TİS

Author(s): 

Sendikalı işçilerin toplu sözleşme hakkı her geçen gün daha fazla ve farklı yöntemlerle tırpanlanıyor. İşçiler bir taraftan grev yasaklarıyla, diğer taraftan başka türden fiili engellemelerle Yüksek Hakem Kurulu’nun (YHK) vereceği karara mahkûm edilmek isteniyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Memur-Sen bugüne kadar oturmuş olduğu toplu iş sözleşmesi masalarında sermaye ve hükümete katkı sunacak kararların alınmasına ortak olmuştur. Geçmiş karnesi zayıf olan bu sendika, yakın zamanda gerçekleşeceği öngörülen ekonomik krizin bedelini de emekçiye yüklemek ve emekçiyi daha rahat satabilmek amacıyla KESK’i ve Kamu-Sen’i TİS masasında istememektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İzmir Torbalı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Form Mukavva Fabrikası’nda çalışan Selüloz-İş Sendikası’na üye 43 işçi toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşılma sağlanamayınca greve çıktı. Gerçek gazetesi olarak 37 gündür fabrikaları önünde grevde olan Form Mukavva işçilerini ziyaret ederek süreci değerlendirmelerini istedik.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Petkim’de Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri işçilerin Haziran ayında önemli bir mücadeleye imza atmasına sebep oldu. Petkim yönetiminin arkasına AKP hükümetini ve polisi de alarak uyguladığı baskının ardından sözleşme imzalandı. Ama mücadele sürüyor. Petkim işçisi, son dönemde yasaklara, baskılara karşı fiili mücadelelerle haklarını savunan işçilerin arasına adını yazdırdı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Metal işçileri, patronun tüm hamlelerine karşılık verebileceğini görmüştür. Moral üstünlüğü işçilerdedir. Uyuşmazlığın sorumlusu işçiler ve sendika değildir. Aksine uyuşmazlık başta ücretler, sosyal haklar, kiralık işçilik gibi metal işçilerini can evinden ilgilendiren maddeler üzerinedir. EMİS’in son açıklamasıyla, suçu, sendikaya, işçilere, işçilerin attığı sloganlara atması tam bir şark kurnazlığıdır. Patronlar boyun eğin diyor! Eğmeyeceğiz! Birleşik Metal-İş geri adım atmamalıdır! Fiili mücadeleyle kazanacağımızı gördük, devam edelim!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ve bizler gayet iyi biliyoruz ki işçi sınıfının vatanı yoktur! Ve kurtuluşumuz sınıfsız, sınırsız bir dünya ile mümkün olacaktır! İşte tam da bu yüzden tersanelerde örgütlenmeye devam ediyoruz!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Metal sektöründe grup toplu iş sözleşmesinde Türk Metal’in sözleşmeyi imzalamasının ardından MESS patronlarının dayatmalarına karşı DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’nda örgütlü metal işçileri bugün Gebze’de bir miting düzenledi.

Gerçek'i paylaş:

Sektörün en büyük sendikasının sözleşmeyi imzalaması konunun kapandığı anlamına gelmez. Birleşik Metal’e bağlı işçiler son sözü söylememiştir. Bu söz metal işçisinin makus talihini değiştirecek güç ve kararlılıkla söylenmelidir. Tiyatro sahnesini gerçek bir hak arama mücadelesine dönüştürmek ve işçinin hak ettiğini alabilmek için gelinen aşamada bu kararlılığın adı GREV’dir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 
Memur-Sen ve hük
Gerçek'i paylaş:
TİS beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri