Tunus

Author(s): 

Fotoğraftaki duvar yazısı: “İskat el-kanunü’l-maliyye”, yani “Maliye kanunu iptal edilsin!” Sosyal medyada ise, “Ne bekliyoruz?” slog

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Son zamanlarda moda oldu. Özellikle Müslüman halk kitlelerinin ayağa kalkmasından vebadan korkar gibi korkan Kemalistler ve onların sosyalist hareket içindeki fikir arkadaşları, Ortadoğu’da yaşanan büyük kargaşayı ve tekfirci barbarlığı tartışırken söze “Arap baharı” ile başlıyor, ona bir tokat attıktan sonra esas konularına geçiyorlar. Hem de nasıl çok bilmiş bir tonda: “Biz size demedik mi?” havasında. “Arap baharı devrim falan değildi.” Hemen soralım, peki neydi? Bunların alayı o dönemde şöyle diyordu: “Bu hareketler, aslında Amerika’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı yeniden dizayn etmesidir. Amerika ılımlı İslam’ı hâkim kılmak istiyor.”

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İçimizden bir ses ne kadar şanssız bir insanmış diyor. Şanssızlık değerlendirmesi yanlış! Hem de sonuna kadar yanlış.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gerçek Gazetesi'nin sayfalarında bir süredir dünyadan kısa kısa çeşitli haberler ve değerlendirmeler "Dünya kazan, devrim kepçe" isimli yeni bir bölümde yayınlanıyor. Aşağıda gazetemizin Şubat sayısında bu sayfada yayınlanan yazıları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

3. Avrupa Akdeniz Konferansı'nın sonuç kısmının gerçekleştirileceği gün olan 20 Temmuz sabahında Suruç'tan katliam haberi geldi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye solu başka birçok sorunun yanı sıra, gördüğü şeyleri tanıyamama illetine tutuldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bir kez daha Erdoğan halkların karşısında kralların yanında. Beraber besledikleri mezhepçi tekfirci örgütler kan dökmeye devam ederken o suç ortağını ebediyete uğurluyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Acıklı bir görüntü: 25 Ocak 2014’te, şanlı Mısır devriminin 3.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Acıklı bir görüntü: 25 Ocak 2014’te, şanlı Mısır devriminin 3. yıldönümünde, bütün bir dönem boyunca dünya çapında, Yemen ve Bahreyn’den Sao Paulo ve İstanbul’a kadar devrimlere ve isyanlara örnek olmuş olan Tahrir Meydanı’nda on binler toplanmış, ülkenin Bonapart’ı, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi’ye bağlılığını ilan ediyor. O meydan ki, sadece üç yıl önce 30 yıllık diktatör Mübarek’i deviren kitlelere ev sahipliği yaptı. Sonra devrimin iki yeni dalgasına tanıklık etti. Yüksek Askeri Şura’yı geriletti, İhvanı Müslimin’i karşısına aldı. Şimdi ise, ordunun Mısır’ın başına yeniden çökmesine destek veriyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

31 Mayıs 1 Haziran’a dönerken Türkiye’de halk isyanı. 30 Haziran Temmuz’a yüzünü dönmüşken Mısır’da devrimin üçüncü dalgası. 26 Temmuz’da ülkenin Cumhuriyet Bayramı kutlanırken Tunus’ta Muhammed İbrahimi’nin bir suikasta kurban gitmesi. Üç ayda üç büyük sarsıntı. Görünürde birbirinden bağımsız olan bu üç olay aslında yapısal faktörlerle birbirine bağlanmış olan üç ülkenin sathında başka ülkeleri de içine alan ortak bir mücadelenin ifadesi. Akdeniz’in nüfusu Müslüman ülkelerini bir tek birim gibi görecek olursak, buna Akdeniz iç savaşı demek mümkün. Bu iç savaşın dinamiklerini ve geleceğini anlamak için, 2011’den bu yana Akdeniz havzasında yaşanan yepyeni gelişmeleri arka plan olarak kavramak gerekiyor.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Tunus beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri