Volkan Kahyalar için Odeabank genel merkezi önünde eylem

Odeabank Nişantaşı şubesinde bankanın asıl işinde taşeron olarak çalıştırılan Volkan Kahyalar, yediği tostun koktuğu bahane edilerek işten atılmıştı. Buna karşılık üyesi olduğu BankSen 14 Nisan günü Nişantaşı şubesi önünde bir eylem düzenlenmişti (http://gercekgazetesi.net/isci-hareketinden-haberler/odeabank-sert-kayaya-carpti-kokan-tost-degil-taseron-duzeniniz-0). Bir sonraki eylem daha geniş bir katılımla Levent’te bulunan Odeabank genel merkezi önünde yapıldı.

Basın açıklamasını işten atılan Volkan Kahyalar okudu. Nişantaşı gibi bir yerde günlük 10 lira yemek parasıyla ancak tost yenebildiğini, asıl bankacılık işinin bir parçası olan merkezi veri girişinde çalışmalarına rağmen taşeronda aylık 1030 TL ücretle lağım kokan bir şubede çalışmak zorunda olduklarını belirtti. Taşeron, güvencesiz çalışmaya karşı mücadelenin devam edeceğini belirten Volkan Kahyalar sözlerini, “Herkese güvenceli kadrolu çalışma”, “Eşit işe eşit ücret”talepleriyle bitirdi.

Sonrasında Yandex’te işten atılan arkadaşlarımızın dayanışma mesajı Plaza Eylem Platformu’ndan Eylem Akçay tarafından okundu. Yandex’te parça başı çalışma hakkında bilgi veren Akçay, dayanışmanın ve mücadelenin süreceğini belirtti.

TMMOB İKK ( Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ) temsilcisi Süleyman Solmaz dayanışma konuşmasında; Ülkemizdeki işkazalarına dair bilgilendirmede bulunarak, çalışma koşullarının insanlık dışıyapısını eleştirdi.

DİSK İstanbul Temsilcisi ve BANK-SEN Genel Başkanı Önder Atay, Taşeronun kaldırılmasını, Volkan Kahyalar’ın işe kadrolu ve güvenceli olarak geri dönmesi taleplerini ilettiği konuşmasında, Odeabank’ın aldığı ödüllerin hakikati gizleyen bir makyaj olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Tiyatro Devrim Volkan Kahyalar’ın işten atılmasını konu alan bir oyun oynadı (oyunu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz). Basın açıklaması 13 Mayıs’ta İstanbul’da ve 16 Mayıs’ta Soma’da gerçekleştirilecek etkinliklere çağrı ile sona erdi

Gerçek'i paylaş:

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri