Pevrul Kavlak

Author(s): 

MESS ile işçi sendikaları arasındaki 130 bin metal işçisini kapsayan grup toplu iş sözleşmesi anlaşmayla sonuçlandı. Sınıf mücadelesi açısından son derece önemli bir merhale geçildi. Sözleşme için zafer de diyen var, hayal kırıklığı olarak gören de… Farklı değerlendirmeler yapılabilir. Yapılmaktadır da… Ancak her şeyden önce görülmesi gereken sözleşmenin bitmesinin mücadele açısından bir son değil bir başlangıç olduğudur. Sürecin değerlendirmesi yapılmalı, gerekli dersler çıkarılmalı ve hiç duraksamadan yeni mücadelelere girişilmelidir.

Bu anlamda değerlendirmeyi en önemli başlıklardan başlayarak yapmak ve sonuçlar çıkartmak gerekir. En önemli başlık en çok konuşulan olmayabilir. MESS sözleşmesinde de öyledir. MESS sürecinin en önemli kazanımı sermaye sınıfının grev hakkına yaptığı saldırının, toplu sözleşme düzenini yıkmak için yaptığı hamlenin büyük bir dirençle karşılaşıp kırılmasıdır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

MESS’le Türk Metal arasında süren toplu görüşmeler sabah erken saatlerde anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşma Türk Metal sendikası Genel Başkanı tarafından Olay TV’de canlı yayında açıklandı. Fabrikalar açıklanan rakamları tartışmaya devam ediyor. Pevrul Kavlak’ın açıkladığı brüt rakamların yarattığı hava net rakamlar hesaplandıkça değişiyor. Sözleşme süreci bitmiş değil. “Grev yasağını tanımıyoruz” ve “2 Şubat’ta grevdeyiz” diyen DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş MESS’le bugün masaya oturacak.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Görünen o ki iktidar bu görüşmelerde grevi yasaklayacağını bildirmiş ve danışıklı dövüş başlamıştır. MESS’in sendikaları görüşmeye çağırdığı gün ile grev yasağı kararının alındığı günün aynı zamana denk gelmesi tesadüf değildir. İhtimaldir ki Türk Metal sendikası ve Pevrul Kavlak da bu danışıklı dövüşe dâhil edilmiştir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Çalışma Bakanı ve AKP hükümeti metal sektöründe anlaşma olsun istiyorsa yapacağı tek bir şey vardır. Araya girmek değil. Aradan çekilmek. Grevleri yasaklayarak patronlar lehine müdahale etmeyeceğini tüm kamuoyu önünde açıklamak.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Erdoğan, işçilerin haklı mücadelesini "geriden kalmış tahammülsüzlükleri yeniden ısıtmak", "fabrikaları kaynatmak" gibi sözlerle karaladı. Bu eylemlere destek veren aydınlara ise yine "aydın müsveddesi" olarak hakaret etti. Erdoğan bir kez daha konu işçi sınıfı mücadelesi olduğunda nerede durduğunu göstermiş oldu: Sermayenin ve onun işbirlikçisi sarı sendikaların yanı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Kıdem tazminatının kaldırılması için hükümet harekete geçti. Bakan tarih verdi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Türk-İş Genel Kurulu'nda sarı sendikacılar çok istedi ama tabanın baskısı sonucu kırmızı çizgiyi geçemedi. Hâlâ kıdem tazminatı genel grev sebebi. Sınıf mücadelesi keskinleştikçe Türk-İş de ciddi sarsıntılar yaşayacaktır. Mayıs ayında Bursa'dan başlayıp dalga dalga birçok kente yayılan büyük fiili metal grevleri yolu gösteriyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Metal işçisi aylardır ayakta. Metal işçileri, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve patronlardan hesap sorarken aynı zamanda işbirlikçi sendika Türk Metal’den de hesap soruyor. Fabrikalardan teker teker Türk Metal’den istifa haberleri geliyor. Yıllardır işçi aidatlarıyla geçinen bu fedai takımı, mücadele eden işçileri bastırmak için patronların kullandığı bir maşadan başka bir şey değil.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bosch’un, MESS’in dayattığı sözleşmeyi kabul etmeyip, daha iyi şartların bulunduğu sözleşmeye imza atması neticesinde metal işçilerinin, Türk Metal’e olan tepkisi 26 Nisan saat 12:00’da Bursa Kent Meydanı’nda yapılan bir eylemle gösterildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Ne diyetmiş! Türk-İş’in başına geçebilmek için AKP’nin desteğini alan Mustafa Kumlu diyet borcunu bir türlü ödeyemedi. Son olarak, özünde bir “sendikasızlaştırma” yasası olan “Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası”nın hazırlanma aşamasında hükümet ve işveren temsilcileriyle gizli bir protokol imzalayarak ödemeyi tamamlamaya çalıştı. Ancak bu protokol Kumlu’nun bardağını taşıran son damla oldu.

Gerçek'i paylaş:
Pevrul Kavlak beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri