PKK

Author(s): 

Nusaybin’de beyaz bayraklarla teslim olma sahnesini Türk ordusunun nasıl bir mizansenle sunduğu, sosyal medyaya yansıyan görüntülerle açığa çıkmış bulunuyor. Buna gülüp geçebilirsiniz. Ama Nusaybin’de PKK’nin bir ilk sergilediğini göz önüne alınca mizansenin değil ama arkasındaki somut gerçeğin üzerinde durup düşünmek kaçınılmaz oluyor. Bu “ilk” şudur: geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren PKK’ye bağlı güçler, önce YDG-H (Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi) adlı gençlik örgütünün bayrağı altında, sonra bunların dönüştürülmesiyle YPS (Sivil Savunma Birlikleri) adı altında kentlerde ve kasabalarda hendekler kazdı, barikatlar kurdu. Başka çok sayıda vaka vardı, ama Cizre (Cizîr), Sur (Sûr), Şırnak (Şirnex), Silopi (Silopya), Yüksekova (Gewer) ve Nusaybin (Nusebîn) bu direnişin en belirgin örnekleriydi. İlk kez Nusaybin’de, PKK mücadelenin orta yerinde bu direnişe son verildiğini, kendi güçlerinin kentten çekildiğini açıklamış bulunuyor. Üstelik Nusaybin askeri bakımdan PKK’nin en güçlü kozlara sahip olduğu ilçe idi. Çünkü Rojava’ya komşuydu ve bir dehlizler sistemi ile oraya bağlanıyordu. O zaman bu gelişmeyi nesnel ve soğukkanlı biçimde değerlendirmek, mücadelenin geleceğini anlamak bakımından önem taşıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Aman efendim, bir dakika, “one minute”! Ne diyorsunuz siz sayın savcı? Hani siz Salih Neccar’ın Amudeli olduğundan emindiniz. Hani daha da ötede, Salih Neccar’ın Suriyeli ve sadece Suriyeli de değil Kürt olduğundan da emindiniz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Hükümet suçüstü yakalanmıştır! İki gün boyunca kesin kanıtlarla konuşmuş gibi yaptı hükümet. Sadece Türkiye halkına değil, dünyaya da eylemcinin kim olduğu, mensup olduğu örgütün hangi örgüt olduğu konusunda en ufak bir kuşku yokmuş gibi davrandı. Şimdi ortaya bambaşka bir bilgi çıkmış bulunuyor! Bu bilgi daha önceki her şeyi yalan hâline getiriyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Barzani Kürt halkının yenilgisini hazırlıyor. Ortadoğu için önemli bir ilerici potansiyel taşıyan Kürt özgürleşme mücadelesinin yerini emperyalizmin himayesinde, gerici AKP hükümetinin gerici “reis” projesinin hizmetinde bir gücün almasına, kullanım tarihi dolmuş Barzani ile bütün Ortadoğu’nun zehirlenmesine izin vermek cinayet olur.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Öncü işçilere hitap ederek bitiriyorum. Bakın, askeri rejimin, kontrgerillanın savunucusu, Kürtlerin düşmanı, şimdi Tayyip Erdoğan’ın, yani sınıf düşmanının ardında. Yani Kürtlerin düşmanı işçinin düşmanıyla kol kola! Burada gerçek bir aydınlık yok mu? Devrimci İşçi Partisi ise kendine sol ve Marksist diyen o sınıf hainini tek başına yıllardır teşhir ediyor. Sınıfınızı bilin, kardeşler, safa gelin!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türkiye derin bir siyasi kriz yaşıyor. Gün geçmiyor ki, işçi ve emekçi ailelerinden gençler Tayyip Erdoğan’ın ikbal savaşında hayatını yitirmesin. Ülkenin bir bölgesi kent savaşlarıyla sarsılıyor. Bu savaşlarda sayısız sivil ölüyor. Hem Türk, hem Kürt gencecik insanlar, daha ömürlerinin baharında “400 milletvekili” olmadı diye hayatını yitiriyor!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Dağlıca küfürle geçiştirilecek bir olay değil. Halktan boyutları saklanan bu felaket, bazı hakikatleri gizlenemeyecek biçimde ortaya çıkarmış bulunuyor. Bunları gizlemek, yeni ölümleri davet etmektir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İktidarı boyunca, Cumhurbaşkanlığı döneminde de her zaman ve sadece yandaş gazetecilerin karşısına çıkan, önceden hazırlanmış sorulara önceden hazırlanmış cevaplar veren Erdoğan'ın bu olayda da Dağlıca'da öldürülen askerler üzerine konuştuktan sonra 400 milletvekili meselesini vurgulamayı özellikle tercih ettiği anlaşılıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ölülerle, oyları birlikte sayanlar, daha çok oy için daha çok öldürmeyi siyaset belleyenlerdir. Bu siyasetin sahipleri seçim sonuçlarına rağmen tek başlarına gasp ettikleri iktidardan indirilmeden ne ölümlerin durması ne de barış mümkündür.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Her şey bütün Türkiye’nin gözü önünde yaşandı.

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

PKK beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri