İşçi ve Sendika

Gerçek, 8 Ağustos 2018
"Fabrikalardan Haberler" köşesinde farklı fabrikalardan çalışan işçi arkadaşlarımızın fabrikadaki deneyim ve mücadelelerini aktarmaya devam ediyoruz.
Gerçek, 8 Ağustos 2018
''Metal Fabrikalarından Haberler'' köşesinde, metal sektöründe çalışan işçi arkadaşlarımızın fabrikadaki deneyim ve mücadelelerini aktarmaya devam ediyoruz.
Gerçek, 7 Ağustos 2018
Son bir ay içerisinde sendikal haklar konusunda iki önemli gelişme yaşandı. Bu gelişmelerden biri Anayasa Mahkemesi’nin grev yasaklamanın Anayasa’ya aykırı olduğu yönünde karar alması, diğeri ise cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Devlet Denetleme Kurulu’na sendikaların ve meslek odalarının yöneticilerini görevden uzaklaştırma yetkisi getirilmesi. Bu iki gelişme özellikle Cumhurpatronluğu sistemiyle birlikte düşünüldüğünde işçilerin haklarını savunmak için verecekleri fiili meşru mücadelenin ne kadar hayati bir önem taşıdığını göstermektedir.
Gerçek, 30 Temmuz 2018
Son dönemde artışa geçen bu olayların önüne geçebilmek için nedenleri doğru ortaya koymak gerekiyor. Oysa bu tür olaylardan sonra en sık yapılan hata, tekil olaylar üzerinden kim haklı kim haksız tartışması yapıp genel bir kanıya ulaşmaya çalışmak oluyor. Olaylara bu tarz bir yaklaşım sağlıkta yaşanan şiddet vakalarının gerçek nedenlerinin üstünün örtülmesine sebep oluyor
Mehmet Yıldırım, 13 Temmuz 2018
Soma katliamının zeminini teknik nedenler değil, sınıf politikaları hazırlamıştır. Soma davasında vicdanları yaralayan, adaletsiz kararlar da aynı şekilde bir hukuk çarpıklığı olarak görülemez, sistemin bir ürünüdür.
Gerçek, 10 Temmuz 2018
''Metal Fabrikalarından Haberler'' köşesinde, metal sektöründe çalışan işçi arkadaşlarımızın fabrikadaki deneyim ve mücadelelerini aktarmaya devam ediyoruz.
Gerçek, 10 Temmuz 2018
Merhaba, ben Bodrum'da çalışan turizm işçisiyim. Bacasız fabrikalara benzetilebilecek otellerde patronlara kâr sağlamak için durmadan çalışmak zorundayız. 24 Haziran'daki seçimleri bile çalışırken takip etmek zorunda kaldık. Zaten Türkiye'deki ekonomik krizi durduracak, memleketteki refahı işçi düşmanlarının, NATO'cuların, ABD'nin dostlarının vermeyeceğini biliyoruz. AKP, CHP ya da herhangi bir burjuva partisi, patronlara hizmet ettikleri için haklarımızı, istediklerimizi veremez. Bunu çok net görüyoruz. Koltukta kim oturursa otursun patronların tek istediği şey daha fazla kâr etmek. Yani...
Gerçek, 9 Temmuz 2018
Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 22 Haziran akşamı saat 20:00 sıralarında bir göçük meydana geldi. Yerin 400-460 metre altında meydana gelen bu tavan göçmesi sonucunda iki maden işçisi mahsur kaldı. Göçüğün yaşandığı esnada ocakta bulunan diğer işçiler arkadaşlarını kurtarmaya çalışırken bir göçük daha yaşandı. İşçilerin aileleri ve çalışma arkadaşları maden ocağının girişinde büyük bir kaygı içinde bekleyişlerini sürdürürken, kurumun kendi bünyesinde bulunan tahlisiye ekibinin çalışmaları sonucu yaklaşık 6 saat sonra işçiler sağ...
Gerçek, 15 Haziran 2018
Türkiye işçi sınıfı bundan 48 yıl önce, 15-16 Haziran 1970’te, kendi elleriyle kurdukları sendikalarını savunmak, mücadeleyle kazandıkları haklarını korumak için görkemli bir şekilde ayağa kalktı. Şalterleri indirip fabrikalardan kol kola omuz omuza çıkarak yürüyen 150 binden fazla işçinin, iki gün boyunca sendikal özgürlükleri ortadan kaldırmayı amaçlayan yasaya karşı gösterdiği bu fiili mücadele, günümüze ışık tutmaya devam ediyor.
Gerçek, 10 Haziran 2018
Sendikalarımız işçi sınıfının yüzde 5’ini örgütlemiş durumda. Bu sayı bir türlü artmıyor. Hele hele Gebze gibi kentin kalbini fabrikaların oluşturduğu bir yerde 20 işçiden sadece 1’inin örgütlü olduğu gerçeğiyle yüzleşmemiz lazım. Peki sendikalarımız bu duruma ne diyor? Muhakkak mücadele edenleri var. İşte Flormar işçileri sendikalaşma mücadelelerine tüm baskılara rağmen devam ediyor. Bunun yanında sarı sendikalar da var. Türk Metal gibi, patrona karşı mücadele edip hak almayı değil patrona uşaklık edip işçinin hakkını yiyen sendikalar da var. Bunları da bir kenara bıraktığımızda çok küçük...

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri