taşeron işçisi

Author(s): 

AKP hükümetinin 24 Aralık tarihinde çıkardığı KHK ile yaptığı taşeron düzenlemesi, taşeron işçisine kadro değil mahkûmiyet getirdi. Taşeron işçileri için daha kötü sonuçlar doğuracak bu düzenleme birçok işçiyi de kapsam dışında bırakıyor. Kapsamda olan işçiler, geçmiş haklarından feragat edecek, sınava ve güvenlik soruşturmasına tabi tutulacak. Bu koşulları sağlayıp geçiş yapabilen işçilerin ise en az 2020 yılının sonuna kadar ücretlerinde ve çalışma koşullarında hiçbir iyileşme olmayacak.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

"Fabrikalardan Haberler" köşesinde farklı fabrikalardan emekçilerin seslerini duyurmaya devam ediyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2015 yılı Mayıs ayından itibaren veri giriş elemanı olarak Odeabank’ta taşeron çalışmaktaydım. Ta ki kahvaltı yapmak için aldığım tostun koktuğu bahane edilerek işten atılıncaya kadar. Bu durum karşısında vakit kaybetmeden işe iade sürecim için sendikam olan DİSK’e bağlı Bank-Sen ile birlikte hareket ettik. Tüm çalışanlara gönderilen toplu mesajlar, bankanın genel müdürlüğü ile olayın yaşandığı Nişantaşı şubesinin önünde yapılan basın açıklaması ve yine banka çalışanlarını bilgilendirici mailler ile sosyal medya üzerinden protestolar aracılığıyla defalarca Odeabank’ı teşhir ettik.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul’un en lüks otellerinden birisi olan Swissotel’de kötü çalışma koşullarına karşı çıkan 2 işçi işten çıkarıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Burjuva partileriyle koalisyonu reddetmek, HDP'yi siyasetsiz bırakmaz. Tam tersine parlamentodaki her sandalye çok önemlidir. İş ki parlamento kürsüsü isyanları, grevleri ve Serhildanları birleştirmek için kullanılsın.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

9 Eylül günü saat 11.30’da, DİSK, KESK ve TMMOB’un çağrısıyla düzenlenen basın toplantısında DİSK’in torba yasa, taşeron ve izenerji işçi

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversitesi’nde çoğunluğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nda çalışan 11 taşeron işçisi yeni yılda taşeron şirketin değişmesi ile işten atılmıştı. 13 Ocak günü Dev Sağlık İş sendikasının öncülüğünde Cerrahpaşa’da çadır kurarak direnişe geçen işçiler 22 günlük mücadelenin sonunda işlerine geri döndü. Bu zaman zarfında yemekhane boykotları düzenleyen ve direniş çadırında mücadelelerini ve ekmeklerini paylaşan işçiler haklı bir zafer kazandı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Hanoğlu-Zigana ortak girişimine verdiği personel ihalesinin yürütmesini dur

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP hükümeti, belirli aralıklarla gündeme getirdiği kıdem tazminatı meselesini geçtiğimiz aydan itibaren yeniden emekçilerin önüne sürdü. AKP bu konuda oldukça ısrarcı ve kıdem tazminatını kaldırmayı kafasına koymuş bulunuyor. Ancak bunu kendisine en az oy kaybettirecek bir zamanlamada ve içerikle yapmaya çalıştığı için sürekli nabız yokluyor. Son birkaç yıldır artan sıklıkla bazen bir gazeteciye ortada ne fol ne yumurta varken bir kıdem tazminatı fonu haberi yaptırıyor, bazen de bir toplantıda bir bakanın ya da bir başka AKP'linin ağzından kaçıveriyor konu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Adana’da, Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) bünyesindeki taşeron şirketlerde çalışırken 3 aydır ücret alamadıkları için Enerji-Sen’de örgütlenme çalışması yürüttükleri için 5 gün önce işten çıkartılan 48 işçi, 9 Mart Cuma günü TEDAŞ binası önünde basın açıklaması yaptı.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

taşeron işçisi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri