Raşit Tükel

Author(s): 

Seçilmiş İstanbul Üniversitesi rektörü, TTB Merkez Konsey üyesi Prof. Dr.

Gerçek'i paylaş:

Tabiplerin sağlığını ve yaşamını savunduğu insanlar, savaşın her daim en fazla bedelini ödeyen emekçi halktır. O emekçi halk ki milletin ezici çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu anlamda TTB yöneticilerinin gözaltına alınmasının ne milli, ne siyasi ne de hukuki bir izahı yoktur. Bir susturma çabasıdır. Aldığı kararların arkasında duramayan, karşı fikirleri susturup cezalandırmadan kendi karar ve icraatlarını savunamayan, kararlarının ve icraatlarının en ufak eleştiriye direnemeyecek kadar zayıf olduğunu gören bir istibdadın davranış biçimiyle karşı karşıya olduğumuz ortadadır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

YÖK'ün iş ilanı yayınlar gibi rektör ilanına çıkması da eleştirilere neden olurken YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı yeni açıklama ile tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı. Yekta Saraç, rektörlerin ilgili ilin ticaret odasına ve sanayi odasına danışılarak atanacağını ilan etti.

Gerçek'i paylaş:

12 Temmuz’da yapılan rektörlük seçimlerinde, hâlihazırda rektörlük görevini sürdüren Gülay Barbarosoğlu oyların %86’sını almıştı. Ancak çıkan KHK’lar ile birlikte Barbarosoğlu atanmadı, yerine AKP Eskişehir milletvekilinin kardeşi Mehmed Özkan atandı. Bu durum Boğaziçililerde büyük bir tepki yaratmış durumda. Ortada büyük bir sorun var, ancak çözüm yolunu bulmak için sorunu doğru tespit etmek gerekir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversitesi rektörlüğü son olarak işte bu mücadelenin en önde gelen isimlerinden Güneş Cengiz'i sürgün ederek tüm üniversite çalışanlarına göz dağı vermeye çalışıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversitesi’nde 10 Ekim katliamının ardından öğrencilere boykot çağrısı yapmak suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan Levent Dölek’e bir destek de İ.Ü. Demokratik Üniversite Girişimi’nden geldi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, üniversitede yapılan oylamada 300 oy farkla ilk sırayı alan Prof. Dr. Raşit Tükel yerine AKP yanlısı Prof. Dr. Mahmut Ak'ın rektörlüğe atanması üzerine 6 Nisan’da Beyazıt Kampüsü'nde bir forum düzenledi. Foruma öğrencilerin yanı sıra akademisyenler, aydınlar, milletvekilleri ve direnişçi Dora Otel işçileri katıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gerçekler dünyasına hoş geldiniz! Konuya sandık iradesi gibi argümanlarla yaklaşmayı artık bırakalım. İkinci adayın atamasının yapıldığı gün Türkiye manzarasına bakın. Öğrenciler ters kelepçeyle gözaltına alınıp işkenceye uğruyor. Baro başkanı ile birlikte avukatlar polis tarafından adliyede tartaklanıyor, bir başbakan çıkıyor bir cumhurbaşkanı, halkı tehdit edip duruyorlar. Cumhurbaşkanı ne anayasa ne yemin tanıyor. Bu kavga sandığınızdan büyük arkadaşlar!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Üniversite’si YÖK yasa taslağı ile ilgili forum yapan öğrencilere ve öğrencilerin toplantısında konuşma yapan iki araştırma görevlisine soruşturma açılmasıyla ayağa kalktı.

Gerçek'i paylaş:
Raşit Tükel beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri