Tekel direnişi

Author(s): 

Elinizde tuttuğunuz gazete, devrimci işçi gazetesi Gerçek’in 100. sayısı! Kutlu olsun hepimize! “Devrimci gazete” dedik: Dünyada Ekim devriminden Küba devrimine, Türkiye topraklarında Şeyh Bedreddin’in 1416 devriminden 1908 Hürriyet devrimi ile başlamış bütün devrimci geleneğe, Nâzım Hikmet’in muhalif TKP’sinden 1970’li yıllardan itibaren biriken anti-emperyalist, sosyalist geleneğe sahip çıkan bir gazete. Bu gazete, hiç unutulmasın, Devrimci İşçi Partisi’nin merkezi yayın organıdır. Türkiye’nin ve dünyanın bütün sorunlarının proletaryanın, modern işçi sınıfının birlik içindeki devrimci eylemiyle çözüleceğini savunmaktadır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sokaktan umudunu kesenler 30 Mart’tan önce kaybetmişti. Sokağı savunanlar, isyanı emekle büyütmeye soyunanlar için ise umutsuzluğa yer yok. Burjuvazinin birbiriyle çatışan kanatları arkasında dizilmeden birleştiği takdirde işçi ve emekçi sınıfların ise önü açıktır. Bu kendiliğinden olmayacak. Görev sosyalistlerin omuzlarında. Ya CHP’nin oylarını saymaya devam edip bu görevden cayacaklar ve despotizmin halkın isyanını ezmesini seyredecekler. Ya da hep birlikte biz yüzde 99’uz diyeceğiz. Sınıfta birleşeceğiz ve hepsi gidecek!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Önümüzdeki dönemde hükümet düşerse sakın ola ki sadece hırsızlıktan ve adaleti engellemekten yargılanmasın! Roboskî bu hükümetin elindeki kandır. Hesabını mutlaka verecektir!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yaklaşan kriz, AKP iktidarı ve sermaye için ortalarda görünecek aktif biçimde sınıf işbirliği yapacak yüzü daha az eskimiş yeni bir sendika liderini gerekli kılmaktadır. Bu rolü oynaması için de Demiryol-İş genel başkanı Ergün Atalay belirlenmiştir. Ergün Atalay, Türk-İş yönetiminde AKP’ye olan yakınlıkta Kumlu ile yarışabilecek bir isimdir. 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2011 Türk-İş’in Genel Kurulu ile kapanacak. 8-11 Aralık arasında Türkiye işçi sınıfının en büyük örgütü yeni yönetimini seçecek. Kumlu Türk-İş’in başına AKP hükümetinin adamı olarak geldi. Şimdi ekonomik krizin yükünü işçi sınıfının sırtına yıkmaya çalışacak olan da AKP hükümeti. Kumlu’nun ödeyecek diyeti var. Türk-İş sizindir. Başkasına diyet ödeyenin işçi örgütünün başında yeri yok. Defedin haini!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Savcılık 1 Nisan 2010 günü Ankara'da düzenlenen Tekel direnişine destek eylemine katılan 111 kişi hakkında dava açtı.

Yapılan açıklamada, aralarında dönemin DİSK başkanı Süleyman Çelebi, Tek Gıda İş başkanı Mustafa Türkel ve Eğitim Sen başkanı Zübeyde Kılıç gibi isimlerin de bulunduğu 111 kişi hakkında 1 Nisan 2011 günü Ankara'da Tekel işçilerinin 4-C'ye geçirilmesini protesto için yapılan eylemle ilgili olarak 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığı açıklandı.

Davanın gerekçesi olarak, yapılan eylemin valilik tarafından yasadışı ilan edilmesine karşılık sendikaların eylemi düzenledikleri, eylem sırasında polise mukavemet edildiği, hatta bir kişinin polisin elinden alınarak kaçırıldığı ileri sürülüyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

TEKEL işçileri direnişlerinin birinci yıl dönümünde mücadele şehidi Hamdullah Uysal'ı anmak için Ankara'daydılar. İstanbul, İzmir ve Diyarbakır başta olmak üzere birkaç ilden Ankara'ya gelen işçiler yaptıkları basın açıklamasıyla hem bundan sonra yapacaklarını anlattılar hem de Hamdullah Uysal'ı andılar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

(31/11/2010) Tek Gıda-İş sendikasının 4. Levent'deki Genel Merkezi önündeki direnişlerini sürdüren bir grup tekel işçisi Taksim'de yürüyüş düzenledi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Farklı illerden İstanbul’a gelerek Tek Gıda-İş Genel Merkezi önünde çadır kuran Tekel işçilerinin çağrısı ile eylemlerinin 14. gününde Galatasaray meydanından Taksim meydanına kadar meşaleli bir yürüyüş düzenlendi.

Gerçek'i paylaş:
Tekel direnişi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri