Tuzla tersane işçileri: İş cinayeti değil işçi sağlığı, güvenliği ve iş güvencesi istiyoruz!

Tuzla gemi tersanesinde çalışan 2 işçi, tersanede iş cinayetinde hayatını kaybeden arkadaşlarının ölümüyle ilgili doğru ifade verdikleri için işten atılmışlardı. Bunun üzerine işe dönüş talebiyle tersane önünde çadır kuran işçiler, direnişlerinin 10. Gününde sabah saat 7.00’de Tuzla İçmeler köprüsünde eylem çağrısı yaptılar.

İşten çıkarıldıktan sonraki süreçte Limter-iş sendikasıyla birlikte hareket eden işçiler, İçmeler köprüsünü trafiğe kapattı. İşçilere o sırada vardiyasına giden işçiler de destek verdiler. Yürüyüş sırasında polisin tehditlerine rağmen geri adım atmayan işçiler, Tuzla Gemi tersanesine kadar yürüyüşlerini sürdürdüler. Daha sonra işçiler, Tuzla Gemi tersanesinin girişini kapattılar.

Tamer Şeyhun’un ölümünde sonra artan baskı ve tehditlere rağmen tersanedeki işçiler arkadaşlarına destek verdi. Yaklaşık 2 saat süren eylemin ardından Limter-İş başkanı Kamber Saygılı basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında bugünkü eylemin bir uyarı olduğunu işten çıkartılan işçilerin hakları iade edilmediği takdirde daha güçlü geleceklerini belirten Kamber Saygılı, iş cinayetlerine karşı mücadelelerinin süreceğini belirtti. Sonrasında işçiler direniş çadırını tekrar kurarak ilk günkü gibi kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

Gerçek'i paylaş:

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri