Tümtis: Mersin Limanı'nda toplu iş sözleşmesi için eylem yaptı

Mersin limanında Tümtis'e üye Akansel işçieri ikinci dönem toplu iş sözleşmesi için eylem yaptı.

Mersin Limanı'nın 2007  yılında özelleştirilmesiyle limanın işletmesini satın alan MIP (Mersin International Port), limanda çalışan işçilerin, ücretlerini düşürmek, çalışma saatlerini artırmak, sendikasızlaştırmak yani örgütlülüklerini dağıtıp işçilerin kölece çalışmaları için elinden geleni yapıyor.

Tümtis'e üye işçiler, 2009 yılında sendikaya üye oldukları için MIP tarafından işten çıkartılmışlardı.175 günlük direnişlerinin ardından verdikleri onurlu mücadeleyi kazanmışlar ve limana sendikalarıyla beraber girmişlerdi. Bu dönem limandaki nakliye işini yapan Akansel şirketiyle 2 yıllık Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yapmışlardı. Tümtis ve işveren arasında 01 Aralık 2011 tarihinde başlayan 2. dönem TİS görüşmeleri ise sendikanın talepleri doğrultusunda işveren tarafından hala imzalanmadı. Bunun üzerine Tümtis, 06.03.2012 Salı saat 12.00'de Mersin limanı A kapısı önünde basın açıklaması yaptı. Eylem, liman işçilerinin bir bölümünün 11:30'da Tümtis şubesi önünde toplanarak limana doğru yürüyüşle başladı. İşçiler limanın girişine geldiğinde, limanın içerisinden gelen Tümtis üyesi işçilerle buluştular. Liman işçileri sık sık, "Tümtis nerede biz oradayız", "MIP baksana kaç kişiyiz saysana", "vur vur inlesin MIP dinlesin", sloganlarını attılar. Daha sonra sözü alan Tümtis Mersin şube başkanı Savaş Gürkan, "MIP ve taşeron firmalar liman işçilerinin örgütlülüğünü dağıtmak için bir takım oyunlar çevirmek istemektedir. Son dönemde MIP, çeşitli gazetelere ilanlar vererek, limanda 5 yıldır çalışan üyelerimiz yerine iş başvurusu almaktadır. Biz Tümtis olarak bu oyunlara gelmeyeceğiz. Taleplerimiz dahilinde TİS imzalanıncaya kadar mücadelemiz sürecektir." dedi. "Tüm sendikaları, emek örgütlerini dayanışmaya davet ediyorum." diyerek konuşmasını bitirdi.

Devrimci İşçi Partisi  üyeleri davul ve erbaneleriyle liman işçilerine destek oldu!
DİP üyeleri davul ve erbaneleriyle, saat 11.30'da Tümtis önünde işçilerle buluştu. Buradan limana sloganlarla yürüdüler. Yaklaşık 300 işçi ve destekçilerin katıldığı eylemde DİP üyeleri, liman işçilerine 'Liman işçisinin sesi' ve Gerçek gazetesi dağıttılar. Basın açıklamasından sonra DİP üyeleri, geniş bir halay kuran işçilerin direnişlerine davul ve erbanelerle coşku kattılar.

100_6725

Gerçek'i paylaş:

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri