Teksif

Author(s): 

İzmir Gaziemir Ege Serbest Bölgesi’nde bulunan Alman menşeli Hugo Boss, Digel ve Roy Robson’da çalışan işçiler, Türk-İş’e bağlı Teksif se

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Sefaköy’de çuval üretimi y

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bursa Demirtaş sanayi bölgesi, Ena Tekstil fabrikasında çalışan üç işçi sendikalı oldukları için, çeşitli bahanelerle işten çıkartıldılar

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Teksif ile tekstil patronları sendikasının yürüttüğü 23.dönem toplu iş sözleşmelerinde ortaya çıkan anlaşmazlıktan dolayı on bine yakın tekstil işçisi greve gitti. Tekstil işçilerinin ana talepleri yıllık ikramiye sayısının 4'e çıkması, fazla mesailerin yüzde 100 ödenmesi, kıdem zammı ve yıllık yüzde 15 zamdı.

Gelinen noktada 10 günlük grevin belli kazanımlarla sonlandığını söylemek mümkün. Yıllık ikramiye sayısı 4'e çıkarılmış durumda. Ancak çoğu asgari ücret seviyesinde ücret alan işçilerin, maaş zammı konusunda bir kazanımı bulunmuyor. Yıllık 7 TL kıdem zammı, imzalanan sözleşmede yer alıyor. Ancak burada da kıdem üst sınırı 10 yıl olarak belirlendi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yaklaşık 30 işyeri ve 12 bin işçiyi kapsayan tekstil grevi devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tekstil işçileri 15 Ağustos sabahı Türkiye işçi sınıfını grevle selamladılar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Texim'de 89 gündür devam eden direniş bugün sona erdi. Bir süredir Teksif sendikası ile Texim patronu arasında gerçekleşen görüşmeler sonucunda Texim patronu, daha önce işten çıkardığı 36 işçiden, işe geri alınmayı isteyenlerin istisnasız tamamını işe geri almayı kabul etti. Orada çalışmak istemeyen işçiler ise tazminatlarını alacak. Böylelikle en son sadece 12 işçiyi işe geri almayı isteyen patron, direniş karşısında çaresiz kaldığını göstermiş oldu. Ayrıca, bu direnişin önemli kazanımlarla sona ermesi, Tekstil sektöründe sendikal örgütlenmenin yayılması açısından da önemli bir kazanım oldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Texim Triko işçilerinin direnişinin 40. gününde, Teksif Sendikası'nın Bursa Şubesine bağlı, aynı Texim Triko gibi direnişte olan Optimax işçilerinden sınıf dayanaşmasına örnek olacak bir ziyaret gerçekleştirildi ve sınıf dayanışması mesajları verildi.

Texim fabrikasının önünde toplanan işçiler: “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Gün gelecek devran dönecek Teksim, işçiye hesap verecek”, “Sendika haktır”, Teksim'e sendika girecek başka yolu yok”, “Ölmek var dönmek yok” sloganları attılar. Direniş halayı çeken işçilere, çevreden alkış ve ıslıklarla destek geldi.

Destek eyleminden sonra, Optimax işçilerini uğurlamak isteyen Texim işçileri, eylemin yapıldığı caddede, adeta bir işçi konvoyu yapıp, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları attılar. Texim işçilerinin direnişi halen devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:
Teksif beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri