Uludağ Üniversitesi taşeron işçileri grevine Koop-İş engeli

7 Ekim Çarşamba günü greve çıkan Uludağ Üniversitesi taşeron işçilerinin grevi,  üyesi oldukları sendika Koop-İş' in devreye girmesiyle sona erdi.

Kadroya alınmak ve tediye ücretlerinin ödenmesi nedeniyle greve çıkan işçilerin grevi, ikinci gün sarı sendika Koop-İş' in işçilere iş başı yaptırmak istemesiyle sona erdi. Sabah saatlerinde Tıp Fakültesi Hastanesi önünde grevlerine devam eden işçilere Türk- İş'e bağlı Koop- İş temsilcilerinin iş başı yapmaları istemesi üzerine işçilerden tepki geldi. Öğle saatlerinde bir kısım işçinin, iş başı yapmasıyla grev kırıldı ve işçiler alandan ayrıldı.

Grev kırıcı sarı sendika Koop- İş'e ve karşı taşeron işçiler tarafından büyük bir memnuniyetsizlik ve tepki oluştu. İşçiler sendikanın onları yarı yolda bıraktığını, grev süresince önderlik görevi üstlenmek yerine adeta işveren gibi davranarak işbaşı yapmalarını istediğini, kendilerini kandırdıklarını söylediler. Koop-İş bürokrasisinin bu tutumu, sendika bürokrasisinin sınıf mücadelesinde ne derece gerici bir etkisi olduğunu bir kez daha ispatladı.

Gerçek'i paylaş:

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri