Fabrikalar Bankalar Devletin Devlet İşçinin

Ekonomi baş aşağı gidişini sürdürüyor. AKP’nin hamaseti halkı cambaza baktırıyor, sermaye ise vatandaşı soymakla meşgul. Ya sermayenin kârlarını korumak uğruna tüm ülkenin uçuruma sürüklenmesi ya da Devrimci İşçi Partisi’nin dediği gibi fabrikaların ve bankaların devletin, devletin de işçinin olması... Türkiye giderek bu iki seçenekten başka bir alternatifin olmadığı çalkantılı bir sürece doğru ilerliyor.

Devrimci İşçi Partisi 2009 yılında ABD'den başlayarak tüm dünyaya yayılan krizi en erken aşamasında bir “büyük depresyon” olarak tanımlamıştır. Daha önceki büyük depresyonlarda olduğu gibi bu krizden de orta yol çözümleriyle, sermayeyi işçi sınıfıyla uzlaştırmaya çalışan formüllerle çıkış olanaksızdır. Dünya ekonomisinin içine girdiği büyük krizden Türkiye'nin etkilenmemesi düşünülemez. Bugün dövizin dalgalanmasına odaklanan tartışmalar, yükselen döviz fiyatının bir sebep değil bir sonuç olduğu gerçeğini gizliyor. Gelişmelerin temelinde kapitalizmin krizi vardır.

Madende eşini kaybeden kadın, cemaat yurdunda kızını kaybeden veli, hakkı yenen emekçi, atanamayan öğretmen, öğretmeni olmayan öğrenci, işsiz kalan işçi, hastaneden aylar sonrasına randevu alan hasta, siftah yapmadan kepenk kapatan esnaf, tefecinin eline düşen köylü devleti arıyor. Bulabilene aşkolsun...

Hâlbuki ellerine bir pankart alıp iki slogan atsalar, bir kaç metre yürüseler sokakta, devlet hemen bitiverecek yanlarında. 

İstanbul Bakırköy'de 1 Mayıs programı saat 05.30'da yapılan afiş çalışmasıyla başladı. Bakırköy miting alanı çevresine 1 Mayıs ve "Taşeron yasaklansın" afişleri yaygın biçimde yapıldı. 09.00'dan itibaren kurumlar ve sendikalar E-5 Yanyol'a kortejlerini kurdular.

Devrimci İşçi Partisi, "Fabrikalar bankalar devletin, devlet işçinin", "Barış istemek yetmez AKP'yi yenmeden bu savaş bitmez" pankartlarını taşıdı. Bu ay içinde hayatını kaybeden Devrimci İşçi Partisi Merkez Komite üyesi Atlen Yıldırım'ın büyük boy resmi taşındı.

Devrimci İşçi Partisi Antalya İl Örgütü, 1 Mayıs çalışmalarına devam ediyor. 24 Nisan pazar günü, Kapalıyol Kışlahan Çarşısı önünde "Sınıfını Bil Safa Gel!" şiarıyla masa açıp bildiri dağıtarak Antalya’da yaşayan işçi ve emekçileri 1 Mayıs’ta Devrimci İşçi Partisi saflarında sınıf mücadelesini yükseltmeye çağırdık.

Devrimci İşçi Partisi Antalya İl Örgütü, 1 Mayıs çalışmalarına devam ediyor. Haftasonunu işçi mahallelerinde masa açıp bildiri dağıtarak tüm işçi ve emekçileri “Sınıfını bil safa gel” sloganıyla alanlara çağırdı.

1 Mayıs öncesi İstanbul'da Alibeyköy ve Okmeydanı semtlerinde DİP'in "Fabrikalar, bankalar devletin, devlet işçinin!" ve "1 Mayıs'ta sınıfını bil safa gel!" içerikli afişlemeleri yapıldı.

Devrimci İşçi Partisi'nin "Fabrikalar bankalar devletin, devlet işçinin" şiarıyla başlattığı kampanya Eskişehir'de devam ediyor.

Hafta başından itibaren mahallelerde afiş ve sticker çalışması yaparak işçi ve emekçilere taleplerimizi ulaştırdık. 17 şubat çarşamba günü ise Eskişehir'in en kalabalık pazarlarından biri olan Çarşamba Pazarı'nda bildiri dağıtımı yaparak yaklaşan ekonomik krizin hesabının işçi ve emekçilerin omuzlarına yüklenmemesi için tüm işçi ve emekçileri mücadeleye çağırdık.

Devrimci İşçi Partisi’nin “Fabrikalar bankalar devletin, devlet işçinin!” şiarıyla başlattığı kampanya devam ediyor. Mevcut kampanya afişlerimizin dışında, hükümetin son dönemde gündeme getirdiği kıdem tazminatının fona devredilmesi adı altında gasp edilme planlarına karşı “İşçinin kıdemi genel grev sebebi!” afişlerini de kampanyamızın bir parçası yapmış durumdayız.

31 Ocak pazar günü ''Asgari ücret oranında herkese ücret artışı'' başlıklı bildirimizi İstanbul Şirinevler Meydanı'nda dağıttık.

Asgari Ücrete Zam Oranında Herkese Ücret Artışı

Asgari ücret 1300 liraya yükselir yükselmez patronlar faturayı yine işçiye kesmek için kolları sıvadı. Birçok sektörde işten çıkarmalar başladı. Fabrikalarda, işyerlerinde baskılar arttı. Patronlar zammın daha büyük bölümünün devlet tarafından üstlenilmesini istiyor. İşin Türkçesi, yükü vergileriyle devlet bütçesini besleyen halkın omuzlamasını talep ediyor. Asgari ücret zammı karşılığında kıdem tazminatının kaldırılması ve esnek çalışmanın uygulanması için bastırıyor. Dikkat! Sermaye, hükümeti de yanına alıp haklarımıza saldırmaya hazırlanıyor! İzin vermeyelim! Haklarımıza sahip çıkalım, hakkımız olanı almak için mücadeleyi yükseltelim!

Gerçek Gazetesi'nin İstanbul'da her ay düzenlediği kahvaltılı okur toplantısı, bugün Devrimci İşçi Partisi İstanbul bürosunda gerçekleştirildi.

"Fabrikalar bankalar devletin, devlet işçinin!" şiarıyla ve güncel olarak da "Parola 657! İşaret 1900! Hedef 2 Milyon!" sloganları ile yürüttüğümüz kampanyanın faaliyetleri kapsamında geçtiğimiz hafta İstanbul, Çorlu ve Kocaeli bölgesinde afiş ve bildiri çalışmaları devam etti.

Devrimci İşçi Partisi’nin “Fabrikalar, bankalar devletin, devlet işçinin!” sloganıyla başlatmış olduğu kampanya devam ediyor.

10 Ocak Pazar günü bir işçi havzası olan Kocaeli’nin Gebze ilçesinde masa açıp, kampanya bildiri ve broşürlerimizle ve Gerçek gazetesiyle Gebze’nin emekçi halkına seslendik. Asgari ücret, taşeron çalışma, iş güvencesi, kıdem tazminatı hakkında yaptığımız ajitasyonlar ilgiyle karşılandı. Masamıza gelen işçi ve emekçilerle işçi sınıfının sorunlarını ve çözüm yollarını konuştuk.

Devrimci İşçi Partisi’nin “Fabrikalar, bankalar devletin, devlet işçinin!” sloganıyla başlatmış olduğu kampanya devam ediyor. 8 Ocak Cuma günü İstanbul Cevizlibağ’da, iş çıkış saatlerinde oldukça yoğun olan metrobüs üst geçitinde 17.30 ile 20.00 saatleri arasında kampanya bildirilerimizi ve Gerçek gazetesinin Ocak sayısını işçi ve emekçilere ulaştırdık.

Devrimci İşçi Partisi'nin "Fabrikalar, bankalar devletin, devlet işçinin!" şiarı ile başlatmış olduğu kampanya, Manisa'da afişleme çalışmaları ile başladı. Kampanya doğrultusunda özellikle işçi semtlerine ve işçi servis güzergahlarına kampanyayı anlatan afişlemeler yapıldı. İlerleyen günlerde bildiri dağıtımları ile devam edecek kampanya çalışmaları doğrultusunda Manisalı tüm emekçilere ulaşmaya çalışacağız.

Devrimci İşçi Partisi'nin "Fabrikalar, bankalar devletin, devlet işçinin!" ana sloganı ile başlatmış olduğu kampanya çalışmaları Antalya'da devam ediyor.

İstanbul'da "parola 657, işaret 1900, hedef 2 milyon" başlıklı bildirilerimizi emekçilere ulaştırmaya, afişlerimizi asmaya devam ediyoruz. "Fabrikalar, bankalar devletin devlet işçinin" şiarıyla İstanbul'un emekçi semtlerinde ve meydanlarında çalışmalarımız sürüyor.

Devrimci İşçi Partisi'nin başlatmış olduğu "Fabrikalar, bankalar devletin, devlet işçinin!" ana sloganı ile başlatmış olduğu kampanya çalışmaları Antalya'da devam ediyor.

27 Aralık Pazar günü saat 12:00'da Devrimci İşçi Partisi Bursa büromuzda, başta metal sektörü olmak üzere birçok sektörden öncü işçiye kampanyamızı tanıttığımız kahvaltımızı ve toplantımızı gerçekleştirdik.

25 Aralık Cuma günü, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi'nde (HOSAB) ve yakınında bulunan işçi ve emekçilerin yaşadığı Göçmen Konutları'nda (TOKİ) bildiri ve afiş çalışmaları yapıldı.

Bursa'nın merkez bölgesi Heykel'de yapılan bildiri çalışmalarının ardından Devrimci İşçi Partisi, sanayi merkezlerinde ve işçilerin yaşadığı mahallelerde bildiri ve afişleme çalışmalarına devam ediyor. Emekçilerin yoğun olarak bulunduğu Göçmen Konutları'nda yapılan bildiri dağıtımının ardından sanayi bölgesine giden yollardaki duvarları kampanyamızın afişleriyle donattık.

Devrimci İşçi Partisi'nin işçi sınıfının yaşadığı genel sorunların çözümü için ve yaklaşmakta olan ekonomik krizin faturasının işçi ve emekçilere kesilmesine karşı başlattığı kampanya Eskişehir'de de başladı.

26 Aralık Cumartesi günü İsmet İnönü Caddesi'nde (Doktorlar Mevki) stant açılarak bildiri dağıtımı yapıldı. Stant başında kampanyaya ilgi duyan işçi ve emekçilerle sohbet edilirken ajitasyonlarla da işçi ve emekçilere yaklaşmakta olan krize karşı birlik olma ve mücadele etme çağrısında bulunuldu. 

Bursa Heykel Meydanı'nda ''Fabrikalar, bankalar devletin, devlet işçinin!'' sloganıyla kampanyamızı başlattık.

Devrimci İşçi Partisi olarak, yaklaşan ekonomik krizin faturasının işçi ve emekçilere kesilmesine karşı sınıfın öne çıkan taleplerini "Parola 657, İşaret 1900, Hedef 2 Milyon" şiarıyla formüle eden uzun soluklu bir kampanyayı İzmir’de de başlattık.

Bu çerçevede bu sabah 07:30'ta işe gidişlerin yoğun olduğu bir saatte Halkapınar Metro/İzban istasyonunun önünde kampanya bildirilerimizin dağıtımını yaptık. Bildiri dağıtımı sırasında, işçi ve emekçilerin sorularını yanıtladık, sorunları dinlendik.  Bildirilerimize yoğun ilgi gösteren kitleye mücadele çağrısı yaptık.

Devrimci İşçi Partisi, yaklaşmakta olan ekonomik krizin faturasını bizlere çıkarmaya çalışan hükümete karşı işçi ve emekçileri; ”İşçiye iş güvencesi, kamu emekçisine grevli toplu sözleşme! PAROLA 657!", "Asgari ücret açlık sınırının üstüne! İŞARET 1900!" ve "Taşeron yasaklansın, herkese güvenceli kadro HEDEF 2 MİLYON!" şiarı etrafında mücadele etmeye çağırdı.

İşçi sınıfının gündeminin sömürü, işsizlik ve borç olduğu tespitiyle yeni bir kampanya başlatan Devrimci İşçi Partisi, Adana'da kampanya çalışmalarına 19 Aralık'ta broşür ve bildiri dağıtımıyla başladı.

Devrimci İşçi Partisi, hem yaklaşan ekonomik krizin faturasının işçi ve emekçilere kesilmesine karşı, hem de genel olarak işçi sınıfının yaşadığı sorunlara ve bu sorunların çözümüne işaret eden taleplerle uzun soluklu bir kampanya başlattı. "Fabrikalar bankalar devletin, devlet işçinin!" ana şiarının yanı sıra bir süre boyunca birbiriyle iç içe geçen güncel üç başlığı da öne çıkarıyor: "İşçiye iş güvencesi, kamu emekçisine grevli toplu sözleşme! PAROLA 657!", "Asgari ücret açlık sınırının üstüne İŞARET 1900!" ve "Taşeron yasaklansın, herkese güvenceli kadro HEDEF 2 MİLYON!" 

Özelde ve kamuda, asıl işte ve yardımcı tüm işlerde taşeron kaldırılsın! Özel ya da kamu ayrımı yapmanın anlamı yoktur. Devlet idaresinde çalışanla, özel şirkette çalışan arasında fark yok. 200 bin yetmez! 2 Milyon taşeron işçisinin tamamına güvenceli kadro!

Asgari ücretin artırılması için işsizlik fonunun yağmalanmasına hayır! İşsizlik fonunun yönetimi işçilere! İşçilerin ücretinden kesilenlerle oluşturulan 80 milyar liradan patronlara ve patron hükümetine tek kuruş yok! Asgari ücret net 1.900 lira olmalı! Derhal!

Biz birliği haklarımızı alarak sağlayacağız. Kamu emekçisinin 657’sine de işçinin kıdem tazminatına da dokundurtmayacağız! Eşitlik istiyoruz! Ama sefalette değil! İşçiye iş güvencesi, kamu emekçisine de grev ve toplu sözleşme hakkı sağlanmasıyla!

Devrimci İşçi Partisi hem yaklaşan ekonomik krizin faturasının işçi ve emekçilere kesilmesine karşı, hem de genel olarak işçi sınıfının yaşadığı sorunlara ve bu sorunların çözümüne işaret eden taleplerle uzun soluklu bir kampanya başlatıyor. "Fabrikalar bankalar devletin, devlet işçinin!" ana sloganıyla yürüteceği kampanya farklı dönemlerde farklı işçi sınıfı gündemlerini öne çıkaracak.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri