Gündemdekiler

Siyonist işgal devleti İsrail’in Gazze üzerinde uyguladığı insanlık dışı ablukayı kırmak amacıyla 15 Mayıs’ta Norveç ve İsveç’ten demir alan beşinci Özgürlük Filosu yoluna devam ediyor. Filoya ait Özgürlük ve Dönüş adlı tekneler 10 ve 11 Temmuz tarihlerinde İtalya’nın güneyindeki Napoli şehrinin limanına vardı ve çok sayıda Filistin dostu eylemci tarafından karşılandı. Napoli’de basın açıklaması, tartışma, müzik dinletisi gibi pek çok etkinliğin ardından gemiler 15 Temmuz’da demir alacak.
Gerçek, 10 Temmuz 2018
Erdoğan yeni kabineyi açıkladığında yeni sistemin bir Cumhurpatronluğu sistemi olduğu açık seçik ortaya çıktı. Türkiye’yi bir anonim şirket gibi yönetme düşünü her fırsatta dile getiren Erdoğan bu yolda çok önemli bir eşiği daha geçti. Sadece bir patron gibi yetkileri elinde toplamadı. Tüm bakanlıklara şu ya da bu şirketin patronunu, CEO’sunu getirerek bir patronlar kabinesi oluşturdu.
Gerçek, 7 Temmuz 2018
Başkanlık sistemi ile birlikte Türkiye emperyalizme karşı daha mı güçlü olacak yoksa tam tersine emperyalistlerin Türkiye üzerindeki nüfuzu artacak mı? ABD Dışişleri Bakanı (eski CIA başkanı) Mike Pompeo ilk işareti verdi: “Türkiye’de seçim sona erdi. Artık daha da verimli bir müzakere sürecine girebiliriz.” Erdoğan’ın elindeki gücün artmasıyla emperyalizme karşı daha dik duracak bir ülke bekleyenler ne yazık ki yanılıyor. Biz, başından itibaren siyasi yetkiyi tek elde toplamanın emperyalizmin işine geleceğini ve tek adamın ikna edilmesinin çok daha kolay olacağını söylemiştik.
Levent Dölek, 7 Temmuz 2018
Türkiye’de ordunun profesyonelleşmesinde çok önemli bir eşik daha geçiliyor. Anadolu Ajansı’nın haberine göre 31 Temmuz 2019’dan sonra Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde askerlik görevini yapan er ya da yedek subay kalmayacak. Böylece tüm Jandarma teşkilatı profesyonelleştirilmiş olacak.
Gerçek, 7 Temmuz 2018
16 Nisan’da Anayasa ve yönetim sistemi değişikliğini öngören 18 maddelik teklif, referandum ile halk oylamasına sunulmuş, referandumdan evet sonucu çıkmıştı. Değişiklik istenen maddeler milletvekili sayısından milletvekili seçilebilme yaşına, bakanları denetleme yetkisinden meclisin toplantıya çağrılma usulüne ve en önemlisi yönetim sistemine dair birçok değişikliği öngörüyordu. Referandum sonucunun hemen ardından Cumhurbaşkanının bir siyasi partiye üye olabilmesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun adının Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değiştirilmesi gibi maddeler uygulamaya konuldu...
Sungur Savran, 6 Temmuz 2018
Önce bir efsaneyi ortadan kaldıralım. Gerek taraftarlarının, gerekse akılsız düşmanlarının söylediğinden farklı olarak, bu seçim Erdoğan’ın zaferi, ama AKP’nin zayıflamasıyla falan sonuçlanmadı. Hem Erdoğan, hem de AKP zayıfladı. Erdoğan’a verilen yüzde 52 küsur oy sanki kendi taraftarlarınca verilmiş gibi konuşuyor bunu söyleyenler. Şayet Devlet Bahçeli, MHP’ye oy kullanan yüzde 11’e Erdoğan’a oy verme çağrısı yapmamış olsaydı, Erdoğan yüzde 52’yi zor bulurdu!
Gerçek, 6 Temmuz 2018
TÜSİAD, 16 Nisan referandumu günü saat 17:00’de bir muhtıra yayınlayarak sonuç ne olursa olsun iktidardan bekledikleri siyasi programı ortaya koymuştu. Geçen zaman zarfında iktidarın uygulamalarının nasıl TÜSİAD’ın istediği noktaya geldiğini gördük. Patronlar kulübü 24 Haziran seçimlerinden sonra da bir muhtıra yayınladı ve adeta Erdoğan’ın eline izleyeceği ekonomik programı önceden vermiş oldu.
Gerçek, 5 Temmuz 2018
Seçimlerin ardından yeni bir yönetim sistemine geçildi. Artık hükümet programı mecliste okunmayacak. Ancak seçimi takip eden günlerde görüldü ki daha hükümet kurulmadan TÜSİAD, Erdoğan’ın eline uygulayacağı programı vermiş. Halka kemer sıktırılacak, bankaların bir dediği iki edilmeyecek, faiz politikasında Merkez Bankası serbest bırakılacak, vergi indirimleri ve teşvik muslukları kesilmeyecek, holdinglerin kârları için huzur ve güven ortamı sağlanacak. OHAL kaldırılacak ama patronların önünü açan grev yasakları ve sendikal baskılar sürecek. Avrupa Birliği yönelişi sürecek, Gümrük Birliği’ne...
Gerçek, 16 Haziran 2018
Firesiz tek çözüm var: Erdoğan dışında bütün adayların ikinci turda çekilmesi ve hep birlikte istibdada karşı güçlü bir hayır demek. Devrimci İşçi Partisi, bütün adayları bu yola girmeye çağırıyor. Her bir aday çekileceğini taahhüt etmelidir. O zaman istibdada güçlü şekilde “hayır” demek ve hürriyete giden yolu sonuna kadar açmak mümkün olacaktır.
Levent Dölek, 14 Haziran 2018
Sosyalistler HDP’ye iltihak ederken sola dair ne varsa kapıda bırakmış durumdalar. “Sosyalist” HDP adayları ekonomide “Türkiye’nin uluslararası alanda güven vermemesi”nden şikâyet etmeye başlarken kriz karşısında izlenecek politikalar bağlamında sermayeyi ve özel mülkiyeti tehdit eden hiçbir söz söylenmiyor. Emperyalizm, NATO, İncirlik ve diğer üsler bir anda ülke gündeminden çıkmış gibi… Yeni bir sol duruş isteyenlerin, HDP’ye iltihak etmeyenleri en köhne sol liberal argümanlarla eleştireceğine, sermaye ve emperyalizm karşıtı politikaları gündeme taşımaları gerekmez mi?

Sayfalar

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri