Türk İş

Author(s): 

Hem Türk-İş’in hem DİSK’in tüzüklerine bir madde koymalı: Konfederasyon yöneticileri görevleri bittikten sonra bir dönem geçmeden milletvekili olamazlar diye! Ama esas yapılması gereken, Türkiye’nin iki hakiki işçi sendikası konfederasyonunun başına çökmüş ikbal düşkünü sendika ağalarını kökünden temizlemek!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Milyonlarca işçi ve ailesini yakından ilgilendiren asgari ücret için 2018 yılı içinde uygulanacak olan rakam açıklandı. İşçilerin taleplerine kulağını kapatan iktidar yine patronların talepleri doğrultusunda hareket etti ve asgari ücret, tespit komisyonunda bu doğrultuda belirlendi. Daha önce, Çalışma Bakanlığı’ndan geçtiğimiz yıl patronlara yapılan 100 liralık desteğin kaldırılacağı yönünde bir açıklama gelmişti. Fakat son dakikada bu desteğin 2018 yılı için de süreceği açıklandı. Buna göre brüt asgari ücret 2.029 lira olurken asgari geçim indirimi dâhil asgari ücretli bir işçinin eline geçecek net ücret ise 1.603 lira oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi’nin “İşçinin gündemi, işçinin çözümü” kampanyası genişleyerek devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

1990-91 yılı dönemecinde, Zonguldak'ta maden işçileri Türkiye sınıf mücadeleleri tarihinin en büyük, en etkileyici eylemlerinden birine imza atmıştı. Hükümet ile Genel Maden-İş Sendikası arasında yapılan ve 48 bin maden işçisini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması üzerine başlayan aktif grevler, dayanışma eylemleri, Büyük Ankara Yürüyüşü olarak bilinen yürüyüş gibi eylemler 30 Kasım 1990-6 Şubat 1991 arasında sürdü. Bugün bu büyük mücadelenin 25. yılı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İnsanların değişim karşısındaki tepkilerini anlatmak için kullanılan bir tabir vardır: Haşlanmış kurbağa sendromu. Eğer bir kurbağayı bir anda kaynar suyun içine atarsanız, kurbağa can havliyle dışarı zıplar ve kendini kurtarır. Ama ılık bir suyun içine koyar ve ürkütmez, suyu yavaş yavaş ısıtırsanız hiç bir şey yapmaz, ta ki çıkacak hali kalmayana kadar. O zaman da çıkamaz ve haşlanıp pişer. Hükümet de aynı şeyi yapıyor. Ama o baştan söylüyor, suyu yavaş yavaş ısıtacağını. Kurbağa suyun ısıtılacağını bilse yine de suya girer miydi bilinmez ama Türk-İş ve Hak-İş balıklama atlıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İnsanın gözleri yaşarıyor. ABD’nin Uluısal Öğretmenler Federasyonu’nun yerel örgütü olan Şikago Öğretmenler Sendikası 10 Eylül 2012 Pazartesi günü süresiz greve gidiyor. ABD’de eğitim sistemi belediyelerce yürütüldüğü için Şikago’da grevin hedef aldığı işveren Şikago Belediyesi. Belediyenin başında koyu bir Demokrat Parti şahsiyeti var: iki yıl önce seçilene kadar Barack Obama’nın Beyaz Saray’da Özel Kalem Müdürü olan Rahm Emanuel. Dahası burası Obama’nın memleketi. Obama başkanlığa seçilmeden önce buranın senatörü idi.

Obama tam Kasım ayında yeniden seçilme yarışına girişmişken bu grev, seçimde, bütün Demokratlar gibi, sendikalardan destek almayı bekleyen Obama için ciddi bir olumsuzluk. Ama Obama’nın ve eski Özel Kalem Müdürü’nün sevenleri de var. Hem de hiç beklenmedik birileri. Obama’nın seçimlerde ana rakibi olacak olan Cumhuriyetçi Mitt Romney’in başkan yardımcısı adayı Paul Ryan hemen açıklama yaptı: “Rahm Emanuel ile dayanışma içindeyiz”!

Şikago Belediye Başkanı Emanuel öteki uçtan da dayanışma ve destek buldu. Bütünüyle Demokrat Parti taraftarı olan New York Times gazetesinin başyazısı “Şikago Öğretmenleri Aklını Yitirmiş” başlığını taşıyordu. Bakın, işçi sınıfına karşı hakim sınıfın çıkarları söz konusu olduğunda seçimde birbirinin gözünü oyacak oyuncular nasıl dayanışma içine giriyorlar, en keskin Demokratından en sert Cumhuriyetçisine kadar burjuvazinin sözcüleri nasıl birleşiyor!

Bizde ise bir işkolunda grev yasaklanıyor. Bunun üzerine işçiler iş durduruyor. Hükümetin telkiniyle THY yönetimi 305 işçiyi işten atıyor. Türk-İş kılını kıpırdatmıyor. Talihsizlik şurada: Burjuvazinin sözcülerinin başını parayla döndürmek zor, çünkü çoğunun zaten parası var. Oysa sendika bürokratı, patronlar düzeninin kendisine sağladığı olanaklardan başı dönerek saf değiştiriyor. “Bana bu olanağı sağlayan düzene biat ederim” diyor.

İşçiler, burjuvaziye bakın da sınıf dayanışması neymiş öğrenin!

Gerçek'i paylaş:
Türk İş beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri