ulusal sorun

Savaşın, yoksulluğun ve esaretin pençesindeki halklar 21 Mart gününü büyük acılar içinde karşılıyor. Kürt halkı için bir kez daha Newroz bayramı ölümlerin ve esaretin gölgesinde kutlanacak. Biliyoruz ki bu topraklarda Newroz böyle Newroz olmuştur. Kürt halkının direnişi ve mücadelesi yasakları aşmış, meydanlara akmış, Newroz ateşleri direnişin ve özgürlük mücadelesinin sembolü olmuştur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye Ortadoğu’da ABD ve NATO’nun en büyük mevzisi iken, Türkiye’nin NATO’dan çıkmasını, İncirlik üssünün kapatılmasını savunmadan, Kürtlere anti-emperyalizm dersi vermek ikiyüzlülüktür! Mavi Marmara katliamından sonra bile İsrail’le ticaret hacmi katlanmışken, AKP iktidarı iki devletli çözüm adı altında Arap dünyası ve Müslüman halklar nezdinde korsan Siyonist oluşum İsrail’e meşruiyet sağlamak için çırpınırken, Türkiye ve İsrail arasındaki ittifakın sona ermesini, kesilmesini savunmadan Barzani taraftarlarının İsrail’e sempatisini ve İsrail’in Barzanistan’a verdiği desteği gündeme getirmek ikiyüzlülüktür!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi (DİP) Şubat sonunda bir Olağanüstü Kongre toplayarak artık somut, elle tutulur bir tehlike hâline gelmiş olan Üçüncü Dünya Savaşı’na karşı benimsenmesi gereken politik tutumu tartışmıştır. Kongre dünyada ve Türkiye’de durumu analiz eden karar metinlerinin dışında, dünya işçi sınıfı ve emekçilerine ve tüm ezilenlere yönelik bir Çağrı yayınlamıştır. Ayrıca, Üçüncü Dünya Savaşı’nın bugünkü ana yatağı olan Ortadoğu’da ve Suriye’de yaşanan savaşın ayrılmaz bir parçası hâline gelen Kürt özgürlük mücadelesi karşısındaki tutuma ilişkin bir başka bildirge daha kabul etmiştir. Aşağıdaki metin, DİP’in Olağanüstü Kongresi’nde kabul etmiş olduğu bu Kürdistan bildirgesidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devlet, askeri ve polisiye güçleriyle, yeni dizayn edilmiş kontrgerilla örgütleriyle, bakanlıkları ve müdürlükleriyle, medyası ve yargısıyla bir halkın, Kürt halkının üstüne çullanıyor. Bu halkın şehirlerini kuşatıyor. Kan döküyor. Bu manzara Gerçek Gazetesi sayfalarında öteden beri yaklaşan bir tehlike olarak uyardığımız Sri Lanka tipi çözüm hazırlıklarına işaret ediyor. Sri Lanka’da devlet Tamil Kaplanları örgütünü tasfiye etmek için tüm bir halkı katliamdan geçirmişti. Tehlike bu kadar büyüktür bugün.

Gerçek'i paylaş:

Bu üzerinde çok konuşulmuş yazılmış çizilmiş meseleyi tekrar gündeme getirmemin nedeni aslında basit: Bu kadar tartışılmış olmasına rağme

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dile kolay! Kıbrıs’ın işgalinin 39. yılı! Kendimi bildim bileli askeri törenler, nutuklar ve gittikçe daha çok küstahlaşan sömürgeci politikacılar! Kıbrıs’ta doğup siyasete bulaşmamak, inkâr edilen işgal ile işgal hakikati arasında seçim yapmamak imkânsızdır. Eğer şanslıysanız, enternasyonal çizgiye ulaşma yolunda adımlar atarsınız. Bu çizgide yürüyenlerle tanışırsınız.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u “terör örgütü” suçlaması ile tutukladı! Üstelik Başbuğ tek başına suçlanmıyor. İşlediği iddia edilen “internet andıcı” suçundan, kendi döneminin Genelkurmay ikinci başkanı, Genelkurmay hukuk işleri müşaviri ve başka subaylar da tutuklu. Yani terör suçunun sorumlusu olarak bütün bir karargâh görülüyor. Demek  ki, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir mahkemesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 2008-2010 yılları arasında bir terör örgütü tarafından yönetildiği konusunda kuvvetli emareler olduğunu saptamış bulunuyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gerek Dersim katliamı, gerekse ondan önce gerçekleşen diğer Kürt katliamları ve Ermeni katliamları konusunda bugün Gerçek Gazetesi’ni çıkaran gelenek yıllardır bilgi sunmuş ama daha da önemli bir şey yapıp bu katliamları gerçekleştirenlere karşı net tavır alarak bir politik duruş sergilemiştir. Bugün konunun ikinci kez gündeme gelmesi iyidir. Bu mesele sonuna kadar tartışılmalıdır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bu ikiyüzlülük sona ermelidir. Hükümet ile Öcalan ve hükümet ile PKK arasındaki müzakereler yeniden başlamalıdır. Bundan sonra akacak yeni kanın sorumluluğu yalnızca, “barış” sözcüğünü ağzından düşürmeyen bir Kürt hareketi karşısında bu ikiyüzlülüğü sürdürüp bunu askeri bir çözüm arayışına temel yapan hükümetin olacaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Menderes hükümeti döneminde, 1955 yılının 6-7 Eylül günlerinde, yaşadığımız toprakların gördüğü en büyük yağma ve yıkım olaylarından biri yaşandı. Bu iki günde, çoğunluğu Rumlara ait olmak üzere binlerce ev ve işyeri yakıldı yağmalandı, kiliseler, okullar ateşe verildi, mezarlıklar tahrip edildi. On ila yirmi arasında insan öldü, yüzlerce gayrimüslim kadın tecavüze uğradı, binlerce kişi de yaralandı.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

ulusal sorun beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri