Nuit Debout

Author(s): 

DEYK’e bağlı Renaissance Ouvrière Révolutionnaire (Devrimci Proleter Yeniden Doğuş, ROR) grubu bu topraklarda hayat bularak ilk bildirisini yayınladı. Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken, kitlelerin yüzü de büyük oranda seçimlere dönmüş vaziyette. İktidarda bulunan fakat büyük bir krizin içinden geçen burjuva sol Sosyalist Parti, büyük işçi eylemleri sonrası itibarı neredeyse sıfıra inmişken, büyük oranda da imaj yenilemek için bir ön seçime gitti. Bu ön seçimler için yayınladığı bildiride ROR, Fransa’nın ve dünyanın istisnai bir dönemden geçtiğini belirtirken, yükselen faşizme karşı mücadelede Sosyalist Parti’nin bir seçenek olamayacağını, ön seçimi kazanan kim olursa olsun bu partinin başına geçen kişinin işçi sınıfının güvenine ihanet ederek burjuvazinin çıkarlarına hizmet edeceğini belirtiyor.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Şubat ayından yaza kadar, önce milyonları bulan kitlesel yürüyüşler daha sonra ise başta Kuzey şehirleri olmak üzere tüm Fransa’yı elektrik kesintileri ve yakıt yokluğu ile sarsan grevlerle tüm dünya işçilerinin gözünü çevirdiği Fransız işçi sınıfı, 15 Eylül’de bir kez daha sokaklara indi.

Gerçek'i paylaş:
Author(s): 

Fransa’da İş Yasası tasarısı karşıtı eylemlerle başlayan hareket, Nuit Debout (Bütün Gece Ayakta) adıyla anılan meydanlar hareketi ve öğrencilerin üniversite ve lise işgalleriyle devam ediyor.

Gerçek'i paylaş:
Nuit Debout beslemesine abone olun.

Gerçek Sayılar

Öncü İşçi

Tüm kongre belgeleri

Gençlik Bültenleri