Antalya'da taşeron güvenlik işçileri iş bıraktı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü taşeron güvenlik işçileri uzun süredir ücret alamadıkları için iş bıraktılar.

Eylül ayından bu yana, ücretleri düzensiz ve parça parça ödendiği için çeşitli eylemler yapan güvenlik işçileri, saat 12.30’da büyükşehir belediyesi hizmet binası önünde toplanmaya başladılar. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığında çalışan bir grup işçi ile işten atıldıkları için 29 gündür direnişte olan Park ve Bahçeler Müdürlüğü taşeron işçileri de eyleme destek verdi. Belediye binası önünde yapılan basın açıklamasını, Güvenlik-İş Sendikası üyesi işçiler adına Hüseyin Çalkaya okudu.

Belediyenin farklı departmanlarında çalışan diğer taşeron işçilerin de benzer sorunlar yaşadığını söyleyen Çalkaya; “Üç aydır düzenli ücret alamayan taşeron işçiler temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor, çocuklarına okul harçlığı veremiyor, ücret alamamak bizleri borç batağına sürüklüyor” dedi. Basın açıklaması ve oturma eylemi esnasında “Emeğe uzanan eller kırılsın!”, “Güvenlik işçisi köle değildir”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Sendika ve işyeri temsilcilerinin belediye yetkilileriyle görüşmesinin ardından, belediye binası önünde bekleyişini sürdüren emekçiler, alkışlar ve ıslıklarla yetkilileri protesto ettiler. Saat 15.30 sularında belediye adına açıklama yapan büyükşehir belediyesi genel sekreter yardımcısı Cemal Öcal, ücretlerle ilgili gerekli talimatların bankaya gönderildiğini, işçilerin en geç yarın öğleden sonra paralarını çekebileceklerini belirtti. Tüm alacakların ödenmesi ile ilgili bilgisi olmadığını söyleyen Öcal, işçilerin tepkisi ve bekleyen tüm ücretlerin ne zaman ödeneceği ile ilgili sorularını yanıtsız bırakarak belediye binasına girdi.

Yapılan açıklamayı yetersiz bulan işçiler, tüm haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, alkışlar ve ıslıklarla eylemlerine son verdiler.

 

Gerçek'i paylaş:

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri