarını nasıl koruyacağını bilemeyen bir Avrupa Birliği’ne bel bağlamayacağı açıktır. Erdoğan da bunu yapmaktadır. Ancak bu yüzünü büsbütün Batı’dan çevirdiği anlamına gelmez. Ortadoğu katılımının niteliği ve yoğunluğu yanlış yorumlanmaktadır.

Misafirlerin ağır toplarını yukarıda yazdık. Bu isimler iddiaları ne olursa olsun ne Ortadoğu’yu ne Arap ne de İslam dünyasını temsil ediyor. Bu isimler Ortadoğu’da emperyalizmin ve onun desteğindeki, Erdoğan’ın da üzerine oynadığı Sünni ekseninin unsurlarıdır. Bunlar ya emperyalizmin işbirlikçileridir (Barzani ve Haşimi) ya da A takımının yıldızları Mübarek’ler ve Bin Ali’ler devrildiğinden beri B takımı olarak devreye giren Mursi ve Meşal yani Müslüman Kardeşlerdir. Yani eksen Ortadoğu, Arap, İslam değil Sünni’dir. İstikamet ise emperyalizmin karşı-devrimci istikametidir. Yani Erdoğan Batı’dan uzaklaşmamış tersine Ortadoğu’da Batı (ABD ve AB) emperyalizminin politikasını gütmeye soyunmuştur.

Davetliler de bu ekseni uygun gören ve aynı istikamette yürümeye hazır kişilerdir. Nitekim davetlilerin hepsinin konuşmasında ana bölüm Erdoğan’ın övülmesine ayrılmıştır. Erdoğan uluslararası bir lider olarak sunulmuştur. Gerçekten öyle mi?

AKP, Filistin’de Hamas’a kol kanat geriyor, doğru. Ama Hamas’ı El Fetih’le yan yana getirerek emperyalizmin dümen suyuna sokuyorlar. Hamas, Suriye’den çıkıyor çünkü Müslüman Kardeşler Suriye’de Türkiye’nin desteğiyle emperyalizmle birlikte saf tutmaya başlıyor. Lübnan’da Şii direniş örgütü Hizbullah yalnız bırakılıyor. Irak’ta Sünni Haşimi himaye ediliyor, Şii çoğunluğa karşı emperyalizmin ve Siyonizmin politikası izleniyor. Emperyalizmin işbirlikçisi Barzani kucaklanıyor, dört parçada Kürt nüfusun çoğunluğunun desteklediği PKK-PYD çizgisine karşı savaşılıyor. AKP Mısır’da devrimi yapan işçi ve yoksul halkla değil devrimi durduran ve evcilleştiren Mursi’yle birlikte. Nihayet İsrail’e karşı her tür laf ediliyor da sanki İsrail iki de bir saldıracağım yıkacağım diye İran’ı tehdit etmiyormuş gibi İran’dan tek kelime söz edilmiyor. Bir zamanlar Türk dış politikasında pek popüler olan Irak Türkmenleri ortada yok. Çoğunluğu Şii olduğundan olmasın? Zannediyorum ki bu tablo ne Erdoğan’ın konuşmasında ne de 63 maddelik güya 2023 vizyonunda Aleviler’den ve mezhepsel ayrımcılıktan hiç ama hiç söz edilmemesini de açıklıyor. Tüm bunlar Erdoğan’ın ne Ortadoğu ne Arap ne de İslam dünyası için bir lider olmadığını, olsa olsa Arap ve İslam dünyasını bölmek için Sünniler’in liderliğine soyunduğunu gösteriyor. Bu mezhep çatışmasının Siyonizm’in kadim stratejisi ve emperyalizmin güncel politikası olduğu ise son dönemin en yalın gerçeklerinden biri!

Son bir söz de AKP’lilere. AKP’ye oy verenlere değil. Kongre salonunu dolduran yalaka takımına. Hamas lideri Halit Meşal Erdoğan’ı yıkayıp yağladığında salonu alkışlarla inletip de İsrail’e karşı direnişten bahsettiğinde aval aval tavanlara bakanlara. Mesajı iyi almışsınız. Siz önünüzde Erdoğan, emperyalizmin kervanına katılmış gidiyorsunuz. Ama bir kervan daha yürüyor bölgede. Arap devriminin, emperyalizme ve Siyonizm’e karşı direnişin kervanı. Biri karanlığa götürüyor, öbürü aydınlığa. Bizim çağrımız AKP’li yalakalara değil ama AKP’ye oy vermiş milyonlara. Mezheple, ırkla, milliyetle bölünme! Sınıfın bil safa gel! Mücadelenin boğulmasına değil yükseltilmesine destek ver!

Gerçek'i paylaş:

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri