Vergi

Author(s): 

Doların artışı, altının yükselişi, alım gücünün azalması, temel ihtiyaçlarımıza zam gelmesiyle birlikte Türk Metal'in ''yüzyılın sözleşmesi'' dediği sözleşmenin aslında büyük bir kazanım olmadığını görmüş olduk. Bu kazanımı da zaten işçiler, Türk Metal sayesinde değil kendi mücadeleleriyle kazandılar. Şu noktaya iyi bakmak gerekir ki; sözleşme dönemlerinden kısa bir süre sonra zamlar, vergiler, enflasyon derken işçinin cebinde ay sonunu getirecek kadar bile para kalmıyor. Bu böyle nereye kadar sürecek?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Baskı ve zulme karşı elimiz kolumuz bağlı mı? Asla! İşte HT Solar işçisi… Fabrika işgali ile grevle sendikalaştılar. İşten atılan arkadaşlarına sahip çıkmaya devam ediyorlar. Hem de en ağır baskı koşulları altında. Hem de sömürü dışında her şeyin yasak olduğu serbest bölgede. Çin hükümeti, AKP iktidarı, vali, kaymakam, çevik kuvvet bir oldu, yine de HT Solar işçisine boyun eğdiremedi. Yollara dökülen Şişecam, Posco Assan işçileri, sendikal hakları için Çankırı’da direnen Sumitomo işçileri, MESS dayatmalarına karşı greve hazırlanan on binlerce metal işçisi ve diğerleri… Hürriyet özlemi taşıyan, baskıya ve zulme artık yeter diyen herkes işçi sınıfının mücadelesinde birleşmeli!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Zenginden daha fazla vergi alıp halkı için harcama yapacak olan bir hükümet, devlet yatırımlarına ağırlık verirdi. Kamulaştırma yapardı. Halkına istihdam olanakları sağlardı. Naci Ağbal ise 2018 yılında başta Şeker fabrikaları olmak üzere 10 milyar liralık özelleştirme yapmayı planladıklarını söylüyor. Yani AKP, devleti satıp savmaya devam edeceğiz, işsizliğe de alışın diyor! 2019’da işsizlik için belirledikleri hedef bile yüzde 9,9! İşsizlikte tek hanelere ineceklermiş! Etiket fiyatlarındaki bir kuruşlarla vatandaşı yanıltmaya çalışan tüccarın mantığını maliye ve ekonomi politikası haline getirmiş bir iktidarla karşı karşıyayız!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Aynı rakamlara işçinin gözünden bakınca başka iktidarın gözünden bakınca başka sonuçlara varıyoruz. Belli ki yandaşların söylediği gibi ekonomi uçuşa falan geçmedi, olsa olsa TÜİK tarafından uçurulan rakamlar söz konusu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

KESK'e bağlı Büro emekçileri sendikası (BES) ve Türkiye Kamu Sen'e bağlı Türk Büro-Sen üyesi kamu emekçileri, Türkiye genelinde Vergi Haftası içinde yer alan   27.şubat .2013  tarihinde, "iş   güvencesizliği ve kölece çalışma koşullarının sona ermesi ve vergide adalet " için 1 günlük  iş bırakma eylemi yaptı. 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP hükümeti, zenginin vergisini yükseltme konusunda yapılan tartışmalara Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ağzından noktayı koydu. Herkes bir “zengin vergisi” ile züğürt tesellisi buluyordu. Babacan zenginleri daha fazla üzmek istemedi, züğürdün de tesellisini elinden aldı. Mesele vergi kaçaklarını önlemekmiş, dürüstçe vergi ödeyenden daha fazla almak değilmiş. Neden? Babacan şöyle diyor: “Bu kendi kendimizi vurmak olur.” Buyrun buradan yakın! Başbakan Yardımcısı “kendi kendini vurmak”la ne kast etmiş olabilir?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

“Fakirin her şeyi ortada” demiş Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir. Hayli önemli, tekrar değineceğiz bu veciz tespite.

Gerçek'i paylaş:
Vergi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri