Sevda Alyakut

Author(s): 

Çorlu'da bu 1 Mayıs Devrimci İşçi Partisi için ayrı bir anlam ifade ediyordu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Çorlu Kadın Platformu, geçtiğimiz Ekim ayında kaybettiğimiz DİP üyesi öncü işçi yoldaşımız Sevda Alyakut'u mezarı başında andı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

"İçinde yaşadığımız toplumda bütün kadınlar ezilmektedir. Kadınların kurtuluşu için erkek egemenliğinin bütün sebep ve sonuçlarını ortadan kaldıracak mücadele bugünden başlayacaktır. Ama bu zulüm sisteminin kökleri maddi hayatta, aile ve toplum içi cinsiyetçi işbölümünde ve ev içindeki görünmeyen emekte yatar. Dolayısıyla, kadınların kurtuluşu aynı zamanda kapitalist iktidarın devrilmesini, özel mülkiyetin kaldırılmasını, kolektif bir ekonominin gelişmesini gerektirir. Öyleyse, bu mücadelenin öncülüğünü, hem sınıfsal hem de cinsel olarak çifte ezilme yaşayan ve erkek egemen kapitalist sistemin sürmesinden hiçbir çıkarı olmayan işçi ve emekçi sınıflardan kadınlar yapacaktır."

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci Marksizm dergisinin 10. yılında dergi okurları, devrimci öğrenciler, işçiler ve Marksizmi bir eylem kılavuzu olarak görenler "Devlet, Sosyalizm, Devrim" konferansında bir araya geldi. İstanbul’da Cezayir Konferans salonu tüm gün boyu devam eden konferans süresince tamamen doluydu. Tüm oturumlar Devrimci Marksizm dergisinin Facebook sayfasından canlı yayınlandı, konferansa gelme şansı bulamayan, farklı şehirlerde yaşayan yoldaşlarımız, dostlarımız da konferansı canlı takip etme imkânı buldu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Geçtiğimiz günlerde ne yazık ki devrimci bir kadın işçiyi, Sevda Alyakut'u kanser hastalığı nedeniyle kaybettik. İşçi sınıfının bu yiğit neferini çok erken kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyim. Son anına kadar gözlerindeki parıltıyı yitirmemiş olması ayrı bir ilham kaynağı olarak hepimize örnek olsun. Kanser hücrelerinin tüm bedenini kaplamış olmasına rağmen aramızda son enerjisine kadar koşturması onun inancının derinliğini gösterir. Zira bu boyutta hastalık yaşayanlar aylarca hastaneyle yaşamak zorunda kalırlar. Aslında devrimci mücadele içerisinde çok eski bir geçmişi yok. 2 yıllık bir zaman dilimi içerisinde önce kendisi ve ailesinden başlayarak bulunduğu işçi kentinde sınıflar mücadelesinde önemli hamleler yapmıştır. Bu gerçek bir devrimdir. Ben biraz da Sevda Alyakut'un örgütlü yaşama atıldığı döneme özel olarak vurgu yapmak istiyorum. Emperyalizmin bölgede savaş ve saldırganlığını tırmandırdığı, gericiliğin günlük yaşama kara bir bulut gibi çöktüğü bir dönem. Buna karşılık sol/sosyalist harekette ciddi zayıflamanın olduğu bir dönem. Bu, işçi sınıfı payına pek parlak bir tablo değil aslında. İşçi sınıfı 60'lı ve 70'li yıllardaki gibi sol harekete akmıyor maalesef. Ama Sevda Alyakut gerçek bir proleter gibi davranmış, sol/sosyalist hareket gittikçe gerilerken o ileri sıçramıştır. Sınıfını bilip saf'a gelmiştir. Bu devrimciler, işçi sınıfı ve mensubu olduğu “Kutsal Aile” adına onur duyulası bir durumdur. O hem bir kadın, hem devrimci, hem işçi, hem de partilidir. Ve Sevdalar çoğaldıkça sosyalizmin maddi-toplumsal zemini güçlenecektir. Anısı ve mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Partido Obrero, yıllar içerisinde bir bütün olarak insanlığın kurtuluşu mücadelesinde yol aldıkça, bu mücadelenin çok çeşitli meydanlarında, faaliyet alanlarında militanlarını bilinçli bir şekilde donatıyor, eğitiyor ve her alanda olduğu gibi bu alanda da kitle mücadelesine öncülük eden kadrolar öne çıkıyor. Devrimci İşçi Partisi bugün çok daha mütevazı bir konumda olsa da aynı doğrultuda sağlam adımlarla yürümek için elinden geleni yapıyor. Üstelik bizim önümüzde birlikte omuz omuza mücadele ettiğimiz ve daha yapacak çok şeyleri varken 25 Ekim’de erkenden aramızdan ayrılan Çorlu’daki öncü işçi Sevda yoldaşımız gibi örnek var. Onun yerini dolduramayacağız belki ama anısını sadece sözde değil mücadelemizde yaşatacağız.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşçinin Sesi Manisa,

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sevda Alyakut öldü. Bu üç kelimenin içindeki sessiz çığlığı duymak Sevda yoldaşı tanımayanlar için zor. Sevda Alyakut 43 yaşında öldü. Arkasında kendisi ile aynı kurtuluş davasına gönül vermiş bir eş ve iki oğul bırakarak. Daha ne güzel günler görebilecekken. Çocuklarının gelişmesinden, büyümesinden, başarılarından gurur duyabilecekken. Daha ne güzel işler yapabilecekken bu dünyanın ezilenleri, sömürülenleri için.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi üyesi öncü işçi yoldaşımız Sevda Alyakut'u yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle 25 Ekim günü kaybettik. Yoldaşımız 26 Ekim Çarşamba günü ailesi, yıllarca çalıştığı çeşitli fabrikalardan işçi arkadaşları ve Ankara'dan İzmir'e, İstanbul'dan Kocaeli'ne, Antalya'dan Bursa'ya dört bir yandan Çorlu'ya gelen yoldaşları ile Çorlu'daki çeşitli siyasi parti ve sendika temsilcileri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi üyesi, öncü işçi Sevda Alyakut'u yakalandığı kanser hastalığı dolayısıyla kaybettik. Türkiye'nin en önemli işçi sınıfı merkezlerinden Çorlu'da her türlü zorluğa rağmen mücadele eden, "kapitalizme ve erkek egemenliğe karşı emekçiler kadınlar en öne!" şiarımızı kanlı canlı hayata geçiren bir işçiydi. Yoldaşları olarak onu çok geç tanımış ve çok erken kaybetmiş olmaktan büyük üzüntü duyuyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Sevda Alyakut beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri