TİSK

Author(s): 

Milyonlarca işçi ve ailesini yakından ilgilendiren asgari ücret için 2018 yılı içinde uygulanacak olan rakam açıklandı. İşçilerin taleplerine kulağını kapatan iktidar yine patronların talepleri doğrultusunda hareket etti ve asgari ücret, tespit komisyonunda bu doğrultuda belirlendi. Daha önce, Çalışma Bakanlığı’ndan geçtiğimiz yıl patronlara yapılan 100 liralık desteğin kaldırılacağı yönünde bir açıklama gelmişti. Fakat son dakikada bu desteğin 2018 yılı için de süreceği açıklandı. Buna göre brüt asgari ücret 2.029 lira olurken asgari geçim indirimi dâhil asgari ücretli bir işçinin eline geçecek net ücret ise 1.603 lira oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2017 yılı DİSK'in (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) kuruluşunun 50. yılıdır. DİSK'in kuruluşuna ve tarihine baktığımızda belirli bir siyasal eğilimdeki işçilerin Türk-İş'ten ayrılıp kendi sendikalarını kurmalarını değil, Türkiye işçi sınıfının sermayeden ve devletten bağımsızlaşmak, kendi hak ve çıkarlarını koruyacak gerçek, mücadeleci bir sendikaya kavuşmak için verdiği mücadeleyi görürüz. Bu anlamda DİSK'in kuruluşunu 13 Şubat 1967'de Çemberlitaş Şafak Sineması'ndaki kuruluş toplantısından daha da geriye bakarak anlamak gerekir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Metal işçilerinin greve çıkmasından neredeyse günü gününe 39 yıl önce, bir başka grev başladı bu topraklarda.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

“Türkiye solu ve sendikaları anayasa tartışmalarını pek önemsiyor. Bu tartışmalardan “muasır medeniyet” seviyesine uygun bir sivil anayasa çıkacağı konusunda ciddi umut besleyen güçler sayılamayacak kadar çok. Bunların yanılgılarının en önemli kaynaklarından biri, “muasır medeniyet”in bugün ne anlama geldiği. Bugün, “çağdaş uygarlık” her şeyden önce neoliberalizm demek!”

Gerçek'i paylaş:
TİSK beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri