Öncü işçi

Author(s): 

İstanbul Tuzla'da güneş paneli üreten Çin sermayeli HT Solar fabrikasında işçiler üretimi durdurdu. İşçiler bir süre önce Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenmeye başlamışlardı. Fabrika yönetimi örgütlenmenin önüne geçebilmek için sarı sendika Türk Metal'i devreye sokmaya çalıştı. İşçiler sarı sendika tuzağına düşmedi ve Türk Metal temsilcilerini fabrikadan kovdular. Karşılık olarak fabrika yönetimi 6 işçiyi işten attı. Zaten işçiler bu süre boyunca işten atma olursa şalter indirme kararını almış ve bu yönde örgütlenmişlerdi. Yani iş bırakmak için hazırdılar.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Referanduma gidecek anayasa değişiklikleri işçi ve emekçiler için ne anlama geliyor? Madde madde inceliyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Geçtiğimiz günlerde ne yazık ki devrimci bir kadın işçiyi, Sevda Alyakut'u kanser hastalığı nedeniyle kaybettik. İşçi sınıfının bu yiğit neferini çok erken kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyim. Son anına kadar gözlerindeki parıltıyı yitirmemiş olması ayrı bir ilham kaynağı olarak hepimize örnek olsun. Kanser hücrelerinin tüm bedenini kaplamış olmasına rağmen aramızda son enerjisine kadar koşturması onun inancının derinliğini gösterir. Zira bu boyutta hastalık yaşayanlar aylarca hastaneyle yaşamak zorunda kalırlar. Aslında devrimci mücadele içerisinde çok eski bir geçmişi yok. 2 yıllık bir zaman dilimi içerisinde önce kendisi ve ailesinden başlayarak bulunduğu işçi kentinde sınıflar mücadelesinde önemli hamleler yapmıştır. Bu gerçek bir devrimdir. Ben biraz da Sevda Alyakut'un örgütlü yaşama atıldığı döneme özel olarak vurgu yapmak istiyorum. Emperyalizmin bölgede savaş ve saldırganlığını tırmandırdığı, gericiliğin günlük yaşama kara bir bulut gibi çöktüğü bir dönem. Buna karşılık sol/sosyalist harekette ciddi zayıflamanın olduğu bir dönem. Bu, işçi sınıfı payına pek parlak bir tablo değil aslında. İşçi sınıfı 60'lı ve 70'li yıllardaki gibi sol harekete akmıyor maalesef. Ama Sevda Alyakut gerçek bir proleter gibi davranmış, sol/sosyalist hareket gittikçe gerilerken o ileri sıçramıştır. Sınıfını bilip saf'a gelmiştir. Bu devrimciler, işçi sınıfı ve mensubu olduğu “Kutsal Aile” adına onur duyulası bir durumdur. O hem bir kadın, hem devrimci, hem işçi, hem de partilidir. Ve Sevdalar çoğaldıkça sosyalizmin maddi-toplumsal zemini güçlenecektir. Anısı ve mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sevda Alyakut öldü. Bu üç kelimenin içindeki sessiz çığlığı duymak Sevda yoldaşı tanımayanlar için zor. Sevda Alyakut 43 yaşında öldü. Arkasında kendisi ile aynı kurtuluş davasına gönül vermiş bir eş ve iki oğul bırakarak. Daha ne güzel günler görebilecekken. Çocuklarının gelişmesinden, büyümesinden, başarılarından gurur duyabilecekken. Daha ne güzel işler yapabilecekken bu dünyanın ezilenleri, sömürülenleri için.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi üyesi öncü işçi yoldaşımız Sevda Alyakut'u yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle 25 Ekim günü kaybettik. Yoldaşımız 26 Ekim Çarşamba günü ailesi, yıllarca çalıştığı çeşitli fabrikalardan işçi arkadaşları ve Ankara'dan İzmir'e, İstanbul'dan Kocaeli'ne, Antalya'dan Bursa'ya dört bir yandan Çorlu'ya gelen yoldaşları ile Çorlu'daki çeşitli siyasi parti ve sendika temsilcileri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi üyesi, öncü işçi Sevda Alyakut'u yakalandığı kanser hastalığı dolayısıyla kaybettik. Türkiye'nin en önemli işçi sınıfı merkezlerinden Çorlu'da her türlü zorluğa rağmen mücadele eden, "kapitalizme ve erkek egemenliğe karşı emekçiler kadınlar en öne!" şiarımızı kanlı canlı hayata geçiren bir işçiydi. Yoldaşları olarak onu çok geç tanımış ve çok erken kaybetmiş olmaktan büyük üzüntü duyuyoruz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Gerçek gazetesinin Öncü İşçi başlığını taşıyan ekinin ilk sayısı 2015 yılının Ocak ayında yayınlanmıştı. Şimdi Öncü İşçi birinci yılını geride bırakmış bulunuyor. Öncü İşçi, işçilerin emekçilerin siyasal bilinçlerini yükseltmek, onları devrimci Marksist fikirlerle donatmak için hazırlanan bir ek.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Biz şimdi metal harflerden DİP, yanına da baret koyduk. Bundan sonraki hedefimiz tersanelerin burçlarına mücadele bayrağını dikmek olacaktır. İşte o zaman biz tersane işçileri için tersaneler cennet patronlar için cehennem olacaktır.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Devrimci İşçi Partisi, Çorlu'da Öncü İşçi toplantısını farklı fabrikalardan ve işyerlerinden işçilerin katılımıyla Birleşik Metal Trakya Şubesi bürosunda gerçekleştirdi. Toplantının başında öncelikle gazetemizin "Öncü İşçi" ekinin işçilerin ideolojik ve politik olarak kapitalizm karşısında donanımını arttırmak ve hem işçilerin mücadeleye girişmesinin önündeki engelleri kaldıracak hem de mücadele ettiği zaman düzenin tuzaklarına düşmesini engelleyecek sınıf bilincini kazanmalarını sağlamak amacıyla çıkarıldığı anlatıldı.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

İşçi havzası olan Bursa ilinde 5 Nisan Pazar günü çeşitli işkollarında çalışan işçilerin katılımıyla Öncü İş

Gerçek'i paylaş:

Sayfalar

Öncü işçi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri