Reyhanlı

Author(s): 

DAİŞ’in yılbaşı gecesi İstanbul’da Reina adlı gece kulübünde gerçekleştirdiği katliam hakkında doğru yanlış söylenmedik şey kalmadı. Ama kimse bunun DAİŞ’in Türkiye’deki eylem ve katliamlarında yeni bir evre olduğunu fark etmedi. DAİŞ’in eylemleri çeşitli evrelerde değişik işlevler taşıdı. Bir ilk aşamada (en tipik örneği Reyhanlı 2013) Türkiye içinden kendisine verilen desteğin durdurulması ihtimaline karşı uyarıda bulundu. Bu amaca yönelik eylemler yeni amaçlar devreye girdikten sonra da devam edecekti. İkinci aşamada, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra düzenlediği bombalı saldırılardan (özellikle 20 Temmuz Suruç ve 10 Ekim Ankara katliamları) itibaren HDP’nin, solun ve sendikaların eylemlerinin etrafını boşaltmaya girişti. 20 Ağustos 2016’da Gaziantep’te bir sokak düğününde çoluk çocuk 59 insanı katleden eylem ise bir bütün olarak Kürt halkına nefret kusma örneğiydi. Bu ikinci aşama devam ederken 2016 başından itibaren DAİŞ ilk evrenin amacını yeni bir hedefle birleştiriyor, turizm ortamlarına saldırmaya başlıyordu: Sultanahmet (Ocak 2016), Beyoğlu (Mart 2016), Atatürk Havalimanı (Haziran 2016). Bu da üçüncü aşamaydı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

ABD emperyalizmine üs desteğinin ve Suriye topraklarına müdahalenin, DAİŞ'le mücadele görüntüsü altında meşrulaştırılmasına izin verilmemelidir. Olası bir savaş, Erdoğan'ın savaşıdır ve Suriye'de Erdoğan'ın ve hükümetinin haklı bir savaşı yoktur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Davutoğlu, rehinelerin salıverilmesi kutlamaları sırasında küçük çocuğu neden kafasından tutup havaya kaldırdı?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Erdoğan’ın her fırsatta andığı (esasen katlettiği!) malûm şarkının nakarat kısmı şöyledir: “Beraber yürüdük biz bu yollarda”. Zatın kendisi genellikle yoksul kitleleri aldatmak için onlara hitaben, onları kastederek tekrarlar bu kısmı, ama biz gerçekten kimlerle “beraber yürüdük”lerini bir hatırlayalım isterseniz. İşçi düşmanı patronlarla, karşı devrimcilerle, anti-komünistlerle, ABD’yle ve emperyalistlerle, İsrail’le ve Siyonistlerle, Kürt düşmanlarıyla, ırkçılarla/faşistlerle, Suudi-Katar sermayesiyle, Pensilvanya müftüsüyle ve cümle gericilerle…Liste uzayıp gider ama bir tanesi daha var ki en az diğerleri kadar önemlidir: Türk-İslam Sentezcileriyle. Evet, Erdoğan ve AKP, burjuvazinin ve onun devleti T.C.’nin vazgeçemediği resmi tezi Türk-İslâm Sentezi ile başından beri beraber yürümektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

AKP iktidarı sermayenin sınıfsal taarruzunu polis devleti uygulamalarıyla yürütüyor. Adeta bir sıkıyönetim hazırlığı içinde. 1 Mayıs’ta Taksim’i işçiye gazlı sulu bir prosedürle kapatan hükümet bu tutumunu İstiklal Caddesi’nde yürüyen işçiye, THY grevcisine, Gezi Parkı nöbetçisine, Dolmabahçe’ye yürümek isteyen öğrenciye ve nihayet katliamın acısının üzerine biber sürerek Reyhanlı halkına karşı da sürdürdü.

Gerçek'i paylaş:

 

Davutoğlu ve Güler görevden alınmalıdır!

Reyhanlı hakkındaki bütün belgeleri açıklayın!

Hakikati ortaya çıkartan erleri serbest bırakın!

26 Mayıs 2013 günü toplanan Devrimci İşçi Partisi merkez Komitesi aşağıdaki sonuç bildirgesini kamuoyuna açıklamıştır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Antalya’da 21 Mayıs Salı günü bütün şehir polis ablukası altına alındı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bugün AKP’nin yürüttüğü Kerkük açılımına ve emperyalizm yanlısı yayılmacı dış politikasına karşı çıkmak barışa karşı çıkmak değildir. Tam tersine barışı savunmanın biricik yoludur. 

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Reyhanlı beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri