sindagma

Author(s): 

Milletvekillerinin bir bölümü de geçen haftaki oylama sırasında hükümetin getirdiği pakete olumsuz oy kullanmıştı. Dün bir Syriza milletvekili, bir kadın tiyatro oyuncusu, meydanda EEK’li yoldaşlarımızın yanına gelerek, içinden, içeride tartışmalarda bulunmak yerine meydanda protestocuların arasında slogan atmak geldiğini söyledi!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Üçüncü konferans ise günümüzün en önemli bir başka ayırıcı özelliği olan dünya ekonomik krizi içinde uluslararası sermayenin faturayı işçi sınıfına ve yoksul halka çıkarma çabası olan ağır kemer sıkma sorunlarının en yoğun biçimde yaşandığı bir ülkede, Yunanistan’da trajik gelişmelerin yaşandığı bir dönemde toplanıyordu.

Üç yılda (2013-2015) üç konferans, üçü de çağın ana özelliklerini temsil eden büyük tarihi olaylarla çakışıyor. Bilimde bir şeyin sırf tekrarlanması bile bir nedenselliğin, bir temel yasalılığın var olup var olmadığının sorulmasını gerektiren bir durumdur. Burada da tekrar soralım: Avrupa-Akdeniz Konferanslarının bu “talihli tarih”i bir rastlantının ürünü müdür?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yunanistan’da Pazar günü yapılacak seçimler, sadece bu ülkede değil Avrupa çapında da sınıf mücadelelerinde bir yükselişe ivme vermek açısından büyük bir potansiyele sahip. Troyka uşağı partilerin yenilgiye uğratılması, Yunan işçi sınıfı ve yoksul halkı için büyük bir zafer, Avrupa çapında muazzam bir umut ışığı olacak. Ama yüzünü Syriza’ya çevirmiş kitleleri uyarmak, Troyka ve Yunan burjuvazisine karşı onlarla omuz omuza yürümek, yine de onları hep AB burjuvazisinden tam bir kopuşa çağırmak, yapılması gereken bu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

RedMed internet sitesi, her şeyden önce Akdeniz bölgesinin işçilerine, gençliğine, aydınlarına, kadınlarına, ezilen uluslarına ve tüm mazlumlarına kapitalist ideolojinin yalanlar ve efsaneler ile beslenen boyunduruğundan kurtulma, kendi beyinlerimizle düşünmeye ve her şeye sömürülenlerin ve ezilenlerin gözleri ile bakmaya başlama, böylelikle bu dünyada yanlış olan ne varsa düzeltme ve yeni bir dünya kurma çağrısıdır.

Niçin özel olarak Akdeniz bölgesine sesleniyoruz? Çünkü Akdeniz’in üzerinde bir heyula dolaşıyor, bu devrim heyulasıdır! Bu gözlerimizin önünde ilerleyen bir süreçtir.

www.RedMed.org

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yunanistan’da 15 Haziran grevinde, Atina’da yüz binler ülke çapında ise milyonlar hükümetin yeni İMF paketine karşı sokağa çıktı. Bu eylemlerde, işçi sendikalarının, sol partilerin ve siyasi grupların oluşturduğu “alışıldık” eylem kitlesi, İspanya’daki eylemlerden esinlenmiş “öfkeliler”le ilk kez büyük bir kitlesellikle alanlarda buluştu.

Aşağıda, bu mücadeleyi içinden yaşayan EEK’li (Devrimci İşçi Partisi) yoldaşlarımızdan, partinin Genel Sekreteri Savas Mihail Matsas’ın, Yunanistan’daki durum ve mücadelenin seyrine dair yazısına yer vermekteyiz.

 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İspanya’nın Puerta del Sol Meydanı’ndaki protestolara katılan bir eylemciye piyango çıkmış. Türkiye basınının yorumu: ‘Eylemci artık loto milyoneri…’ Yunanistan’da 25 Mayıs’tan beri süren kitlesel eylemlerde haber değeri görmeyen Hürriyet gazetesinin 12 Haziran’da, Atina’ya zar zor bir muhabir gönderdikten sonra ülkedeki durum ile ilgili yaptığı yorum ise şu: “Gündüz iş, akşam eylem, gece eğlence…’ veya ‘Komşu yemeğinden, içkisinden, eğlencesinden vazgeçmiyor.’ Sadece altbaşlıkları okumak bile Yunanistan halkının kapitalizmin ekonomik krizinden değil de “tembellik”ten kıvrandığını anlamak için yeterli!

Gerçek'i paylaş:
sindagma beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri