Antalya'da taşeron belediye işçileri iş bıraktı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü’nde taşeron firma üzerinden çalışan yaklaşık 700 emekçi, 76 gündür hiçbir ödeme alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı.

Daha önce de alacakları için eyleme geçen Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü çalışanları bu kez 76 günlük maaş alacakları için eylem yaptı. Sabah saatlerinde Büyükşehir Belediyesi'nin çiçek üretim seralarının bulunduğu ve her gün görev yerlerine dağıldıkları Gürsu şantiyesinde toplanan emekçiler, şantiyenin çıkış kapılarını tutarak hiçbir aracın çıkışına izin vermediler.

Kendilerine geçen Cuma günü ödeme yapılacağına ilişkin verilen söze rağmen ödeme yapılmadığını, çocuklarını okula yeni kıyafetlerden öte, harçlıksız gönderdiklerini belirten işçiler, bıçağın artık kemiğe dayandğını belirttiler. İşçiler maaş gaspının artık süreklilik kazandığını, muhatap olarak Büyükşehir Belediyesi yetkililerini karşılarında görmek istediklerini söyledi.

İşçiler, Büyükşehir Belediyesi'nden gelecek yetkilileri beklerken öğle saatlerinde karşılarına taşeron şirketin yetkilisi Bulut Çelik çıktı. İşçilerle şantiye kapısı önünde bir toplantı yapan Çelik, Temmuz ayına ait maaşların bu hafta içi yatırılacağının sözünü verdi.

Emekçiler, her ne kadar bütün alacaklarının ödenmesi sözü için bastırsa da Çelik, “Ağustos maaşı için söz veremiyorum. Büyükşehir Belediyesi de çalışıyor. Biz de onlar da kredi olanaklarını, varsa alınmış kredilerden buraya pay aktarımı için yöntemleri araştırıyoruz. Ama ben Temmuz maaşlarını bu hafta ödeyeceğim, gerekirse arabamı satıp yine ödeyeceğim" diye konuştu.

Çelik'in açıklaması bir grup işçi tarafından "para yoksa iş de yok" tepkisiyle karşıladılar. Bulut Çelik; “İsteyen çalışır isteyen çalışmaz. Kimsenin kimseyi engellemeye hakkı yok. Kapıları açın çalışanı çalışmayanı da bir görelim" dedi. Bu sözlerin ardından Çelik, toplantıdan ayrılırken emekçilerin bir bölümü de onu takip etti.

Öğlen saatlerinde Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan işçiler basın açıklaması ve dövizlerle Büyükşehir Belediyesi ve taşeron firmayı protesto ettiler. “Direne direne kazanacağız!”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla seslerini duyurmaya çalışan emekçiler, bir gün içerisinde alacaklarının tamamı ödenmediği takdirde, tekrar iş bırakacaklarını ve haklarını alana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirterek dağıldılar.

Gerçek'i paylaş:

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri