suikast

Author(s): 

Diplomatik kriz, sadece Britanya ve Rusya arasındaki bir gerginliğin ötesine geçerek ABD'nin ve Avrupa Birliği'nin de dâhil olduğu, bir bütün olarak emperyalizmle Rusya arasındaki krize dönüştü. Avrupa Birliği liderleri, Sergey Skripal ve kızına yönelik sinir gazı saldırısının arkasında, "büyük olasılıkla Rusya'nın bulunduğuna" kanaat getirdi. AB Konseyi bunu ciddi bir meydan okuma olarak değerlendirerek Birleşik Krallık ile koşulsuz dayanışma içinde olduklarını, birlik üyesi 14 ülkenin bazı Rus diplomatlarını sınır dışı edeceğini açıkladı. Benzer bir hamle de ABD'den geldi ve o da 60 Rus diplomatı sınır dışı edeceğini duyurdu. Sonuçta bugün farklı ülkelerde toplamda 100'ün üzerinde Rus diplomatın sınır dışı edilmesi söz konusu. Rusya da bu hamlelere karşı misilleme yapıyor, kendisinin de yaptırımlara karşılık vereceğini, yaptırım uygulayan ülkelerin Rusya'daki diplomatlarını kendisinin de sınır dışı edeceğini açıklıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Böyle bir ortamda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın "soruşturmayı yapanlara güvenin" şeklindeki sözleri trajikomiktir. Kendisi önceki yasama dönemlerinde hakkında yargıyı ve soruşturmayı engellemek suçundan fezleke hazırlanmış bir adalet bakanıdır. Bu hükümetin Başbakanı olan Davutoğlu, Suruç katliamının soruşturması ile ilgili olarak kendini patlatan canlı bombayı adalete teslim ettiklerini söyleyecek kadar utanma duygusunu kaybetmiştir. İçişleri Bakanı Efkan Ala ise bu ülkedeki katliamlarla ilgili soruşturma yapacak değil en önde soruşturulacak kişidir. Akıl sağlığını kaybetmeden AKP hükümetinin himayesinde yapılacak bir soruşturmaya güven duymak olanaksızdır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Onlarca gün Diyarbakır'ın ilçelerini abluka altına alan, emrindeki özel harekat polisleri, Suriye'deki tekfirci çetelere özenerek tekbir getirip, havaya silah atışı yaparak kutlama yapan, yine yönettiği il sınırları dahilinde Esedullah Tim adı altındaki ne idüğü belirsiz kontrgerilla timlerinin sokaklara ırkçı tehditlerle yazılamalar yaptığı ve sivilleri katlettiği bir Valilik makamının açıklamasına güven duyabilmek mümkün mü? Tam da meselenin üzerini kapatmaktaki aceleciliğiyle, tetiği kim çekmiş olursa olsun, Erdoğan ve AKP'nin iktidarı ile onun Diyarbakır'daki sömürge valisi kaçınılmaz olarak baş şüpheli mertebesine yerleşiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İzmirdeyiz, her yerde olduğumuz gibi, buradayız ahparig !

Gerçek'i paylaş:
suikast beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri