Tek Gıda-İş

Author(s): 

Tek Gıda-İş sendikasında örgütlendikleri için işten atılan ve fabrika önünde direnen 14 Cargill işçisi, direnişin 79. Gününde şirketin Ataşehir’de bulunan genel müdürlüğü önünde eylem yaptı. İşçiler, Cargill yönetimini uyarıyor ve “bizi bir daha buraya getirmeyin çünkü geldiğimizde çadırımızı kuracağız ve hakkımızı alana kadar geri dönmeyeceğiz” diyorlar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Direnişçi işçiler fabrika önünde bir brandanın üzerine serdikleri sofrada iftar yaparken hemen duvarın diğer tarafında Cargill patronunun verdiği iftar yemeği vardı. İşçilerin sofrasında belki cam bardaklar, porselen tabaklar ve çeşit çeşit yemekler yoktu ama dayanışma ve paylaşmanın ruhu ve güzelliği yetti de arttı bile.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Cargill yönetimi nişasta bazlı şeker kotasının meclis genel kurulu kararıyla düşürülmesini bahane ederek 17 Nisan Salı günü 14 sendikalı işçiyi işten çıkardı. Cargill şirketinin yöneticilerinin bahanesinin hiçbir gerçek yanı yok. Amaçları Tek Gıda-İş sendikasında örgütlenen işçilerin mücadelesini kırmaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Ferrero Çikolata fabrikası işçilerinin tamamı greve çıkarak üretimi durdurdu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Tek Gıda-İş sendikası ile LSG Sky Chefs yönetimi arasında toplu sözleşme süreci kapsamında gerçekleşen görüşmelerde sonuç alınamaması üze

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 
Öz Gıda-İş sendikasıyla birlikte yaptıkları toplu sözleşme isteklerini karşılamadığı için Nestle işçileri bu sendikadan istifa edip, so
Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP'nin, uzunca bir süredir Türk-İş'i toptan kontrol altına almak için büyük bir çaba içinde olduğu biliniyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

5-6 Eylül'de yapılacak Petrol-İş Genel Kurul'unda sonucun sadece petrokimya sektörünü değil, tüm işçi sınıfı etkileyeceğini bilerek hareket etmek gerekir. AKP'nin sendikal hareketteki operasyonlarının nihai hedefi Türk-İş'in Hak-İş'leştirilmesidir. Bunun işçi sınıfı için pratik anlamı, kıdem tazminatı gibi büyük sınıf saldırıları ile sermayenin ciddi bir dirençle karşılaşmaksızın işçilerin haklarını gasp etmesidir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bursa Karacabey fabrikasında 375 gündür direnen Nestle işçileri, 8 Temmuz gecesi polis saldırına uğradı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşçiler, 2008 yılında ilk örgütlenme girişiminde bulunduklarında altı öncü işçi işten atılmıştı. 2011 yılında tekrar girişimde bulunduklarında da yeterli çoğunluğu sağlayamadılar. İki kez başarısız olmalarına rağmen örgütlenme iradesinden vazgeçmeyen işçiler bu sefer çoğunluğu sağladılar ve Tekgıda-iş sendikasında örgütlendiler.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Tek Gıda-İş beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri