Karşı Manşetler

Gerçek, 16 Ağustos 2018
Kimse kusura bakmasın! İşçi sınıfının alınterini sömürerek kâr ve ihracat rekorları kırarken işçiye zırnık koklatmayanlar bugün fedakârlık bekleme hakkına sahip değildir. Kimse memleketin yüzde 1’lik asalak azınlığının çıkarları için yüzde 99’unun sömürülmesini “memleket meselesi” edebiyatı ile aklayıp pazarlamaya kalkmasın!
Gerçek, 9 Ağustos 2018
Manisa’da çalışan bir metal işçisiyim. Ekonomik krizin iyice kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde Türkiye’de işçi olmak her zamankinden daha da zor olmak üzere. Çünkü patronların neden olduğu ekonomik krizin faturası biz işçilere çıkarılmak istenecek. Benim çalıştığım metal fabrikasından şimdiden 8-10 yılın üzerinde olan ve maaşları bizlerden sadece biraz fazla olan işçiler, patronun ve yönetimin farklı baskıları ile işten çıkarılmaya başlandı bile. Yönetimle arası iyi olmayan eski işçiler fabrikadan gönderilerek maaşlarımız asgari ücret seviyesinde sabitlenmek isteniyor. Hem de...
Gerçek, 5 Ağustos 2018
Karayip ülkesi Haiti’de bir halk ayaklanması baş gösterdi. Hükümet İMF ile geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı anlaşma üzerine benzin ve gaz yağı fiyatlarına zam yapacağını açıkladı. Benzine %37, dizele %40 ve gaz yağına (evlerin aydınlatmasında ve ısıtmasında yaygın biçimde kullanılmaktadır) %50 oranında yapılan zamlar Temmuz ayının ortasında başkent Port-au-Prince’de kitlesel bir ayaklanmayı tetikledi. Polis gösterileri bastıramadı. Başkentte yoksul halk arabaları ateşe verdi, barikatlar kurdu, yolları kapattı. Bazı işyerlerine ve otellere saldırdı.
Gerçek, 4 Ağustos 2018
Ankara’da 10 Ekim 2015 günü, barış mitingi sırasında IŞİD’li militanların gerçekleştirdiği intihar saldırısı sonucunda 101 kişi hayatını kaybetmişti. Katliamın ardından sorumluların cezalandırılması için yapılan yargılamanın 10. grup duruşmasının sonunda, 3 Ağustos 2018 günü karar açıklandı. Avukatların dosyada eksiklikler olduğuna, bu nedenle karar verilemeyeceğine ilişkin itirazlarını reddeden mahkeme heyeti, yargılanan 9 sanığa anayasal düzeni değiştirmekten bir kez, öldürmeye teşebbüsten 100 kez olmak üzere toplamda 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
Gerçek, 4 Ağustos 2018
Irak üç haftadır yoksulluğa, işsizliğe karşı, temiz su, sağlık önlemleri ve kesintisiz elektrik talepleriyle giderek yayılan bir halk isyanı ile sarsılıyor. Olaylar 8 Temmuz Pazar günü Güney Irak’ın petrol zengini kıyı şehri olan Basra’da başladı. Büyük bir kitle Basra’da bulunan vilayet binasına girmeye çalıştı ve onlarca gösterici yaralandı.
Geçtiğimiz ay içerisinde liseye geçiş sınavı olan LGS ve üniversiteye geçiş sınavı olan YKS sonuçları açıklandı. Bu sınavlara yaklaşık üç buçuk milyon öğrenci girdi. Özellikle LGS sonuçları çarpıcı. LGS ile gelen sistemde okullar, nitelikli ve niteliksiz olarak ikiye ayrıldı. Nitelikli okullar yapılan merkezi sınavla alım yaparken niteliksiz olarak isimlendirilen okullar öğrencilerin ikametgâh bölgelerine göre belirlendi. Bu okullar için yapılan yerel yerleştirmede öğrencilerin tercihleri, aynı okul türünden en fazla üç, toplamda ise beş okulla sınırlandırıldı.
Gerçek, 26 Temmuz 2018
Emperyalistler tek adamın yetkileri elinde topladığı sistemle gayet iyi geçiniyor. ABD emperyalizmi rahip Brunson’ı ev hapsine çıkardı. Yakında tamamen serbest bırakıldığını da görebiliriz. Emperyalist küresel sermaye de öteden beri Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal’ı ekonominin başında görmek istiyordu. İstediğini aldı. Berat Albayrak’ın Maliye ve Hazine Bakanı olmasına parasını çekerek karşılık verdi. Nihayet bir kez daha parayı veren düdüğü çaldı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na maliye eski bakanı Naci Ağbal atandı.
Gerçek, 23 Temmuz 2018
İki ülkede, iki farklı zamanda düşman aynı düşman, tekme aynı tekme. Bir tarafta hedef yüzlerce kardeşinin ölümüne isyan eden madenci, diğer tarafta ise mücadele meydanlarına inmesinin bedelini atılan tekmeden kısa süre önce yoğun polis saldırısıyla ödemiş olan işçi ya da işçinin mücadelesine omuz vermiş halktan bir insan. İki tarafta da tekmeyi atan, polisin zırhına saklanmış, safını işçilerin karşısında para babalarının yanında seçmiş iki korkak. Bunu anlamak Fransa'da daha zor olabilir fakat kavgaya gürültüye uzak olmayann bizim insanımızın bu iki korkağın da yüzüne baktığında, polisin...
Gerçek, 22 Temmuz 2018
Grev yapmak değil grev yasaklamak suçtur! Tayyip Erdoğan ve AKP’nin değiştirdiği haliyle birlikte anayasada ülkenin en yüksek mahkemesi olan Anayasa Mahkemesi hükümetin anayasayı ihlal ettiğine karar vermiş bulunuyor.
Gerçek, 19 Temmuz 2018
Kurulmakta olan yeni devlet düzenine ilişkin çıkarılan cumhurbaşkanı kararnameleri arasında en önemlilerinden biri, Devlet Denetleme Kurulu’nun görev ve yetkilerini düzenleyen 5 numaralı kararname. Bu kararname, söz konusu kurula sendikaların ve odaların yöneticilerini idari kararla görevden alma yetkisini tanıyor. Böyle bir yetkinin sendikaların ve meslek odalarının kendi iç demokrasileriyle yönetilmesine büyük bir darbe vuracağını anlamak için hukukçu olmaya gerek yok. Şu andan itibaren, Türkiye’de sendikalar ve meslek odaları tam olarak Demokles’in kılıcı altında çalışmaya başlamıştır.

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri