yemen

Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi, 2016 yılının başından beri Üçüncü Dünya Savaşı'nın somut, elle tutulur bir ihtimal olarak insanlığın ufkunda belirdiğine dikkat çekiyor. Dünya çapında günbegün savaşın dinamiklerini analiz ediyor, emperyalizmin nasıl hızla bu savaşın ağlarını örmeye devam ettiğini gösteriyor. ABD emperyalizmi saldırgan tutumunu koruyor. Önümüzdeki dönemde özellikle Trump ABD'sinin atacağı adımlar bu dinamikleri tetikleyecek nitelikte gibi görünüyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Suriye savaşı 2011’den günümüze bütün dünyanın gündeminin en ön planında oldu. Bu (akamete uğrayan bir devrimin yaşandığı ilk altı ayı hariç) bir iç savaştı. Baas rejimi ve Beşşar Esad’ın güçleri ile başını tekfirci-mezhepçi örgütler DAİŞ ve El Nusra’nın çektiği Sünni ordular arasında bir iç savaş. Ama Suriye savaşı aynı zamanda bütün dünyanın müdahale ettiği bir savaştı. En başta ABD ve AB emperyalizmi ile onların bölgedeki en iyi müttefikleri Suud, Katar ve AKP Türkiyesi arasındaki ittifak Sünni orduları besleyen el oldu. Bunların karşısında ise İran, Irak ve Lübnan Hizbullahı, Esad rejiminin yanında yer alıyordu. Sonunda geçen Eylül ayında bunlara Rusya da katıldı. Yani Suriye iç savaşı aynı zamanda tipik bir “vekâlet savaşı” idi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Suudi Arabistan, Yemen'in başkenti Sana'da Şiilerin cenaze törenine hava saldırısı düzenledi. Uçaklarla bombalanan cenazede en az 180 ölü ve yüzlerce yaralı var. Sana katliamı, Suriye'de sivil ölümlerini bahane edip gezegeni bir üçüncü dünya savaşına sürüklemeye hazır emperyalistlerin ve işbirlikçilerin söylemlerinin ne kadar iki yüzlü olduğunun apaçık bir kanıtı olarak ortada durmaktadır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ortadoğu’da gelişmekte olan Sünni-Şii savaşının, Türkiye basınında göz ardı edilen fakat büyük önem arz eden bir cephesi de Yemen’de.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Son zamanlarda moda oldu. Özellikle Müslüman halk kitlelerinin ayağa kalkmasından vebadan korkar gibi korkan Kemalistler ve onların sosyalist hareket içindeki fikir arkadaşları, Ortadoğu’da yaşanan büyük kargaşayı ve tekfirci barbarlığı tartışırken söze “Arap baharı” ile başlıyor, ona bir tokat attıktan sonra esas konularına geçiyorlar. Hem de nasıl çok bilmiş bir tonda: “Biz size demedik mi?” havasında. “Arap baharı devrim falan değildi.” Hemen soralım, peki neydi? Bunların alayı o dönemde şöyle diyordu: “Bu hareketler, aslında Amerika’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı yeniden dizayn etmesidir. Amerika ılımlı İslam’ı hâkim kılmak istiyor.”

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kral Abdullah’ın ölümünden bu yana çatlak aşılmış gibi görünüyor. Şimdi bir yanda İhvan karşıtı Suud ile Kuveyt, bir yanda İhvan yanlısı Katar ile AKP Türkiye’si gittikçe yakınlaşıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Neden Türklerin yanında Kürtler ve Ermeniler de var? Çünkü Osmanlı işçi sınıfında ve yoksul köylülüğünde Ermenilerin çok önemli yeri var. Çünkü Kürtlerin büyük çoğunluğu ortakçı, yarıcı, ırgat. Çünkü Anadolu’nun yoksul köylüleri içinde Türkler en kalabalık grup. Yani Türk-Kürt-Ermeni savaşta birlikte öldüler, çünkü yoksul ve emekçiydiler!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ortadoğu karşı devriminin yönetici yerli gücü Suudi Arabistan’ın önderliğinde bir dizi Arap ülkesinin hava kuvvetlerinin Yemen’in başkent

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yemen’de 34 yıllık diktatör Ali Abdullah Salih görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Salih görevini yıllardır kendisinin yardımcılığını yapmakta olan Abdurabbu Mansur Hadi’ye terk ediyor. Bu çözüm, başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleri tarafından ABD’nin ve Birleşmiş Milletler’in açık desteğiyle geliştirildi. Böylece, Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmek için bütün ülkeleri karıştıran, ayaklanan kitleleri kendi adamlarına ve İsrail’e karşı kışkırtan ABD, Yemen’de Ali Veli’yi gönderip yerine Veli Ali’yi yerleştirerek büyük bir zafer elde etmiş oluyor!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

yemen beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri