Üçüncü Cephe

Author(s): 

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı hem CHP’nin içini, hem ulusalcı denen siyasi ortamı, hem Alevi toplumunu,

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sol ve sosyalist partilerin genel başkanları son dönemde yükselen gözaltı ve tutuklamalar nedeniyle “Barış'a ve siyasete kelepçe vurulamaz, askeri ve siyasi operasyonlara son verilsin” başlığı altında bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına DİP, ÖDP, TKP, ESP, SDP, İKP, EMEP, EHP ve Sosyalist Parti Genel Başkanları katıldı.

Gerçek'i paylaş:

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nun adayları şimdiden düzen partilerinin karşısında alternatif bir güç olarak ortaya çıkmış durumda. Bununla birlikte bağımsız adayların gerçek bir üçüncü seçenek olarak ortaya çıkması için ne bir blok oluşturulması ne de teknik olarak bağımsız adaylarla seçime girilmesi yeterlidir. 2007 seçimlerindeki “Bin Umut Adayları” deneyimi bunun en somut örneğidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2011 genel seçimlerine sadece üç ay kaldı. Burjuvazinin iki kampı, İslamcı ve Batıcı-laik cepheler kozlarını paylaşmaya hazırlanıyor. Kazanacak taraf az çok belli, ama kim kazanırsa kazansın, iki tarafın da ne işçi sınıfına ne de Kürt halkına vaat edecek fazla bir şeyi yok. Bu yüzden, işçiler, emekçiler ve ezilenler açısından seçimi hâkim sınıfların bu iki kampına karşı bir Üçüncü Cephe’yi kurmak üzere bir sıçrama tahtası olarak kullanmak gerekiyor. BDP’nin açıkladığı seçimlere bağımsız adaylarla girme politikası, bu yolda son derecede uygun bir fırsat.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşçi sınıfının AKP ve benzerlerine karşı mücadele adına burjuvazinin öteki kanadı olan CHP-TSK eksenine yedeklenmesine, 28 Şubat ve 27 Nisan türünden müdahalelere destek vermesine engel olabilmek için solun Kemalizmden tamamen kopması zorunludur. Ancak, bu kopuş Aköz gibilerin çizdiği sınırların dışına taşıp, Türkiye burjuvazisinin tüm kanatlarından tamamen bağımsızlaşmanın bir parçası haline gelmelidir. Taksim'i geri kazanan işçi sınıfının önündeki temel görev budur.

 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 
Blok mu, Cephe mi CHP mi? başlığıyla düzenlenen panel, Devrimci İşçi Partisi İzmir il örgütünün binasında 14 Aralık 2010 Salı günü gerçekleşti. Panele DİP Girişimi, SDP ve TÖP militanlarının yanı sıra geniş bir dinleyici kitlesi katıldı. Panelde SDP adına söz alan SDP Parti Meclisi 'nden bir üye, şu an önlerinde varolan sorunun, CHP'li ya da CHP'siz seçim işbirliği olmadığını, bu tür konuların koşullara bağlı olarak sonuçlandırılması gerektiğini, son olarak seçimlerden bağımsız olarak ilkesel olmamak kaydıyla üçüncü ya da kendi tanımlamaları gereği Kürt hareketi ve sosyalist hareketle ikinci bir cephenin kurulması gerektiğini belirtti.
 
DİP Girişimi adına söz alan Devrimci İşçi Partisi kurucularından Sungur Savran ise konuşmasına öncelikle SDP ve TÖP temsilcilerine asılsız ithamlarla yapılan saldırıları kınayarak başladı. Daha sonra sosyalist hareketin işçi sınıfı ve Kürt hareketinin seçimlerden bağımsız olarak, burjuvazinin iki kampından bağımsız üçüncü bir cephenyi daimi olarak kurması gerektiğini belirtti. CHP ile yapılacak olası bir ittifaktan uzak duracaklarını kesin bir dille belirten Sungur Savran olası CHP ittifakı durumunda, böylesi bir ittifakta burjuvazi ile işbirliği yapmamak için kesinlikle yer almayacaklarını, güçleri yettiğince alternatif bir cephe örme çabasında olacaklarını ve bağımsız adaylarla seçimlere katılacaklarını beyan etti.

İkinci turda katılımcıların görüş ve sorularının alındığı panel, birlik ve dayanışma mesajları içeren konuşmalarla sona erdi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşçi hareketinin esas yönelişi işte bu olmalıdır: Batı'da Tekel işçileri, Doğu'da Kürt adaylardan oluşan bir Emek ve Özgürlük Bloku en doğru formüldür. Bugün boykot, yarın Üçüncü Cephe!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Burjuvazinin kanatları arasında bölünmüş bir solun ve işçi hareketinin bu süreçte ağırlığını koyacak bir güç olmadığı ortada. Güç olmak için ilk şart, hem Batıcı-laik, hem de İslamcı burjuvaziden tamamen uzaklaşmak, işçi sınıfının ve Kürt halkının güncel, ortak ve özgün talepleri etrafında birleşerek sahneye çıkmaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye solu referandumda üçe bölündü. Şimdi, referandum biter bitmez gündeme giren genel seçimler için de solun karşısında üç istikamet levhası var.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP anayasa referandumunu CHP ve MHP’ye karşı zaferle kapattı. Ama düzen partileri arasında mücadeleyi başta göğüsleyen bu parti, birinciliğe “namağlup” erişemedi. AKP’nin de aldığı bir yenilgi var: Kürt halkı Bölge’nin en hassas illerinde BDP’nin boykot çağrısına ezici ölçekte uyarak hükümet partisine iyi bir ders verdi. Fırat’ın batısının muzaffer gücü AKP, futboldan ödünç aldığımız terminolojiyi kullanmaya devam edersek, Fırat’ın doğusunda madara oldu!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Üçüncü Cephe beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri