İzmir’de 10 Ekim Ankara katliamına karşı büyük öfke

Ankara katliamında yitirdiğimiz canlar için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin yaptığı grev ve boykot çağrısı, İzmir’de belediye işkolu başta olmak üzere hastaneler, okullar ve metal fabrikalarında güçlü bir karşılık buldu, binlerce kişi greve katıldı. ESHOT şoförleri sabah iki saat iş bıraktı, otobüsler 06:00-08:00 arası çalışmadı. Türk-İş’e bağlı Belediye-İş üyesi işçiler de konfederasyonlarının çağrıcı olmamasına rağmen greve ve yürüyüşe katıldı. Birleşik Metal İş’in örgütlü olduğu Schneider, ZF Lenförder, Senkromeç ve Totomak fabrikası işçileri Çiğli Organize Sanayi Bölgesi içinde yürüyüş düzenledi.

Tüm-Bel-Sen ve Genel-İş üyeleri öncelikle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde bir anma gerçekleştirdiler.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisat ve Eğitim Fakültelerinde öğretim üyeleri, eğitim emekçileri ve öğrenciler ve yine DEÜ Rektörlük emekçileri de eyleme katıldılar.

İş bırakan işçi ve emekçiler saat 11:00’de Basmane Meydanı’nda bir araya geldi. Kitle, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri imzalı “Katili Biliyoruz, İnadına Barış İstiyoruz” yazılı pankartın ardında yürüyüşe geçti.  Yürüyüş boyunca “Hırsız, katil Erdoğan!”, “Katil devlet, hesap verecek!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” ve “Yaşasın halkaların kardeşliği!” sloganları sıkça ve gür bir şekilde atıldı. Devrimci İşçi Partililer’in attığı, “Katillerden hesabı emekçiler soracak!”, “Bombanız da, TOMAnız da sökmeyecek!” sloganları kitleden güçlü bir karşılık buldu.

Gündoğdu Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından önce Barış Anneleri'ni, sonra DİSK ve KESK’i temsilen birer konuşma yapıldı. “Yaşasın Barış, Biji Aşiti!” sloganları atıldı. Grevin çağrıcıları adına basın açıklamasını TMMOB sözcüsü Melih Yalçınokudu. Ardından yitirdiğimiz canlar için körfeze karanfiller bırakıldı.

Kitle, mitingi takiben, Ankara’da kaybettiğimiz Berna Koç’un anma töreni için Konak Halkevi’ne geçti. Burada Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ve HDP İzmir milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün de aralarında bulunduğu konuşmacıların duygu ve düşüncelerini ifadeetmesinden sonra, Koç’un cenazesi Soğukkuyu mezarlığına taşındı ve defnedildi.

 

 

Gerçek'i paylaş:

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri