ödp

Author(s): 

Muhalefet için sokakları işaret eden birçok sosyalist hareketin CHP'nin peşine takılmasının maliyetinin gerçek işçi mücadelelerinin yalnız bırakılması olduğu da ortadadır. Sosyalistlerin CHP'yi sola, sokağa çekmek gibi bir görevleri yoktur. CHP'nin ise 60'lı yıllardan beri sosyalistleri sağa çekmek ve işçi sınıfından uzaklaştırmak gibi bir vazifesi vardır ve bugün bunu sosyalist liderleri Kılıçdaroğlu'nun peşinden sürükleyerek bir kez daha gerçekleştirmektedir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

HDP'li vekilleri meclisten dışlamak üzere dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği İstanbul'da da protesto edildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Yunanistan ve Türkiye'nin işçileri, emekçileri savaştan kaçan göçmenler için Ege Denizi'nin bir ölüm denizi haline gelmesine karşı,savaşt

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

BHH ve HDP seçim işbirliğine girerse, bu seçim bloğu onların dışındaki sosyalist, demokrat örgüt ve kişiler için de çekim merkezi olacaktır. Ancak öncelikle her iki blok bileşenlerinin CHP peşinde koşmaktan vazgeçmeleri ve tavırlarını netleştirmeleri gerekir.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

HDK-HDP dışında kalan sosyalist örgütlerin bir bölümü Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yeni bir muhalefe

Gerçek'i paylaş:

Tarihi Kurtuluş grubunun önde gelen kadrolarından, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) kurucu ve yön

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Bugün, 28 Nisan 2014, kimimizin dostu, kimimizin hocası, bütün sosyalistlerin yoldaşı, hepimiz için ilham kaynağı Nail Satlıgan’ı yitiriş

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Sosyalistler, Gezi ile başlayan halk isyanında önemli bir yer tuttu. Hala daha sokaktaki en dinamik gücü sosyalistler oluşturuyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

AKP hükümetinin ve tekelci sermayenin petrol açılımı ve sınıf saldırısı programı barış ve çözüm süreci olarak pazarlanmaya devam ediliyor.

Biz de ısrarla ve kararlılıkla gerçekleri yazmaya ve yalan perdesini yırtmaya devam ediyoruz. Tekrar ve bir kez daha söylüyoruz ki AKP hükümeti ve tekelci sermaye Kürt sorununun çözümünü istemiyor. Petrol açılımının ve sınıf saldırısının önünü açmak için Kürt sorunundan en başta da Kürt hareketinden kurtulmak istiyor. Bu yüzden de AKP hükümeti son dönemde pek çok kez yaptığı gibi bu süreci de bir torba haline getirip içine işine gelen her şeyi tıkıştırıyor.

Önümüze sunulan “süreç” torbasının içinde başkanlık sisteminin de olduğu artık herkesin malumu. Öcalan bile daha ilk açıklamalarında süreç ilerlerken Erdoğan’ın başkanlığını destekleyebileceklerini ifade etmişti. Yani kimse kimseyi kandırmasın: önümüzdeki dönemde barış kadar, Kürt sorunu kadar başkanlık sistemi de tartışılacaktır.

Peki, sosyalistlerin bu konudaki tavrı ne olmalıdır? Ya da aynı kapıya çıkmak üzere, işçi sınıfının çıkarları başkanlık sistemi tartışmasına nasıl bakmamızı gerektirmektedir?

Gerçek'i paylaş:
ödp beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri