orak çekiç

Author(s): 

İşçilerimiz sosyalistlere orak-çekiçli bayrakları için her zaman soru sorarlar: Neden Rusların bayrağını kullanıyorsunuz?

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi 3. kongresini başarıyla gerçekleştirdi. Devrimci İşçi Partisi, üye ve aday üyeleri aylar öncesinden başladıkları siyasi ve örgütsel tartışmaları kongreyle taçlandırdı.Daha sonra metinlerini yayınlayacağımız bir dizi siyasi karar alındı. 

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Orak çekiçi başsayfasına çıkaran gazetelerden biri de Milli Gazete’ydi. Milli Gazete’nin orak çekiçten duyduğu korku ve nefret ise haberin başlığından ve resmin yanında aktarılan pasajdan anlaşılıyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yalnız Ukraynalı’yı ve Rus’u değil, Avrasya’nın bütün öteki halklarını da kurtuluşa götürecek bayrak budur: orak ve çekiçin bezediği bayrak!

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İstanbul Taksim’de 100 binden fazla emekçi coşkulu bir 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdi. Taksim’deki 1 Mayıs kutlaması tartışmasız biçimde son dönemin en kitlesel 1 Mayıs’ı oldu.

Miting 1 Mayıs şehitleri için saygı duruşu ve ardından Ruhi Su korosunun 1 Mayıs marşını seslendirmesiyle başladı. Alandaki 100 bini aşkın emekçinin hep bir ağızdan söylediği 1 Mayıs marşı gerçek anlamda Taksim Meydanı’nı inletti. Daha sonra konuşmalar yapıldı ve ardından sırasıyla Grup Yorum, Kardeş Türküler ve Agire Jiyan konser verdi.

1 Mayıs organizasyonunda her sene olduğu gibi sendika konfederasyonları ve meslek örgütleri ön plandaydı. Ancak bu sene örgütleyici siyasi kurumlar adına da bir konuşma yapıldı ve ortak bir metin okundu. Bu metin kürsüden Kürtçe ve Türkçe olarak okundu. Geçtiğimiz sene Tekel işçilerinin Mustafa Kumlu’ya yönelik gösterdiği tepkinin ardından bu sene sendikalar adına yapılan açıklama direnişteki Casper işçilerine okutuldu. Ancak Kardeş Türküler sahnedeyken Konak Belediyesi Taşeron İşçileri ve mitingin ardından Ontex ve PTT işçileri kürsüye çıkarak protestoda bulundular ve pankart açtılar.

Kitlesellik ve coşkunun yanında dikkate alınması gereken bir faktör de yaklaşan seçimlerin 1 Mayıs alanına yansıması oldu. CHP her sene olduğundan çok daha kalabalık bir biçimde alandaki yerini aldı. CHP adayı Süleyman Çelebi yine ön saftaydı. AKP, Hak-İş ve Memur-Sen bayrakları altında gizli bir biçimde alandaydı.

Sol ve sosyalist örgütler ise kalabalık ve renkli kortejleriyle alana yine esas rengi verdiler. Devrimci İşçi Partisi olarak kuruluşumuzun ardından katıldığımız ilk 1 Mayıs’ta bizlerde coşkulu bir kortejle Şişli kolundan alana yürüdük.

DİP kortejinin önünde yer alan orak-çekiç emekçilerden büyük ilgi gördü. Kortejin önünde Mariano Fereyra ve Muhammed Bouazizi’nin fotoğrafları taşındı. “Zafere kadar sürekli devrim” pankartının hemen önünde DİP’li genç emekçilerin hazırladığı pankartlar yer aldı.

DİP korteji nin 3. Cephe’yi savunan AKP ve CHP’ye karşı emekçileri uyaran sloganları bu seneki 1 Mayıs meydanında ayrı bir önem taşıyordu. Yine pankart ve sloganlardaki Arap devrimi vurgusu 1 Mayıs’ta belirlediğimiz ana slogan olan “İşçiyiz güçlüyüz devrimlerde öncüyüz” şiarını tamamlıyordu.

Taksim 1 Mayıs’ı coşkulu halaylarla sona erdi. Tüm emekçilerin ayaklarındaki yorgunluğun karşılığı önümüzdeki mücadeleler için depolanan enerji ve umut oldu.

 

 

Gerçek'i paylaş:
orak çekiç beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri