sömürgecilik

2 Kasım 2017, İngiliz emperyalizminin Filistin topraklarında Siyonist işgale yeşil ışık yakan lanetli belgeyi, Balfour Deklarasyonu’nu yayınlamasının 100. yıldönümüdür. Devrimci İşçi Partisi 2017 yılının başında yapılan 4. Kongresi'nde emperyalizme ve Siyonizm’e karşı mücadele kararlarının yanı sıra özel olarak Balfour Deklarasyonu'nun 100. yılı vesilesiyle de bir karar metni kabul etmiş ve 4. Kongre’nin ardından Siyonizm’e karşı mücadelede hem ulusal ölçekte, hem de enternasyonal alanda mücadeleyi sürdürmüştür.

Gerçek'i paylaş:

Barzanistan’ın gerici karakterini açıkça ortaya koymakla ve emperyalist, Siyonist planları teşhir etmekle birlikte Türk emekçilerine seslenmeyi esas vazifemiz olarak görüyoruz. Kürtlerin eşitliği ve özgürlüğü Türk emekçisine tehdit değildir. Esas tehdit emperyalizmdir, Siyonizmdir ve sömürgeci sermayedir. Sermaye Kürt petrolünü Türkiye üzerinden geçirmekiçin Türk ve Kürt emekçisinin kanını akıtmaya hazırdır. Emperyalizm ve Siyonizm ise NATO üyesi Türkiye’nin yanında yeni bir üsse kavuşmanın peşindedir. Milliyetçi propaganda sayesinde halkın öfkesinin kendilerine değil Kürtlere yönelmesini sağlamasından da gayet memnundurlar. Kürtlerle barışmak en başta Türk emekçisinin menfaatinedir ve sömürgeci sermayenin, emperyalizmin ve Siyonizmin ise en büyük korkusudur. Türk, Kürt ve diğer halkların ortak mücadelesi emperyalizme, Siyonizme ve sömürgeciliğe karşı zafer elde etmenin yegâne yoludur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Farketmiyor, komedi dizileri senaristi Gülse Birsel’miş, Yeni Akit gazetesinde bir kafatasçı ya da Gülen’in kapatılan Zaman gazetesinde bir “uzman profesör”müş... Hiç farketmiyor! Hürriyet’te “büyük Türk büyüğü” İlber Ortaylı’ymış ya da Yeni Şafak’ta “mütevazi” bir İslamcıymış... Sitcom dizi senaristinden profesörüne hiç fark etmiyor, mevzubahis Kıbrıs’sa, Türk egemenlerinin “cahil”, “şeriatçı”, “laik”, “aydınlanmacı”, “Kemalist”, “muhafazakâr”, “liberal” bütün aydınları üç aşağı beş yukarı aynı şeyi söyler!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devlet, askeri ve polisiye güçleriyle, yeni dizayn edilmiş kontrgerilla örgütleriyle, bakanlıkları ve müdürlükleriyle, medyası ve yargısıyla bir halkın, Kürt halkının üstüne çullanıyor. Bu halkın şehirlerini kuşatıyor. Kan döküyor. Bu manzara Gerçek Gazetesi sayfalarında öteden beri yaklaşan bir tehlike olarak uyardığımız Sri Lanka tipi çözüm hazırlıklarına işaret ediyor. Sri Lanka’da devlet Tamil Kaplanları örgütünü tasfiye etmek için tüm bir halkı katliamdan geçirmişti. Tehlike bu kadar büyüktür bugün.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Emperyalist devletlerin birliği olan G7’ye üye olan ülkelerin neredeyse tamamından ödül almış Koç ailesi. Ne büyük şeref ama!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bir halkın özgürleşmesini emperyalizmle uzlaşarak sağlayamayacağını Kürt hevallerimize anlatmaya çalışırken

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Geçen yılın Mart ayında Ankara’da ilki düzenlenen Kıbrıs-Kürdistan Kongresi’nin ikincisi 30 Mart-1 Nisan tarihleri arasında İsmail Beşikçi Vakfı’nda gerçekleştirildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın “KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması mümkün olabilir” deyince, Kıbrıslılardan büyük tepki gördü. Geçtiğimiz Cuma günü Ankara’da Kıbrıslı öğrenciler bir protesto düzenlediler. (Bu konuda hakkında bilgi “Haberler” sütunumuzda yer alıyor.) Protesto sırasında okunan bildiriyi aşağıda yayınlıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

4 Mart 2012 Pazar günü Ankara’da toplanan Kıbrıs Kongresi, Türkiye solu için son derecede önemli bir toplantıydı. Her şeyden önce, Kuzey Kıbrıslılar ilk kez Türkiye solunun önüne düşüyor, kendi seçtikleri bir zeminde, kendi belirledikleri bir yöntemle Kıbrıs sorununun Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde tartışılmasını sağlıyorlardı. İkincisi, kongre çok önemli bir tezi, Kürt coğrafyasının ve Kıbrıs’ın Türkiye’nin çifte sömürgesi olduğu tezini berrak biçimde ortaya koyuyordu. Toplantının çok tatmin edici bir yanı, Türkiye solundan katılımcıların hiçbirinin bunun gerisinde kalan görüşler savunmamaları, genel bir eğilim olarak da “sömürge” tespitine katılmalarıydı. Üçüncüsü, Kuzey Kıbrıslıların bu atağına Kürt hareketinin dayanışma ile yanıt vermesiydi. Toplantıda BDP’nin iki milletvekili, Sırrı Süreyya Önder ve Demir Çelik konuşmacı olarak yer alıyordu. Dördüncüsü ise Türkiye solunun çok büyük bölümünün başından itibaren sınıfta kaldığı bir uluslararası politik sorunun, Kıbrıs meselesinin tartışıldığı bir toplantıda, devrimci Marksist hareketin, tam da olması gerektiği gibi, kendi ağırlığını hissettirmesiydi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Biz Egemen Bağış’a da, Jack Straw’a da şöyle diyoruz: Siz kim oluyorsunuz da Kıbrıs halkı adına birleşme, bölünme, Türkiye’ye bağlanma kararları veriyorsunuz? Kıbrıs halkı kendi kaderini tayin etme hakkına (onların dilinde self-determinasyon) sonuna kadar sahiptir. Emperyalistler ve sömürgeciler, Kıbrıs’tan elinizi çekin!

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

sömürgecilik beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri