seçim

Author(s): 

Trump’ın Siyonizme tam destek veren bir politik doğrultu ile Beyaz Saray’a girmesi, İran’a ilişkin uluslararası denklemi altüst etti. Trump, aynen İsrail gibi, emperyalizm ile İran arasında 2015 yılında imzalanmış olan nükleer anlaşmaya karşıydı. Bu ise İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin geçtiğimiz dört yıl boyunca icraatının merkezinde yer alan atılımdı. Ruhani’nin imzaladığı bu anlaşma aynı zamanda İran’ın son yıllarda emperyalist yatırımlar konusunda yapmakta olduğu açılımın da temelini oluşturuyordu. Trump’ın anlaşmaya karşı tavır alması, bir bakıma Ruhani’nin İran için belirlediği bütün stratejinin tehlikeye girmesi demekti.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Avrupa’nın en köklü ve en güçlü ön-faşist partisi Front National’in (FN – Ulusal Cephe) cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen, dün yapılan cu

Gerçek'i paylaş:

6 Aralık 2015 Pazar günü Ankara Elektrik Mühendisleri Odası’nda Devrimci İşçi Partisi olarak “Türkiye bıçak sırtında çözüm nerede?” başlı

Gerçek'i paylaş:

Bu seçimde hukuk karşısında burjuva eşitliği de ayaklar altında çiğnenmiştir. Bu seçim değil oylamadır! 7 Haziran’da AKP tek başına iktidar olacak çoğunluğu elde edememişti. Buna rağmen yetki gaspıyla tek başına iktidarlarını sürdürdüler. Şimdi ise genel seçim sonuçlarını arkalarına alarak tek başına iktidar olacaklar. Bu açıdan değişen bir şey yoktur. Ancak muhalefet cephesinde çok şey değişmelidir.

Gerçek'i paylaş:

1 Kasım’da kardeşlik için barbarlığa karşı HDP’ye oy veriyoruz. Ama bunu burjuvazinin sömürü düzeninin istikrarını korusunlar diye vermiyoruz. HDP bir kez daha burjuva düzeninin istikrarını korumaya öncelik verirse Türk ve Kürt emekçi halklarını mücadele içinde kurdukları kardeşlik köprüsünün HDP’yi de aşarak tüm hırsızlardan, katillerden ve emperyalist uşaklarından hesap soracak bir mücadelenin zemini olacağına inanıyoruz.
Linç girişimleriyle, tutuklama ve gözaltılarla, her türlü baskıyla ve nihayet katliamlarla yıkmaya çalıştıkları kardeşlik köprüsüne omuz vermek ve ayakta tutmak için oyumuz HDP’ye. Ancak bizi geleceğe işçi sınıfı ve emekçilerin çıkarlarını yansıtan bağımsız ve devrimci bir politikanın taşıyacağını biliyoruz. Bunun için tüm öncü işçileri Devrimci İşçi Partisi’nde örgütlenmeye sınıf siyasetini ve sosyalizm mücadelesini güçlendirmeye çağırıyoruz.

Gerçek'i paylaş:

İşçiler emekçiler! HDP'ye oy vermek HDP'nin tüm politikalarını desteklemeyi gerektirmez. HDP'ye oy verin çünkü işçi düşmanı ve emperyalizm işbirlikçisi Erdoğan’ı ve AKP'yi yenmeliyiz. Türkiye'nin Suriyeleştirilmesini engellemeliyiz! 1 Kasım bu yönde sadece bir adımdır. Sandık hiçbir sorunu esastan çözemez. Bu çok önemli bir adımdır, acil bir görevdir ama yeterli değildir. Mücadelenin zaferi için Devrimci İşçi Partisi saflarında birleşin!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gerçek gazetesinin her ay gerçekleştirdiği okur kahvaltısı 16 Ağustos Pazar günü yapıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

7 Haziran’dan Temmuz başına bir ay geçti. Halk bir aydır “koalisyon loto” olarak anılabilecek bir oyunla oyalanıyor. Önce olasılıklar çeşitli idi, şimdi ikiye düştü: AKP-CHP veya daha yüksek olasılıkla AKP-MHP. Sabah akşam işyerlerinde, servislerde, kahvelerde, pazar yerinde herkes birbirine soruyor: “ne olur sence, kim koalisyon kurar? Yoksa erken seçim mi?” Bu oyunu bırakalım! Bu bir oyalanmadır. Bu seçimin ülkenin gündemine getirdiği şey başkadır: AKP’nin geçmişte işlediği suçların hesabının sorulması ve yaptığı bütün rezilliklerin etkisinin ortadan kaldırılması.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

7 Haziran seçimlerinin merkezinde yer alan sorunun verileri değişti, ama sorunun kendisi çözülmeden kaldı. Bu seçimler Türkiye’nin en derin sorunlarını; örneğin Kürt sorununu, örneğin işçi sınıfının yaşadığı ağır sömürü koşullarını, örneğin Ortadoğu’daki mezhepçi tekfirci cinneti zaten bir çözüme ulaştıramazdı. Hiçbir seçim böyle sorunları çözemez. Ama bunların hepsiyle ilgili olan, onları boydan boya kesen ve onların her birinin çözümünde rol oynayacak bir sorun bu seçimle ortaya konulmuştu: Tayyip Erdoğan sorunu. Seçim, işte bu soruna ilişkin temel çerçeveyi değiştirdi, ama henüz çözüm ufukta görünmüyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yunanistan ile Dayanışma Kampanyası Glasgow seksiyonu, Yunanistan işçi sınıfı ile dayanışma haftası etkinliklerinin bir parçası olarak bir toplantı düzenledi. 

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

seçim beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri