Haberler

Gerçek gazetesinin 100. Sayısını ve gündemdeki gelişmeleri tartışmak için işçiler, kamu emekçileri ve gençler DİP İstanbul bürosunda düzenlenen okur toplantısında buluştu. Hep birlikte yapılan kahvaltının ardından Gerçek’in 100. sayısıyla ilgili bir sunum yapıldı. “Ekmek ve hürriyet için işgal, grev, direniş!” sloganıyla çıkan Gerçek gazetesinin 100. Sayısının kapağında HT Solar grevinden bir fotoğraf yer alıyordu. Başyazının başlığını “iki, üç, daha fazla HT solar”dı. HT Solar işçilerinin de katıldığı tartışmada, OHAL ve baskı koşullarına teslim olan bir ruh haline düşenler için grevlerin ve işçi mücadelelerin nasıl bir çıkış yolu sunduğu üzerinde sıklıkla duruldu. HT Solar işçileri tartışmaya katkı yaparken özellikle sabırlı, planlı ve disiplinli bir çalışmanın önemini vurgulayarak başarmalarının altındaki en önemli sebeplerden birinin bu çalışma tarzı olduğunu aktardılar.

21 Ocak 2018

BDS Türkiye, (Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi) İstanbul İstinye’de yer alan Amerikan konsolosluğu önünde yaptığı eylemle Kudüs nöbetlerini başlattı. Eyleme Devrimci İşçi Partililer “Kahrolsun ABD emperyalizmi, Kudüs Filistin halkınındır”, “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti, Nehirden denize özgür Filistin” ve “NATO’dan çık İncirlik’i kapat” sloganlarının yazılı olduğu dövizlerle katıldı.

20 Ocak 2018

Hrant Dink’in katledilişinin 11. yıldönümünde binlerce insan Agos gazetesinin önünde toplandı. Devrimci İşçi Partililer anmaya “ne mutlu enternasyonalistim diyene”, “katillerden hesabı emekçiler soracak”, “yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği” yazan dövizlerle katıldı.

19 Ocak 2018

MESS dayatmalarına karşı Türk Metal Sendikasına bağlı Borusan, Arçelik, Mercedes, Perfektüp, Mor metal fabrikalarının metal işçileri İstanbul Bakırköy’de proteste eylemi gerçekleştirdiler. 

18 Ocak 2018 Perşembe günü saat 17:00’de meydanda bir araya gelen işçiler eyleme sloganlarla başladılar. İstanbul 1 Nolu şube başkanı Mustafa Salar konuşma yaptı. İşçiler “MESS şaşırma sabrımızı taşırma”, “Üç yıllık sözleşme istemiyoruz”, “direne direne kazanacağız” sloganlarını attılar. Sefalet ücretine mahkum edilmiş ve açlıktan ölen bir metal işçisinin temsili tabutunu taşıyıp, cenaze namazını kıldılar. Mustafa Salar işçinin talebini daha fazla göz ardı edemeyerek “grevse grev” dedi. Bunun ardından Bakırköy Meydanı’nı dolduran işçiler hep birlikte “grev, grev, grev!” taleplerini haykırdılar. 

19 Ocak 2018

Türkiye BDS Hareketi, Trump’ın Filistin’in tarihsel başkenti Kudüs’ü Siyonist İsrail’in başkenti olarak tanıması ve artan Siyonist saldırganlığın ardından, Kudüs Nöbetleri’ne başlıyor. İlki 20 Ocak Cumartesi günü İstanbul’daki ABD Konsolosluğu önünde yapılacak olan nöbetlerin çağrı metnini aşağıda yayınlıyor ve Filistin halkının tüm dostlarını 20 Ocak Cumartesi günü saat 13:00'te ABD Konsolosluğu önündeki ilk nöbete davet ediyoruz.

 

Basın açıklaması

Kudüs Filistin'dir, Filistinlilerindir!

ABD emperyalizmi ve işgal devleti İsrail, son dönemde Filistin halkına yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı. Donald Trump’ın Kudüs’ü Siyonist devletin başkenti olarak ilan etmesinin ardından Netanyahu hükümeti, İsrail parlamentosunda, gelecekteki olası bir barış görüşmesinde Kudüs’ün işgal edilmiş hiçbir toprak parçasının müzakere konusu olamayacağına dair bir karar çıkarttı; aynı zamanda Filistinlilere idam cezası verilmesinin kolaylaştırılmasını öngören yeni bir kanun için ön onay aldı.

17 Ocak 2018

Devrimci İşçi Partisi İzmir örgütü, 14 Ocak Pazar günü Gerçek gazetesi okur toplantısı gerçekleştirdi. DİP İzmir İl Örgütü bürosunda buluşan Devrimci İşçi Partililer ve Gerçek gazetesi okurları, gazetenin Ocak sayısı çerçevesinde Türkiye'de ve dünyada yaşananları konuştu, tartıştı.

Toplantı, bir yoldaşımızın sunumuyla başladı. Yoldaşımız, Gerçek gazetesinin 100 sayılık geçmişinden bahsetti, gazetenin görevinin tek başına habercilik olmadığı, işçi sınıfının bağımsız sesini yükseltmek olduğuna dikkat çekti. Daha sonra OHAL'i kaldırmak, emekçi halka refah ve huzuru getirmek, ekmek ve hürriyet kavgasını birleştirmek için işçi sınıfının birleşmesi gerektiğini vurguladı. Daha fazla HT Solar örnekleri yaratılması gerektiğini söyledi. Bunun da ancak '' İşgal, grev, direniş'' şiarıyla yapılabileceğini ifade etti.

Toplantının ikinci bölümü katılımcıların katkılarıyla devam etti. Emperyalizme karşı mücadele bayrağını taşıyan tek partinin Devrimci İşçi Partisi olduğunu belirtildi, 1968'deki öğrenci gençliğin Komer'in arabasının yaktığı gün olan 6 Ocak’ta DİP’in ODTÜ eylemi hatırlatıldı.

15 Ocak 2018

14 Aralık Pazar günü İstanbul'da Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda OHAL'in kaldırılması şiarıyla KESK'in öncülüğünde bir miting düzenlendi. KESK'e bağlı sendikalar ile çeşitli sol partiler saat 14:00'te Bakırköy Dikilitaş'ta toplandı ve bu noktadan Özgürlük Meydanı'na yürüdü. Yürüyüşün ardından kitlenin alana girişi tamamlandıktan sonra saygı duruşu ile başlayan miting programı KESK eş genel başkanları Aysun Gezen ve Mehmet Bozgeyik'in konuşmaları ile devam etti. Konuşmalarda OHAL'in kaldırılması, KHK'ların iptal edilmesi, KHK'larla ihraç edilen binlerce kamu emekçisinin görevlerine iade edilmesi talebi ve bu talepler doğrultusunda mücadele çağrısı öne çıktı.

Devrimci İşçi Partisi, mitinge "Ekmek ve Hürriyet için, İşgal, Grev, Direniş" yazan pankartıyla katıldı. DİP, OHAL'in kaldırılması talebiyle düzenlenen mitinge, OHAL'i yenebilecek tek güç olan işçi sınıfına birlik ve mücadele çağrısı yapma perspektifi ile hazırlandı. “Kahrolsun istibdad yaşasın hürriyet” şiarını sınıfsal bir perspektifle Bakırköy Özgürlük meydanına taşıdı.

15 Ocak 2018

12 Ocak Cuma günü Türk Metal’de örgütlü Mercedes, Arçelik ve Borusan işçileri MESS dayatmalarına karşı Şirinevler’de saat 17:00’de bir araya geldi. Meydan metal işçileriyle dolup taştı. İşçilerin “direne direne kazanacağız” , “üç yıllık sözleşme istenmiyoruz” sloganları arasında söz alan Türk Metal 1 no.lu şube başkanı Murat Salar işçileri teskin etmeye çalışan içi boş bir konuşma yaptı. 6.4’lük zammı kabul etmeyeceklerini belirtti fakat önümüzdeki günlerde yapılacak eylemlere yönelik somut her hangi bir şey söylemedi. Grev demedi. İşçilerin gazını almaya çalışan şube başkanı hızlıca eylemi bitirmeyi tercih etti. Eylem sonlandığında işçiler “ MESS şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları ile eylem alanından ayrıldılar.                            

13 Ocak 2018

Manisa’da Türk Metal üyesi metal işçileri, MESS’in yüzde 6,4 zam ve 3 yıllık sözleşme dayatmalarını protesto edildi. Manisa Cumhuriyet Meydanı’na ECA,Bosch, Valfsel, Valf, Whirlpol, Oerlikon, Elsan fabrikalarında, gündüz vardiyasında çalışan işçiler katıldı.

12 Ocak Cuma günü saat 17:00’de Manisa Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Türk Metal üyesi metal işçileri Türk Metal Manisa şube başkanı Ercan Dereli’nin yaptığı basın açıklamasında “Artık bıçağın kemiği kestiğini ve bundan sonra alanlarda işçinin hakkının aranacağını”       söyledi. Konuşması işçiler tarafından sık sık sloganlarla kesildi. Eylem sırasında işçiler “tüm işçiler elele, haydi greve” sloganlarıyla greve hazır olduklarını ve sonuç alıcı eylem istediklerini gösterdiler.

Eylem sırasında görüştüğümüz işçiler, fazla mesaiye kalma eyleminin artık yetersiz olduğu şimdiden iş yavaşlatma ve etki eylemlerle greve hazırlanılması gerektiğini söylediler. 

13 Ocak 2018

MESS’in toplu sözleşme için dayattığı yüzde 6,4’lük zam ve 3 yıllık sözleşme teklifine karşı Türk Metal üyesi işçiler Bursa Atatürk stadyumunda bir araya gelerek eylem yaptı. Bursa’da Tofaş, Renault, Bosch gibi büyük fabrikalar olmasına rağmen, alandaki katılım yeterince kalabalık değildi. İstenilen sayıda katılımın olmaması Türk metal'e karşı güvensizliğin sürdüğünün belirtisidir. İşçiler eylemden çekinmiyor. Tam tersine etkili ve sonuç alıcı eylem istiyor.

Fabrikalarda her gün daha fazla grev konuşuluyor. Greve giden süreçte de üretimi durdurarak MESS patronlarına karşı yaptırım uygulanması gerektiği fikri giderek yaygınlaşmakta. Tabandan yükselen seslerin artması sendikacılara da baskı yapıyor. Sendikacılar yaptıkları basın açıklamasında “Çığlığımızı iş yerlerinden başlayarak mümkün olan her yerde haykıracağız”,  “Bundan sonra haklarımızı yollarda, meydanlarda arayacağız”, “MESS'e alanları dar edeceğiz” dediler. Grevden de bahsetmek zorunda kaldılar.  

13 Ocak 2018

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri