sıcak sonbahar

Author(s): 

Dünyayı ve Türkiye'yi bir isyan dalgasının kapladığı 1968'in 50. yılındayız. 1968 isyan ve devrim dalgasının en simgesel odağı olan Paris'te öğrenci olayları ve genel grev Mayıs ayında patlak vermişti. 1968 Türkiye'ye ise Haziran ayında üniversitelerdeki boykot ve işgal ile geldi. Gerçek, 20. yüzyılın en önemli anlarından biri olan 1968'i yılsonuna kadar kutlayacak, anlamaya ve anlatmaya çalışacak. Bu, sadece geçmişi anmak ve anlamak anlamına gelmiyor. Dünya bir kez daha bir isyanlar ve devrimler dönemine girmiş bulunuyor. 2011’in Arap devrimi ve ona eşlik eden halk isyanlarından kitlelerin zaferiyle sonuçlanan henüz olmadı. Türkiye’de ise Gezi (2013) ve Kobani (2014) vesilesiyle yaşanan büyük halk hareketleri sonuçsuz kaldı, metal işçilerinin büyük fiili grev ve işgal dalgası (2015) şimdilik durulmuş durumda. Ama Akdeniz, Ortadoğu, Doğu Avrupa, Balkanlar, Kafkasya, bütün bir coğrafya sarsılıp duruyor. Yalnızca 2018’in ilk dört ayında İran, Tunus, Romanya, Slovakya ve Ermenistan’da halk kitleleri neredeyse bütünüyle kendiliğinden günlerce, bazen haftalarca sokağa döküldü. Demek ki yeni isyanlara ve devrimlere hazırlanmamız gerekiyor. 2018'in işçilerinin, gençlerinin, kadınlarının, bütün ezilenlerinin, kazanımlarıyla hatalarıyla 1968'den öğrenecekleri çok şey var.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sonbahardan başlayarak tüm öğrencilere ve üniversite emekçilerine mücadele ve başarılarla dolu, paranın, satırın ve copun üniversiteden kovulduğu bir eğitim öğretim yılı dileriz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Siz bakmayın Tayyip Erdoğan’ın sağda solda esip gürlemesine. Erdoğan ve AKP hükümeti korku içinde. Ekonomi tepetaklak gitmeye başladı. AKP müttefiklerinin teker teker kopup gittiğini görüyor ve telaşa kapılıyor. Bir de isyan yeniden parlarsa, bunun arkası çöküntüdür. Bu yüzden isyanın yeniden canlanmasına olanak tanımamak için ellerinden geleni artlarına koymuyorlar!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Güne Levent Dölek’in kendiliğindenlik ve örgüt başlıklı oturumuyla başlandı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye yepyeni bir deneyim yaşıyor. Parklarda toplanan forumların yarattığı doğrudan demokrasi deneyimi, bugüne kadar bu toplumda yaşanan şeylerden çok farklı. Çapulcular bu forumlarda öneriyor, paylaşıyor, tartışıyor, kararlaştırıyor. Birbirlerini kırmadan dökmeden. Halkın içindeki farklılıkların çözülmesi gerektiği gibi. Tayyip Erdoğan ve kimyasal Muammer, gelecekte muhtemelen pişman olacaklar. 15 Haziran gecesi, yakan su ve öldüren gaz ile halka saldırdılar. Geri çekilen halk isyanı soluklandı, kendine mevzi aradı, o mevzilere yerleşti. Birdi, elli bir, yetmiş bir oldu. Forumlar geleceğin örüntülerinin tasarlandığı yerler olarak daha da büyük bir isyanın hazırlığını yapıyor.

Gerçek'i paylaş:
sıcak sonbahar beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri