nusret cephesi

Author(s): 

IŞİD (ya da doğru biçimiyle IBSİD) adlı örgüt gündemin tepesine oturdu.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

El Kaide bağlantılı gruplar ve Türkiye arasındaki son günlerdeki husümet iki nedene dayanıyor. Birincisi, 2.Cenevre konferansına sayılı günler kala AKP hükümeti El Kaide'yle yakın gözükmek istemiyor. Bilindiği üzere, Reyhanlı katliamından hemen sonra Erdoğan ABD'ye gitmiş, Obama Erdoğan'ı El Kaide konusunda uyarmıştı. AKP'nin El Nusra'yla kendisini ayırması, ABD'nin basıncını arttırdığı yönünde okunabilir. AB basınında, Suriye'de Türkiye'nin El Kaide'yi desteklediği yönündeki haberlerin çıkması, Türkiye'nin model ılımlı İslam ülkesi imajına zarar veriyor. İkincisi ise El Nusra Türkiye içerisinde açık faaliyet yürütüyor. Bu, AKP tabanındaki radikalleşmeye müsait bir kitleyi etkileyebilir. Zaten Kürt illerinde Hüda-Par gibi kökeni Hizbullaha'a dayanan İslamcı partilerin filizlendiğini düşünürsek, AKP'nin seçimlerden önce El Kaide'nin Türkiye bağlantılarına mesafeyle yaklaşacağını ön görebiliriz.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Antalya  4 Ağustos Pazar günü Rojava’da El Nusra tarafından yapılan katliam Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Rojava (Batı) adıyla anılan Suriye Kürdistanı’ndaki özerk bölgenin hâkim siyasi gücü PYD’nin lideri Salih Müslim’in 25-26 Temmuz günleri davet üzerine İstanbul’a gelerek resmi görüşmeler yapması, Kürt basınında Rojava için büyük bir ileri adım olarak kutlandı. Oysa bu görüşme aslında Rojava’nın askeri güçlerinin El Kaide’ye yakın olduğu ileri sürülen Nusret Cephesi ile arasında çatışmaların devam ettiği esnada, Türkiye açısından PYD’yi belirli kısıtlamalar altına sokmak amacıyla yapılıyordu. Yani Türkiye’nin Suriye savaşı içinde yer alan radikal İslamcı hareketlerle ilişkisinin de bir ürünüydü. Nihayet, Rojava meselesi aslında AKP hükümetinin “Büyük Türkiye” hedefini güden “çözüm süreci”nden bağımsız ele alınamaz. Yani son günlerde bu üç mesele karmaşık biçimde iç içe girmiş bulunuyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

 

AKP hükümeti, Suriye politikasında büyük bir kumar oynuyor. Eylül 2011’den bu yana, yani neredeyse iki yıla yakın süredir, Suriye’de Müslüman Kardeşleri iktidara getirmek için yırtınan hükümet, Esad rejiminin dayanıklılığı kendi beklediğinin çok üstünde çıkınca büyük sıkıntılar yaşamaya başladı. Temmuz 2012’de Suriye Kürdistanı (Rojava) özerkliğini kazandığında bu sıkıntılar katmerlendi. Buna zamanla Türkiye’nin sınırları içinde yaşanan sarsıcı olaylar eklendi. Hatay ilinde yaşanmakta olan büyük toplumsal huzursuzluğun yanı sıra, sınır kasabalarının ateş altında kalması, Eylül 2012’de Türk Hava Kuvvetleri’nin uçağının Suriye karasularına gömülmesi, üç ay önce Cilvegözü sınır kapısında bomba eylemi sonucu 14 kişinin hayatını yitirmesi bu dizinin önemli tepe noktaları.

Gerçek'i paylaş:
nusret cephesi beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri