Röportaj

Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi Genel Başkanı Sungur Savran ile BirGün Pazar tarafından yapılan röportajı, Gerçek gazetesinin okurlarının bilgisine sunuyoruz. Sungur Savran, doların yükselişi, Türkiye ekonomisinin krizi, son dönemde bir yanda gerici, faşist, proto-faşist hareketlerin diğer yanda kitle mücadelesi ve solun yükselişi ile Türkiye'de istibdada karşı izlenmesi gereken politika gibi konularda 5 soruya devrimci bir sınıf perspektifi ve politikası ile yanıt verdiği röportaj ilk olarak BirGün Pazar'da 3 Haziran tarihinde yayınlanmıştır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi Nisan ayında kardeş partisi Partido Obrero’nun (İşçi Partisi - PO) 24. Kongresi’ne katılmak üzere Arjantin’e gitti. Partiyi temsil eden yoldaşımız, orada bulunduğu süre boyunca Partido Obrero’nun çeşitli alanlarda öne çıkan önderleri ve sözcüleri ile röportajlar da yaptı. Gerçek gazetesinin sayfalarında bu görüşmelere yer vereceğiz. İlk olarak Arjantin Meclisi’nde PO’nun da içinde yer aldığı FİT’in (Frente de Izquierda y de los Trabajadores - İşçilerin ve Solun Cephesi) Buenos Aires milletvekili, PO’nun önderlerinden Nestor Pitrola ile yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’ndeki zehirli yemek skandalını gündeme getirdiği için işten atılan işyeri iş güvenliği temsilcisi Cemal Bilgin, her hafta Cuma günü saat 12:00’de hastane önünde eylem yaparak direnişini sürdürüyor. Bilgin ile 24 Mart günü eyleminin ardından, verdiği mücadeleyi ve hastanede çalışan işçilerin Sosyal-İş'te örgütlenme ve yetki sürecini konuştuk.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP hükümetinin çıkardığı son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile İstanbul Üniversitesi'nden tasfiye edilen akademisyenler Cemil Ozansü, Levent Dölek ve Barkın Asal Odatv'ye konuştu. Okan İrtem'in sorularını yanıtlayan akademisyenler, tasfiye edilmelerinin arka planını ve neden hedef alındıklarını ifade ettiler. AKP hükümeti, 15 Temmuz darbe girişimine karşı ilan ettikleri OHAL ile çıkardıkları KHK'lar için "darbeye karşı mücadele amaçlı" derken, tasfiye edilen akademisyenlerin, "Bizi üniversiteden atanlar 12 Eylül darbesi ile üniversiteye girenlerdir" şeklindeki sözleri dikkat çekiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

2007-2009 döneminde İstanbul Üniversitesi (İÜ) başta olmak üzere çeşitli üniversitelerde asistanlar, iş güvencelerini ellerinden alan YÖK kanununun 50/d maddesine karşı bir mücadele yürüttüler. O dönem İÜ İletişim Fakültesi Asistan Temsilcisi olarak mücadelenin içinde yer alan, şimdi aynı fakültede öğretim üyesi olarak devam eden Doç. Dr. Ahsen Deniz Morva Kablamacı bu mücadelenin belgesel filmini yaptı: 50/d’yi Bal Eyledik. 16 Kasım'da ilk gösterimi gerçekleştirilecek film öncesi, Ahsen Deniz Morva Kablamacı ve anti50/d mücadelesinde İÜ İktisat Fakültesi Temsilciliği yapan ve hareketin sözcülerinden biri olan Levent Dölek ile film ve mücadeleleri üzerine konuştuk.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

TÜVTÜRK direnişi devam ediyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Maltepe Üniversitesi Hastanesi işçileri sendikalı oldukları için işten atılmıştı.Yaklaşık 3 aydır hastane önüne kurdukları çadırda, alanl

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kölece çalışma ve kölece yaşam koşullarına mahkum etmeyi amaçlayan MESS’in dayatmalarına artık dur demek için 29 Ocak’ta greve çıkmaya ha

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

MÜCADELEMİZ PATRONUN SALDIRILARI İLE YENİ BİR BOYUT KAZANIYOR

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kaymaklı Yoğurt Biriminden Bir İşçi

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Röportaj beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri